Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Akú farbu na fasádu?

Zdieľať 10. 09. 2018
Akú farbu na fasádu?

Vytúženú farebnosť fasádnych stien môžete dosiahnuť farebnými tenkovrstvovými omietkami aj povrchovou farbou. Kým prvá alternatíva sa využíva viac pri novostavbách, s druhou rátajte pri obnove fasád.

Fasádu možno chrániť aj farebným náterom. Výsledný efekt je zvyčajne hladká fasádna plocha. Natierať možno aj drsné plochy, je to však prácnejšie a stúpa aj spotreba materiálu. Nevýhodou náteru oproti farebným fasádnym omietkam je kratšia životnosť, a teda i častejšia potreba obnovy.

Ak chcete po čase zmeniť farbu fasády, dávajte si pozor, aby ste na silikátové omietky alebo farby nenanášali akrylát a silikón. Silikátové omietky sa oproti ostatným javia ako mastné, preto iná farba na ne nepriľne. Na akrylátové podklady možno nanášať farby na báze silikónov aj silikátov. Pri takýchto riešeniach však svoj zámer radšej prediskutujte s technickým poradcom dodávateľa fasádnej farby.

farba fasády

Trendy sa jasne držia odtieňov bielej, prípadne jej kombinácie s jednou farbou na zvýraznenie architektonicky odlišnej časti domu. Najčastejšími doplnkovými farbami sú sivé odtiene. (Foto Baumit)

Nájsť správny odtieň

Fasádne štúdiá ponúkajú všetky druhy omietok alebo fasádnych farieb v širokej farebnej škále. U niektorých dodávateľov však nájdete najväčšiu farebnú paletu pri akrylátových farbách. Výrobky na báze silikónov a silikátov majú menší farebný výber, chýbajú najmä niektoré tmavé odtiene.

Prečítajte si tiež

Vyberáme fasádu na rodinný dom (1. časť)
Vyberáme fasádu na rodinný dom (1. časť)
Vyznáte sa v omietkach? Tento prehľad omietok na fasádu vám pomôže s výberom
Vyznáte sa v omietkach? Tento prehľad omietok na fasádu vám pomôže s výberom

Absenciou tmavých odtieňov sa však neznepokojujte. Na zateplené fasády by sa veľmi tmavé farby a omietky nemali aplikovať. Pri sýtych odtieňoch sa slnečné žiarenie plne neodráža, fasáda sa zbytočne prehrieva. Veľké tepelné namáhanie sa môže prejaviť trhlinami na omietke a následnými poruchami.

Pri bielej fasáde je na výber množstvo materiálov, výber sa však zužuje vtedy, ak sa rozhodnete pre obzvlášť intenzívne alebo tmavé odtiene. Najväčší výber farebných odtieňov poskytnú akrylátové farby.

A čo sa týka farebných trendov na fasády, architekti preferujú prírodné materiály, štruktúry, a s tým súvisiacu farebnosť v prírodných tónoch. Teda všetky odtiene hnedej v kombinácii so zelenými, modrými, žltými alebo béžovými. Zemitým farbám v novej podobe, nezvyčajných kombináciách podčiarknutých výraznou štruktúrou konkurujú obľúbené sivé tóny.

farby fasády

Farebné nátery namiešajú výrobcovia podľa želania až v tisíckach farebných odtieňov.

Alternatívna farebná omietka

V porovnaní s fasádnou farbou je technicky a finančne náročnejšia. Zmes je prefarbená v celom svojom objeme a možno z nej vytvoriť aj zrnitý povrch, na rozdiel od fasádnej farby, ktorá štruktúru povrchu kopíruje. Je síce lacnejšia, ale menej trvácna, povrch treba častejšie pretierať.

