Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Investujte do správneho komína

Zdieľať 02. 11. 2018
Investujte do správneho komína

Ak ste sa rozhodli vymeniť kotol alebo vybudovať dodatočne kozub, pôvodný komín nemusí spĺňať požiadavky na ich technológie. Poradíme vám, čo s tým.

Každý spotrebič má iné vlastnosti a to sa týka aj jeho zvyškových produktov horenia, teda spalín. Väčšina komínov je vhodná na odvod len istého typu spalín. Ak sa rozhodnete spotrebič vymeniť, sú dve možnosti. Buď necháte komín dodatočne prispôsobiť vložkovaním, alebo to vyriešite univerzálnym komínom, s ktorým získate možnosť slobodného výberu paliva. S jeho stavbou však treba rátať už vopred.

1 Starý nie je spoľahlivý

Staré murované a jednovrstvové komíny už súčasné predpisy nepovoľujú. Takéto komíny majú horší ťah, sú citlivé na vlhkosť, majú veľmi malú odolnosť proti kyseline, aj zlú tepelnú izoláciu. Ak by ste chceli taký komín použiť, s najväčšou pravdepodobnosťou ho budete musieť sanovať. Ideálne riešenie je vyvložkovať ho keramickými vložkami, no pri rekonštrukcii by bolo problematické spúšťať takéto vložky do komína. Bez predchádzajúceho frézovania to nie je možné.

komín

Antikorové komíny sú ľahké, ideálne na dodatočnú montáž, možno ich inštalovať vo vnútri aj na fasádu, montujú sa suchým spôsobom a sú pekným dizajnovým prvkom.

2 Prierez komína je dôležitý

Je dôležité, aby bol prierez komína dostatočne veľký, aby sa doň zmestila vložka a zároveň jej priemer vyhovoval spotrebiču. Ak veľkosť prieduchu nezodpovedá výkonu spotrebiča, spotrebič stráca účinnosť, čím dochádza k zvyšovaniu nákladov na vykurovanie. Plynový kotol potrebuje priemer prieduchu 14 cm. Odvod spalín z kozubovej vložky si vyžaduje priemer prieduchu 16 až 20 cm, z kachľovej pece 18 až 20 cm a z otvoreného kozuba 20 až 30 cm. Staršie murované komíny z tehál majú prieduch 150 × 150 mm a dostanete doň vložku z antikora s priemerom 120, maximálne 130 mm. Ak by ste chceli použiť väčšiu, treba komín najskôr vyfrézovať. Ale ide to len do určitej hranice. Prieduch 150 × 150 mm zväčšíte maximálne na 250 × 250 mm. Fréza si však neporadí s cementovými, betónovými ani so šamotovými rúrami. V takýchto prípadoch je potrebná stavba nového komína.

3 Radšej dva prieduchy

Či už staviate alebo rekonštruujete, pri výbere komína je dobré myslieť aj na možnosť zmeny vykurovacieho paliva. Ak dnes preferujete plynové vykurovanie, neznamená to, že v budúcnosti nebudete chcieť prejsť na inú alternatívu. Zvážte si, či chcete komín s jedným alebo dvoma prieduchmi. Ten prvý vás totiž o možnosť zmeny paliva v budúcnosti oberá. S dvojprieduchovým komínom nebudete musieť riešiť náročnú prestavbu.

4 Komínová vložka

Moderné dvoj- alebo trojvrstvové komínové systémy odstraňujú nedostatky starších murovaných, ktoré majú len jednu vrstvu. Skladajú sa z odolnej komínovej vložky, tepelnej izolácie a obvodového plášťa, ktorý chráni vnútorné vrstvy pred poškodením. Najdôležitejšou časťou je komínová vložka. Jej výber závisí od spotrebiča napojeného do komína, a teda aj od paliva, a mala by byť čo najkvalitnejšia, aby dokázala odolávať dlhodobému agresívnemu prostrediu. V súčasnosti je na trhu niekoľko typov takýchto vložiek. K najkvalitnejším patria antikorové a špeciálne keramické šamotové vložky. Oba materiály vykazujú dlhodobú odolnosť proti agresívnym látkam, vysokým teplotám, vlhkosti i pôsobeniu kyselín. Ďalšie používané materiály, hliník a plast, nespĺňajú potrebné kritériá na dlhodobú bezpečnosť ani na životnosť. Možno ich použiť len v komíne na plynový spotrebič.

