Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Aký energeticky výhodný dom postaviť, aby nám priniesol želané úspory, pohodlie a vyhovoval súčasným normám?

Zdieľať 28. 10. 2021
Aký energeticky výhodný dom postaviť, aby nám priniesol želané úspory, pohodlie a vyhovoval súčasným normám? Galéria (4) Zdroj: Shutterstock

Od 1. 1. 2021 by sa mali realizovať rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie, označované aj ako A0. Už dlhšie sú však známe (a stavajú sa) aj ďalšie typy energeticky hospodárnych domov, napríklad pasívne. Ktorý z nich si teda postaviť, aby vyhovoval predpisom a majiteľovi priniesol pohodlie aj finančné a energetické úspory?

Norma STN 73 0540-2 delí rodinné domy na základe spotreby energie na vykurovanie. Pri domoch s takmer nulovou potrebou energie je to max. 20,4 kWh/m² za rok (A0, rodinné domy postavené po 1. 1. 2021). Vyhláška č. 364/2021 Z. Z. zasa predpisuje hornú hranicu tzv. primárnej energie pre kategóriu A0 max. 54 kWh/m² za rok, pričom táto požiadavka je pri realizácii domov od 1. 1. 2021 záväzná.

O čo ide pri A0 domoch?

Primárna energia je celkové množstvo energie dodané do technického systému budovy, no upravené tzv. faktorom primárnej energie, ktorý zohľadňuje, či je energia dodaná z obnoviteľných zdrojov (cieľom je znížiť množstvo produkovaného CO2). Najhoršie z toho v súčasnej vyhláške vychádza elektrina a tuhé palivá, najlepšie obnoviteľné zdroje energie a biomasa.

Dôležité je uvedomiť si, že okrem tepelnotechnických vlastností konštrukcií, resp. materiálov, je na splnenie podmienok kategórie A0 potrebné doplniť energetický koncept obnoviteľnými zdrojmi energie v blízkosti stavby. Úlohou projektanta je nakombinovať technológie a materiály tak, aby požadované množstvo primárnej energie splnil.

Energeticky úsporný rodinný dom

Zdroj: Schiedel

Požiadavky na dom v kategórii A0

Primárna energia: 54 kWh/(m² . a)
Energia na vykurovanie: max. 20,4 kWh/(m² . a)
Obvodové murivo (súčiniteľ prechodu tepla): U = max. 0,22 W/(m2 . K) – požadovaná hodnota; max. 0,15 W/(m2 . K) – odporúčaná hodnota
Okná v obvodovej stene: Uw,r2 = max. 0,85 W/(m2 . K) – požadovaná hodnota; 0,65 W/(m2 . K) – odporúčaná hodnota (trojsklo)
Energia z obnoviteľných zdrojov by mala v ročnom súhrne pokryť takmer celú potrebu energie na prevádzku domu.

Použitie technológií využívajúcich OZE:

      • tepelné čerpadlo vzduch-voda + rekuperácia,
      • tepelné čerpadlo vzduch-voda + fotovoltika,
      • kondenzačný kotol + solárne kolektory + rekuperácia,
      • elektrokotol + fotovoltika + rekuperácia. *
        * Ide o príklady využitia technológií a OZE. Kombinácia sa môže líšiť, závisí od podmienok a kvality projektu.

Zdroj: iEPD, Vaillant

Čo musí spĺňať pasívny dom?

Tento pojem je súčasťou inej kategorizácie vytvorenej v Nemecku, ktorá zohľadňuje aj iné kritériá ako naša legislatíva a používa iné pojmy. Pasívne domy spotrebujú max. množstvo energie uvedené v tabuľke dole.
V prípade pasívnych domov sú preto požiadavky na tepelnoizolačné parametre prísnejšie, no podľa Ľubice Šimkovicovej z iEPD je pri pasívnom dome dôležité splniť aj prísnejšie požiadavky na vzduchotesnosť obálky.

