12 vydaní za cenu 9!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a tri vydania dostanete ZADARMO.

Objednať

Chceme stavať dom: Vybrať si projekt z katalógu alebo na mieru?

Zdieľať 24. 03. 2020
Chceme stavať dom: Vybrať si projekt z katalógu alebo na mieru?

Veríte, že rozdiel nie je len v cene? Kedy sa oplatí vybrať si z katalógového projektu a v akom prípade si dať radšej vypracovať individuálny projekt presne podľa vašich potrieb?

Projekt z katalógu

Pokiaľ katalógový projekt spĺňa vaše preferencie, vyhovuje vám jeho tvar, veľkosť aj dispozícia, viete týmto rozhodnutím ušetriť nemalú finančnú sumu. Ich dispozícia je zväčša praktická, prispôsobená životu a potrebám bežnej domácnosti. Kvalita spracovania projektu závisí od projektanta, no častosť jeho realizovania prináša architektovi možnosť „vychytať všetky muchy“ a doladiť projekt do detailov. Pri katalógovom projekte máte obmedzené možnosti na zmeny. Posuny nosných alebo obvodových stien či zmena strechy znamenajú výrazné zmeny nielen vo výkresoch, ale aj v statických prepočtoch. Každá zmena v projekte niečo stojí.

Nutnosťou je vlastniť rovinatý pozemok pravidelného tvaru, v opačnom prípade by sa vám oplatilo viac investovať do projektu na mieru. V ideálnom prípade by dom mal sadnúť aj z hľadiska orientácie okien, ale tento problém možno vyriešiť zrkadlením domu (prevrátením na inú stranu). Ceny typových projektov závisia aj od veľkosti domu, zväčša sa pohybujú v rozmedzí od 1 000 do 1 200 €. Rátajte s tým, že ceny elektroinštalácií sú v projektoch navrhnuté univerzálne, na ich úprave podľa vašich potrieb sa môžete dohodnúť priamo so stavebnou firmou. Cena projektu sa navýši aj o výkres osadenia domu (s vyznačenými odstupovými vzdialenosťami od hraníc pozemku a napojenie na inžinierske siete), ktorý nebýva súčasťou projektu a ktorý je potrebný na získanie stavebného povolenia.

Prečítajte si tiež

Kalkulácia a plánovanie stavby domu
Kalkulácia a plánovanie stavby domu
Stavba domu: Aké základy pod rodinný dom?
Stavba domu: Aké základy pod rodinný dom?

Výhody a nevýhody projektu z katalógu

+ nižšia cena
+ v prípade, že projekt už bol realizovaný niekým iným, máte možnosť pozrieť si na fotkách, ako bude vyzerať váš budúci dom
+ dodanie projektu
je rýchle (spravidla
1 až 2 týždne)
vytráca sa jedinečnosť projektu
nemusí vo všetkom vyhovovať vašim požiadavkám, je nutné robiť väčšie kompromisy
potreba pozemku pravidelného tvaru

Tip na článok: Mierny svah môže byť pozitívom pre stavbu domu

Projekt na mieru

Jedinečnosť a originalita, splnené sny sú zvyčajne rozhodujúce vlastnosti, pre ktoré ľudia volia dom na mieru. Výhodou individuálneho projektu je, že počas jeho tvorby spolu s architektom viete nájsť riešenia, na ktoré by ste prišli trebárs až počas užívania domu. Kým dospejete k finálnej podobe, často sa projekt mení, vyvíja sa.

Po projekte na mieru sa oplatí siahnuť aj vtedy, ak máte pozemok vo svahu, prípadne, keď má parcela atypický tvar – osobitný prístup architekta totiž dokáže využiť jej potenciál na maximum. Aj preto je namieste vybrať šikovného projektanta – architekta – neodbornosť totiž môže ohroziť vašu spokojnosť. Samozrejme, riziko chýb je pri každom projekte.

Cena projektov na mieru závisí od veľkosti a náročnosti stavby, môže sa pohybovať v rozmedzí od 2 500 € (cena projektu na získanie stavebného povolenia) až do 4 000 € v prípade, že obsahuje všetky technické detaily. Ak máte špeciálne požiadavky aj na vnútorné vybavenie domu, ako sú domáca telocvičňa, sauna či krytý bazén, bude nevyhnutný projekt na mieru.

Výhody a nevýhody projektu na mieru

+ individuálny prístup k projektu
+ navrhnutý s ohľadom na vaše potreby a preferencie
+ prispôsobí sa tvaru i podmienkam pozemku
vyššia cena
potreba architektonického návrhu
dodanie projektu trvá dlhšie (spravidla 1 až 3 mesiace)

Text: Alžbeta Měkotová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 03/2020


Kategórie: Stavba