Omietky dodávané v konečnom farebnom odtieni sa pripravujú v miešacích centrách dodávateľských firiem. Celý proces namiešania zvoleného farebného odtieňa riadi počítač. Na stavbe potom stačí omietku len premiešať a aplikovať na fasádu. V prípade, ak farebnú tenkovrstvovú omietku nanášate na zatepľovací systém, odporúča sa, aby aj penetrácia pod omietkou bola v odtieni omietky, ktorý sa bude na ňu nanášať. Pri úprave omietky sa môže stať, že zrnami, ktoré vytvárajú štruktúru, sa omietkar preškriabe až k penetračnej vrstve. Tá by mohla presvitať a spôsobiť na fasáde iné farebné efekty.

Farebná vizualizácia a realita

Na malej vzorke sa vám môžu farby páčiť, ale na veľkej ploche nemilo prekvapia – môžu sa vám zdať úplne iné. Najlepšie bude, ak si necháte urobiť vzorku 1 × 1 meter fasádnej omietky na dosku vo vybranej farbe aj štruktúre a priložíte si ju na fasádu zo všetkých strán, pretože na rôznom svetle vyzerá farebný odtieň inak.

Opýtali sme sa odborníka

Ako pristupovať k výberu farby a štruktúry omietky a aké sú trendy v tomto smere?

Odpovedal: Jozef Poláček – technické poradenstvo, Baumit

Pri výbere farebného odtieňa na fasádu sa môžete inšpirovať vašimi obľúbenými farbami, súčasnými trendmi alebo okolím. Každé prostredie ovplyvňuje fasádu a každá fasáda ovplyvňuje prostredie.

Skôr ako sa rozhodnete pre konkrétny odtieň, mali by ste sa poobzerať po okolí a hľadať odtiene, ktoré sa tam prirodzene vyskytujú. Mali by ste mať tiež na pamäti, že na veľkej ploche v exteriéri pôsobia farby zvyčajne svetlejšie ako na malej ploche. A ešte jedno nepísané pravidlo – mali by ste skombinovať maximálne tri farby rôznej svetlosti a sýtosti.

Aby zvolený farebný odtieň pôsobil príjemne, okrem prostredia, v ktorom sa dom nachádza, je potrebné zohľadniť aj architektúru samotnej stavby. Ak ide o modernú stavbu s jasnými líniami a jednoduchou formou, zdôraznenie dosiahnete kombináciou veľmi svetlých a sýtych chladných odtieňov.

Klasickým domom svedčia tlmené, chladné a elegantné farby, tradičným rodinným domom a bungalovom, naopak, pristanú teplé farby, úzko späté s prírodou. V zásade môžeme povedať, že neutrálne svetlé farby sa hodia asi do každého prostredia. Pri výraznejších, pútavých farbách hrozí riziko, že domy stvárnené týmito farbami budú dominovať celej lokalite a vytŕčať z radu.

Samotný výber farby by mal byť v súlade s konceptom okolitého prostredia. Na druhej strane je potrebné farebnosť fasády zosúladiť aj s farebnosťou ostatných konštrukčných prvkov domu – strechou, garážovou bránou alebo farbou terasy. Fasádne omietky sa nemusia odlišovať len svojou farebnosťou, ich individualitu je možné aj nahmatať.

Okrem fasádnej klasiky – škrabanej alebo ryhovanej štruktúry v rôznych zrnitostiach môžete fasáde dopriať aj akúkoľvek kreatívnu štruktúru. Nahrubo zahladenú, štruktúrovanú špachtľou alebo valčekom, jemne poréznu, so vzhľadom hrubého betónu či dokonale hladkú s náterom, alebo omietku imitujúcu hrdzavý plech, kovovú fasádu, tehlové murivo či drevený obklad.

S výberom správneho farebného odtieňa pre váš dom vám pomôžeme v našom novom Baumit ColorStudiu, kde vaša predstava vysnívaného domu, či už pomocou vizualizácií alebo fyzických vzoriek, naberie reálne obrysy.

Text: Adela Motyková
Foto: isifa/Shutterstock, archív firiem


Kategórie: Stavba