„Ďalšia požiadavka, pre pasívny dom nevyhnutná, sa týka tepelných mostov. Tepelným mostom rozumieme miesto v energetickej obálke budovy, ktorým počas vykurovacieho obdobia lokálne uniká teplo (sumár tepelných mostov v pasívnom dome nepresahuje hodnotu Ψ ≤ 0,01 W/K),“ pokračuje Ľ. Šimkovicová.

Prečítajte si tiež

Od januára 2021 stavba domu po novom. Platia tieto pravidlá
Od januára 2021 stavba domu po novom. Platia tieto pravidlá
Nízkoenergetický dom navrhnutý podľa feng shui
Nízkoenergetický dom navrhnutý podľa feng shui

Z čoho vymurovať energeticky hospodárny dom?

Aj keď v minulosti sa energeticky hospodárne a pasívne domy spájali predovšetkým s drevenými montovanými konštrukciami, dnes je už jasné, že viaceré murovacie materiály dokážu splniť požiadavky pasívnych domov, ako aj domov z kategórie A0. U-hodnota obvodovej steny teda nesmie prekročiť 0,22 W/(m2 . K), ak ide o kategóriu A0, ideálne je, keď sa dostane na odporúčanú hodnotu 0,15 W/(m2 . K) alebo pod ňu (splní aj parametre pasívneho domu). Ďalším dôležitým kritériom pri energetickom hodnotení budovy je tepelný odpor konštrukcie. Ak má stavba dosahovať aspoň triedu A0, nesmie tepelný odpor vonkajších stien presahovať nad 4,4 (m2 . K)/W.

Charakteristika pasívneho domu

Primárna energia: max. 120 kWh/(m² . a)
Energia na vykurovanie: max. 15 kWh/(m² . a) (prekračuje požiadavky tepelnotechnickej normy na A0).
Obvodové murivo: U = < 0,15 W/(m2 . K).
Okná v obvodovej stene: Uw,r2 = max. 0,80 W/(m2 . K) – trojsklo
Pasívne využitie solárnych ziskov: zasklené plochy by mali prepustiť aspoň polovicu slnečnej energie (g > 0,5); orientácia na juh.
Vzduchotesnosť obalových, teplovýmenných konštrukcií: vzduchová priepustnosť menej ako 0,6-násobok objemu meraného priestoru za 1 hodinu pri rozdiele tlakov vonkajšieho a vnútorného vzduchu 50 Pa (t. j. n50 < 0,6/h ) – overené Blower Door testom.
Eliminácia tepelných mostov: ψ ≤ 0,01 W/K
Rekuperačné vetranie: s účinnosťou min. 80 %.
V ideálnom prípade stačí na jeho vykúrenie či ochladenie ohriať vetrací vzduch

Zdroj: iEPD, Heluz

Vápennopieskové murivo

Tepelnotechnické požiadavky možno splniť aj pri použití vápennopieskových tehál. Treba však počítať s kombináciou vysokopevných vápennopieskových tvárnic s hrúbkou 175, 200, 240 alebo 290 mm s tepelnou izoláciou v požadovanej hrúbke. Vhodnou kombináciou možno dosiahnuť tepelný odpor R = 3,30 až 8,03 (m2 . K)/W a nízky súčiniteľ prechodu tepla konštrukciou U = 0,30 až 0,12 W/(m2 . K), teda postačujúci aj pri pasívnych domoch. Na trhu dostupný systém sa skladá z troch variantov podľa použitého typu izolácie, ktoré sa líšia hrúbkou a tepelnotechnickými parametrami.

Môže vás zaujímať: Zaznávané modulárne domy sú energeticky efektívne a rýchle riešenie bývania

Pórobetónové tvárnice

Pórobetónové tvárnice sú dostupné s takými tepelnoizolačnými parametrami, že obvodové murivo domu v energetickej triede A0 z nich možno murovať ako jednovrstvové, nepotrebuje dodatočné zateplenie. Jednovrstvové pórobetónové murivo už pri hrúbke 450 mm môže dosahovať Ur2 = 0,18 W/(m2.K)), ak chcete dom s ešte lepšími tepelnými parametrami, v ponuke výrobcov nájdete 500 mm tvárnice s Ur2 = 0,16 W/(m2.K).