5 Univerzálny komín

Pri bežnom komíne nie je prestup na iné palivo či spotrebič jednoduchý. Jedinou možnosťou je enormná prestavba a vložkovanie komína, na čo vynaložíte vysoké náklady. Preto pri výstavbe komína stavte na keramické systémy, ktoré sú vhodné pre všetky aktuálne aj moderné vykurovacie technológie. Dokážu odolávať vlhkosti – prieniku kondenzátu a, samozrejme, aj vysokým teplotám. Výmena vykurovacieho spotrebiča či zmena paliva je jednoduchá a nepotrebujete na ňu nijaké finančné prostriedky.

komín

V mieste, kde komín prestupuje strešnou konštrukciou, treba komínovú hlavu oplechovať.

Komín, keď prejde cez strešný plášť, by mal byť o 65 cm vyšší, ako je najvyšší bod na streche, čiže hrebeň, ak sa nachádza do 2 metrov od hrebeňa. Ak je komín ďalej než 2 m od hrebeňa, počíta sa výška 65 cm od šikminy sklonenej o uhol 10° oproti vodorovnej rovine hrebeňa strechy.

6 Odvod spalín aj prívod vonkajšieho vzduchu

Čoraz častejšou sa stáva požiadavka na prívod vonkajšieho vzduchu. Vyžadujú ju kondenzačné kotly, turbo kotly, ale aj niektoré typy kotlov na biomasu. No a stále vo väčšom meradle aj kozubové vložky či kachle. Ideálne je, ak komín v rámci prieduchu dokáže paralelne odvádzať spaliny a privádzať vzduch na horenie.

V prípade použitia dvojprieduchového komína sa dá pripojiť aj viacero spotrebičov na rôzne palivá vrátane biomasy naraz. Nie je teda potrebná výstavba dvoch od seba nezávislých komínových telies, postačí jedno. Prieduchy v takomto type komínov spája šachta, ktorá má multifunkčné využitie. Poslúži na prívod vzduchu do vykurovacieho zariadenia s uzavretou spaľovacou komorou, ale napríklad aj na pripojenie digestora v kuchyni.

7 Projekt je dôležitý

Návrh komína by ste mali ponechať na projektanta. Tak si môžete byť istí, že komín bude na správnom mieste a bude spĺňať všetky zákonom stanovené podmienky. Komín by sa mal umiestniť do stredu stavby, čím sa zabezpečia optimálne rozptylové podmienky vo voľnom prúdení vzduchu. Súčasťou návrhu je aj stanovenie minimálnej výšky a priemer prieduchu komína. Najmenšia výška vyústenia komína musí byť 4 metre nad terénom. Vo všeobecnosti platí, že účinná výška komína, teda výška od napojenia spotrebiča – kotla, kozubovej vložky, prípadne kachlí, by mala byť aspoň 5 metrov. Ak vzhľadom na výšku objektu, v ktorom sa komín nachádza, táto výška presahuje 6 metrov, je vhodné v komíne vybudovať ďalší revízny otvor (dvierka), ktorý bude v budúcnosti slúžiť na lepšie vyčistenie komína. Nezanedbateľnou podmienkou je tiež prevýšenie ústia komína nad strechou.

komín

Pri stavbe komína uprednostnite univerzálny komínový systém, ktorý je vhodný pre všetky aktuálne aj moderné vykurovacie technológie. Univerzálnosť platí len na všetky druhy palív, nie však pre všetky typy spotrebičov. Napríklad pri pieckach bude potrebný komín s väčším prieduchom než pri kotle na plyn.

8 Cez strechu

Náročné je riešenie prestupov cez strechu. Otvor v strešnej konštrukcii musí byť o 3 až 6 cm väčší ako vonkajší rozmer komína. Táto medzera musí byť vyplnená nehorľavým izolantom. V mieste, kde komín prestupuje strešnou konštrukciou, treba komínovú hlavu oplechovať. Šikmá strecha vyžaduje realizáciu dvoch prestupov, a to cez strop a cez strechu. Pri napájaní krytiny na komín je veľmi dôležitý detail, precízna hydroizolácia. Inak môžete mať už čoskoro problémy so zatekaním. Prestup komína cez plochú strechu je jednoduchší, pretože stačí len jeden prestup cez strop.

9 Ukončenie komína

Časť komína nad strechou je najviac skúšaná poveternostnými vplyvmi a korozívnymi účinkami spalín, preto netreba podceňovať ani komínové ukončenie. Ak uprednostníte obmurovku, stavte radšej na kvalitné materiály a precízne vyhotovenie. V súčasnosti sú obľúbené najmä rôzne prefabrikované diely. Ako obklady komínových hláv sa používajú dosky alebo šablóny strešných krytín. Tesným obložením komína sa eliminuje riziko vznietenia horľavých stavebných materiálov použitých v spodnej nosnej konštrukcii obkladu.

Pripravila: Adela Motyková
Foto: Isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 10/18


Kategórie: Stavba Technika