Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Ako zabrániť prehrievaniu a unikaniu tepla v podkroví?

Zdieľať 09. 01. 2020
Ako zabrániť prehrievaniu a unikaniu tepla v podkroví?

Vonkajšie teploty sa každým rokom viac a viac vymykajú normálu a na tepelnú izoláciu strechy sa kladú čoraz väčšie nároky. Pre komfortné bývanie v podkroví je pri jeho zatepľovaní dôležité dodržiavať niekoľko zásad.

Odpovedala: Halina Kučerová – marketingový a technický špecialista, ROCKWOOL

Akú hrúbku izolácie použiť?

Podkrovie viete zatepliť niekoľkými spôsobmi. Strechu možno tepelne izolovať tradične – vkladaním izolácie medzi krokvy a pod ne alebo môžete zvoliť zateplenie nad krokvami. Vďaka tomu maximálne využijete podkrovný priestor, ale krása dreveného krovu tak nevynikne.

Kľúčový je správny výber vhodnej izolácie a zároveň zvolenie dostatočnej hrúbky izolačného materiálu. Treba splniť požiadavky normy pre zateplenie budov. Ak podkrovie zateplíte dostatočnou hrúbkou izolácie, zaistíte tak tepelnú pohodu.

Pre splnenie požiadaviek normy na zateplenie šikmých striech pri tradičnom spôsobe zateplenia nestačí vložiť izoláciu len medzi krokvy, ale rovnako aj pod ne. Tak zaistíte prekrytie tepelných mostov.

Výpočet vhodnej hrúbky závisí aj od tepelnoizolačných vlastností izolácie – čím sú lepšie, tým menšia hrúbka je potrebná. Kritériom na porovnanie tepelnoizolačných vlastností materiálov je koeficient tepelnej vodivosti λ(lambda) – čím je jej hodnota nižšia, tým sú vlastnosti lepšie. Pri výbere sa preto pýtajte na jej tepelnoizolačné vlastnosti.

Napríklad, ak strechu zateplíte izoláciou s hodnotou súčiniteľa tepelnej vodivosti 0,035 W/m, potom na splnenie požiadaviek treba použiť izoláciu v hrúbke 34 až 36 cm.

Presný výpočet vykonáva projektant, ktorý vo výpočtoch zohľadňuje aj skladbu zatepľovanej konštrukcie strechy a tepelnoizočné vlastnosti jednotlivých materiálov.

Interiér podkrovia sa v lete prehrieva, počas zimy nám uniká teplo a vznikajú plesne. Kde sa stala chyba?

Pri zatepľovaní podkrovia treba venovať zvýšenú pozornosť zatepleniu všetkých detailov strechy. Pri vkladaní izolácie medzi krokvy sa vyžaduje dbať na to, aby priestor medzi krokvami bol vyplnený celý, bez akýchkoľvek medzier a škár.

Z tohto dôvodu odporúčam voliť izoláciu s vyššou objemovou hmotnosťou, ktorá v konštrukcii drží svoj tvar, neposúva sa a pekne sa prispôsobí samotnej konštrukcii, vďaka čomu sa vyplní celý priestor.

Pri výbere nevhodnej ľahkej izolácie môže dochádzať k jej zosadaniu a vznikajú škáry. Nejde len o estetickú nedokonalosť, ale môže dôjsť aj k únikom tepla.

Realizácia tepelnej izolácie nielen medzi krokvami, ale aj pod nimi redukuje riziko vzniku tepelných mostov. Vložením druhej vrstvy izolácie pod krokvy zabezpečí ich prekrytie.

Ak sa v streche nachádza nedostatočná hrúbka tepelnej izolácie, dochádza nielen k tepelným stratám, ale rovnako ku vzniku kondenzácie na povrchu alebo vnútri konštrukcie.

Prečítajte si tiež

Ďalších 6 vecí, ktoré by ste mali vedieť o podkroví (2. časť)
Ďalších 6 vecí, ktoré by ste mali vedieť o podkroví (2. časť)
Úsporná domácnosť: Zateplenie
Úsporná domácnosť: Zateplenie

Tepelné mosty

Pozornosť treba venovať aj tepelným mostom, ktorými sú napríklad krokvy, prechod strechy na zvislú konštrukciu, či napojenie okenného otvoru na strešnú konštrukciu. Tieto kritické miesta sa prejavujú nižšou povrchovou teplotou, kde môže dochádzať ku kondenzácii vlhkosti a k vzniku plesní.

Riešením pre odstránenie tepelných mostov je dostatočná hrúbka tepelnej izolácie. V dôsledku nedostatočnej izolácie sa podkrovie počas letných mesiacov nadmerne prehrieva. Aj izolácia proti vonkajšiemu hluku môže byť nedostatočná.

Pri realizácii zateplenia akýmkoľvek spôsobom nezabúdajte ani na správny typ difúznej fólie, ktorá sa stará o odvetrávanie vlhkosti z izolácie a zároveň zamedzuje preniknutiu dažďovej vody do izolačných vrstiev.