Hrubá stavba rodinného domu

Zdroj: Xella

Ak uvažujete o stavbe pasívneho domu z pórobetónu, aj v tomto prípade môžete zostať pri jednovrstvovom murive. K dispozícii sú napríklad tvárnice, ktoré pri hrúbke 550 mm majú súčiniteľ prechodu tepla na úrovni Ur2 = 0,147 W/(m2.K). V súvislosti s prísnymi požiadavkami na tesnosť v prípade pasívnych domov výrobcovia pórobetónu upozorňujú, že vďaka homogénnosti materiálu možno vzduchotesnú rovinu vytvoriť veľmi jednoducho.

Pálená tehla

Ide o klasický aj moderný materiál, ktorý netreba zvlášť predstavovať. Trendom pri stavbách z pálenej tehly je taktiež jednovrstvové murovanie na lepiacu maltu alebo penu. Kvalitné spojivo tohto typu vám môže pri práci ušetriť až 30 % času. Tepelnoizolačné parametre tehál sa zasa postarajú o to, aby ste sa nemuseli „trápiť“ s ďalšou vrstvou izolácie a neriskovali tak vznik zbytočných tepelných mostov či problémy s kondenzáciu vlhkosti.

Murivo na energeticky hospodárny dom

Stačí tehla bez zateplenia?

Tehlové murivo s integrovanou tepelnou izoláciou, ktoré je pre stavebníkov v ponuke na výstavbu energeticky hospodárnych domov, už od hrúbky 440 mm nielenže spĺňa hodnoty, ktoré norma určuje pre kategóriu A0, ale môžeme hovoriť o súčiniteli prechodu tepla vhodnom v prípade pasívnych domov. Pri hrúbkach 500 mm a viac výrobcovia majú istý náskok, aj čo sa týka hraničných hodnôt pasívnej výstavby.

Treba povedať, že tepelnoizolačné parametre výrobcovia stavebných materiálov zlepšujú už niekoľko rokov, takže tieto vlastnosti sú overené v praxi a pri výbere nájdete aj potrebné referencie iných zákazníkov.

Novostavba energeticky úsporného rodinného domu

Zdroj: Heluz

Správne navrhnutý dom od hlavy po päty

Nech sa na A0 a pasívny dom dívame z akéhokoľvek pohľadu (legislatívneho či materiálovo-technologického), isté je, že návrh treba zveriť do rúk odborníkom, ktorí majú s takýmito stavbami skúsenosti. Optimálne riešenie je totiž vždy individuálne a závisí od toho, či všetky detaily do seba zapadli, či sa technológie a stavebné materiály dopĺňajú. Ak napríklad v dome s tesnou obálkou použijete netesný komín s mriežkou na päte, táto zdanlivá drobnosť vám môže spôsobiť nemalé problémy v podobe tepelných strát, dokonca nerovnováhu pri rekuperačnom vetraní a nasávanie spalín späť do miestnosti.

Ak nesprávne vyriešite detaily, na ktoré výrobcovia ponúkajú systémové prvky, nemusíte sa zbaviť všetkých tepelných mostov… a takto by sa dalo pokračovať. Kvalitný dom jednoducho potrebuje odborný projekt a skúseného realizátora. Energeticky hospodárny dom síce môže byť o niečo drahší, no vstupné náklady by nemali byť vyššie o viac ako 8 – 10 % oproti doterajšej klasickej výstavbe a vďaka úspore energií majú dobrú návratnosť.

Text: redakcia
Odborná spolupráca: IEPD – Inštitút pre pasívne domy, Wienerberger, Heluz, Xella, KM Beta, Schiedel
Foto: archív výrobcov, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 10/2021


Kategórie: Stavba