Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Nestihli ste hrubú stavbu v lete? Práce na nosnom murive môžu prebiehať aj počas jesene, stačí dodržať pár zásad

Zdieľať 08. 11. 2022
Nestihli ste hrubú stavbu v lete? Práce na nosnom murive môžu prebiehať aj počas jesene, stačí dodržať pár zásad Zdroj: Shutterstock

Neprepadajte panike, ak ste nestihli hrubú stavbu ešte počas leta. Príchod chladných dní neznamená automaticky aj koniec stavebnej sezóny. Zakladanie i budovanie nosného muriva môže totiž prebiehať aj počas jesenných mesiacov, treba však dodržať niekoľko zásad.

Vďaka neustále napredujúcemu vývoju stavebných technológií možno hrubú stavbu, napríklad z tehál, vymurovať aj v priebehu chladnejších mesiacov. V súčasnosti sú na murovanie z tehál dostupné tri technológie – murovanie na klasickú maltu, murovanie na maltu na tenké škáry a murovanie na špeciálnu PUR penu.

Tenkovrstvová malta potrebuje teplotu nad nulou

Z hľadiska samotného murovania je výstavba aj v jesenných mesiacoch pomerne rýchla. Tehly sú totiž ako materiál odolné proti mrazu, nízke teploty teda ich kvalitu neznížia.

Ani samotné spevnenie muriva nemusí trvať dlho – moderné tenkovrstvové malty a lepidlá vďaka rýchlemu schnutiu skracujú mokré procesy na minimum. Murovať na tenkovrstvovú maltu možno pri teplotách minimálne 5 °C.

nosný preklad

Mokré procesy môžete obmedziť aj vďaka systémovým prekladom, ktoré sa ukladajú iba do maltového lôžka. Práce vám zjednodušia aj keramické stropné panely – kladú sa jednoducho vedľa seba, spoje sa vyplnia cementovým mliekom a po položení sú ihneď únosné. Zdroj: Heluz

Treba však zohľadniť konštrukcie, ako sú stropy a preklady, ktoré vyžadujú betonárske práce. Tu počítajte s dlhším časom schnutia a dávajte pozor aj na vonkajšiu teplotu.

Ak stupnica teplomera klesne pod bod mrazu, do cementu treba prilievať špeciálne prímesi a prísady a tie môžu hrubú stavbu mierne predražiť. Zvážte teda, či sa vám oplatí pokračovať s výstavbou v mraze, alebo tieto práce radšej presuniete na začiatok jari.

Prečítajte si tiež

Stavba domu: Podpivničiť dom alebo nie?
Stavba domu: Podpivničiť dom alebo nie?

Ako vybrať správnu maltu?

Radí: Oliver Kapci – technický poradca spoločnosti HELUZ

Pri výbere malty sa neriaďte iba dennými teplotami, počas ktorých prebiehajú práce na stavbe. Ak murujete popoludní, berte do úvahy aj nočné teploty, počas ktorých spojovací materiál môže ešte „pracovať“ – platí to najmä v prípade zakladacej malty pri prvom rade tehál, ktorá sa aplikuje v hrubšej vrstve, a teda aj pomalšie zasychá. Zatiaľ čo letné varianty mált možno používať do 5 °C, zimné varianty až do −5 °C.

Pozor na typ malty pri nízkych teplotách

Rozhodujúcim faktorom v chladnejších mesiacoch je teda správny výber spojovacích materiálov. Murovacie malty treba vyberať s ohľadom na aktuálnu teplotu vzduchu.

„Bežná malta funguje na podobnom princípe ako betón. Chemickou reakciou vygeneruje teplo, ktoré prispieva k správnemu tvrdnutiu a schnutiu spojovacieho materiálu.

Nízka teplota vzduchu však celý proces obmedzí, a preto nemusí dôjsť k správnemu vytvrdnutiu. Takáto malta môže mať menšiu pevnosť a prejavuje sa napríklad vznikom prasklín medzi tehlami,“ upozorňuje Oliver Kapci.

tehly

Moderné tehly majú husté rebrovanie s početnými vzduchovými medzerami, ktoré na jednej strane pôsobí ako spoľahlivý tepelný izolant. Na druhej strane sa pre hustotu rebrovania vlhkosť zo zrážok (dážď, sneh) z takýchto tehál odparuje pomalšie – ak ste teda korunu steny zabudli zakryť, budete musieť s ďalšími murovacími prácami trochu počkať, kým vlhkosť úplne nezmizne. Zdroj: Heluz

Sortiment spojovacích produktov však doplnili murovacie varianty určené do pracovnej teploty −5 °C, vďaka čomu dokážete murovať aj v počiatočných zimných mesiacoch. Napríklad v sortimente HELUZ takéto malty nájdete pod označením Z.

Obmedzte vlhkosť na stavbe

Neukončené murivo treba chrániť pred nepriazňou počasia, napríklad plachtou, fóliou či lepenkou a dostatočne ich zaťažiť. Tak ochránite murivo pred nežiaducim premočením a vlhkosťou. Dobre zazimovaná stavba počas zimy, ako sa hovorí, sadne.

V prípade, že ste stihli hrubú stavbu uzatvoriť strechou, vymrznutie pomôže aj dreveným konštrukciám krovu – rezivo sa zbaví aspoň časti prebytočnej vlhkosti.

Prečítajte si tiež

Ako plánovať stavbu domu a nezblázniť sa
Ako plánovať stavbu domu a nezblázniť sa

Zhotovte aspoň základy

Hrubú stavbu je dobré dokončiť na jeseň, čo v praxi znamená zakryť stavbu strechou, v ideálnom prípadne osadiť aj dverné a okenné výplne. Na jar potom môžete pokračovať s omietkami. Ak ste to nestihli, do novembra si nechajte kvôli sadaniu zhotoviť základovú dosku.

Takto bude na jar pripravená na realizáciu vonkajších aj vnútorných nosných stien a priečok. Základy so základovou doskou prežijú zimu bez problémov aj bez zazimovania. Samozrejme, nevyhnutné bude zabezpečiť inštalačné prestupy proti prieniku vody. Ak je zima predo dvermi, do ďalších stavebných prác sa už nepúšťajte.

zakladanie prvého radu tehál na stavbe domu

Založenie prvého radu z tehál si vyžaduje klasické maltové lôžko. V chladných mesiacoch výrobcovia tehál odporúčajú použiť špeciálne malty, s ktorými možno pracovať až do
teploty −5 °C. Zdroj: Shutterstock

Materiál nakúpte už v zime

Počas zimných mesiacov môžete využiť akcie na nákup stavebného materiálu, ktorý získate so zľavou, vďaka čomu môžete na hrubej stavbe ušetriť. Zároveň si tak zabezpečíte potrebný stavebný materiál na skorú jar – počítajte s tým, že dodacie lehoty môžu trvať niekoľko týždňov (spravidla 6 až 8) až mesiacov. Termíny si vždy radšej overte priamo u výrobcu.

Text: redakcia podľa podkladov spoločnosti Heluz
Foto: Heluz, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 11/2022


Kategórie: Stavba