Pri dvojplášťových strechách odporúčam použitie kontaktných fólií, ktoré sú priamo položené na tepelnej izolácii. Veľmi dôležité je ich napojenie na stavebnú konštrukciu a vyvedenie na fasádu domu.

Zo strany interiéru je izolácia zakrytá parozábranou, ktorá musí byť nepriedušne uzavretá, zlepená vo všetkých spojoch a tesnená ku stene. Akékoľvek nedokonalosti možno dodatočne ošetriť ešte opravnou páskou.

Zvlášť treba klásť dôraz na dôkladné utesnenie všetkých prestupov cez parozábranu. Všetky elektroinštalácie je vhodné viesť vo vzduchovej medzere medzi parozábranou a sadrokartónom tak, aby nedošlo k jej poškodeniu.

Aj zanedbanie drobných krokov v priebehu realizácie izolácie alebo už aj vo fáze návrhu zateplenia môže spôsobiť havarijný stav strešnej konštrukcie. Preto realizáciu odporúčam zveriť do rúk kvalitných odborníkov a zaistiť kvalitný stavebný dozor.

Tip na článok: Montáž sadrokartónu v podkroví (Pracovný postup)

  • Izolácie z kamennej vlny sú vďaka vyššej objemovej hmotnosti tvarovo stále a pružné. V konštrukcii nezosadajú, nevznikajú škáry ani pukliny a zachovávajú si svoju hrúbku a kvalitu počas desiatok rokov. Táto vlastnosť prináša vyššiu úžitkovú hodnotu práve v oblasti tepelných, akustických aj protipožiarnych vlastností.

Zateplenie šikmej strechy

Zateplenie nad krokvami

Je ideálne vtedy, keď chcete priznať drevenú konštrukciu krovu. Umožňuje využiť celý priestor podkrovia bez nutnosti znižovania podhľadu v interiéri.

Pri tomto spôsobe zateplenia je nutné vybudovať nad pôvodnými krokvami debnenie a konštrukciu pomocných krokiev so špeciálnymi kovovými držiakmi.

Nasleduje parozábrana položená na debnení, ďalej dve vrstvy izolácie z kamennej vlny, pričom jednotlivé vrstvy izolácie sa ukladajú na tzv. väzbu. Ďalšie vrstvy tvorí difúzne otvorená hydroizolácia, kontralaty na upevnenie strešnej krytiny a samotná strešná krytina.

zateplenie podkrovia nad krokvami

1 strešná krytina na latách 2 kontralaty pozdĺž krokiev 3 poistná hydroizolácia difúzne otvorená 4 izolácia 5 parozábrana 6 vzduchová medzera 7 sadrokartón

Zateplenie medzi krokvami a pod nimi

Izolácia z kamennej vlny sa vkladá najprv medzi drevenú konštrukciu krovu a potom i pod ňu. Aby boli splnené požiadavky na tepelnoizolačné vlastnosti konštrukcie, izolácia sa ukladá v dvoch alebo aj vo viacerých vrstvách.

Nasleduje montáž parozábrany a pripevnenie nosného roštu sadrokartónového podhľadu. Pomocou roštu sa vymedzí priestor na vzduchovú medzeru medzi parozábranou a sadrokartónovými doskami. Vzduchová medzera môže slúžiť na elektroinštaláciu.

zateplenie podkrovia medzi krokvami a pod nimi

1 strešná krytina na latách 2 kontralaty pozdĺž krokiev 3 poistná hydroizolácia difúzne otvorená
4 izolácia 5 pomocné krokvy 6 krokvový držiak 7 parozábrana 8 debnenie 9 krokvy

Zateplenie stropu na drevených väzníkoch

Ak sa podkrovie nebude využívať na bývanie a strecha zostane bez tepelnej izolácie, zvážte spôsob zateplenia podlahy na povale alebo stropu pod nevykurovaným priestorom.

Nepochôdznu podlahu možno zatepliť položením izolácie z kamennej vlny. Pochôdzna podlaha sa zatepľuje vložením izolácie medzi drevené hranoly trámovej konštrukcie.

Potom sa nainštaluje záklop, napríklad z drevených dosiek, aby bolo možné pohybovať sa na povale. Na zateplenie pochôdznej podlahy môžete využiť aj strop. Izolácia sa vkladá medzi trámy alebo sa pridáva súvislá vrstva do podhľadu.

zateplenie podkrovného stropu na drevených väzníkoch

1 strešná krytina 2 kontralaty pozdĺž krokiev 3 poistná hydroizolácia 4,5 izolácia
6 parozábrana a vzduchová medzera 7 sadrokartón

  • Riešiť tepelnú izoláciu podlahy v podkroví nemusíte, pretože by šlo o dve vykurované miestnosti medzi sebou. Dbajte však na výber kvalitnej akustickej izolácie.

Pripravila: Alžbeta Měkotová
Foto: ROCKWOOL, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 12/2019


Kategórie: Stavba