Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Pasívne a nízkoenergetické domy – na čo myslieť pri ich stavbe?

Zdieľať 21. 09. 2021
Pasívne a nízkoenergetické domy – na čo myslieť pri ich stavbe? Zdroj: Climax.cz

Trendom moderného staviteľstva sú pasívne a nízkoenergetické domy. Poradíme vám, čo pri ich stavbe nezanedbať.

Ako rozoznať nízkoenergetickú a pasívnu drevostavbu?

Čo je pasívny dom a ako sa vlastne odlišuje od nízkoenergetického? Oba typy musia pri svojej prevádzke spĺňať prísne kritériá energetických úspor. Základným rozdielom medzi pasívnymi a nízkoenergetickými domami je ich ročná spotreba energie na vykurovaní. Spotreba nízkoenergetického domu sa musí pohybovať medzi 15 – 50 kWh/m2 za rok. Aby stavba dosahovala štandardy pasívneho domu, musí byť jej spotreba tepla na vykurovanie menšia ako 15 kWh/m2 za rok. To je v porovnaní so štandardnou murovanou novostavbou až desaťkrát menej.

Koncept nízkoenergetických drevostavieb

Ako ale nízku spotrebu energie v drevostavbe dosiahnuť? Kľúčový je architektonický návrh stavby. Zabudnúť ale nesmiete tiež na kvalitnú izoláciu, tvar domu, orientáciu zasklených plôch alebo voľbu materiálov. Ideálnym materiálom na výstavbu moderných pasívnych a nízkoenergetických domov je drevo. Umožňuje dosahovať výborné tepelnoizolačné vlastnosti, a navyše je to ekologický materiál.

Optimálnym tvarom energeticky úsporného domu je kváder orientovaný dlhšou stranou na juh. Vďaka tomu maximálne využijete energiu zo slnka. Aby ste do drevostavby zaistili prívod čerstvého vzduchu a zároveň zabránili stratám tepla, je nutné použiť rekuperáciu vzduchu. Rekuperačná jednotka využíva teplotu vzduchu odsávaného z interiéru na ohrev alebo ochladzovanie vzduchu zvonku. Vďaka tomu sa udržuje stála teplota v celom dome.

Vonkajšie okenné rolety s priznaným boxom

Vonkajšie okenné rolety s priznaným boxom ušetria náklady Zdroj: Climax.cz

Bez tienenia sa v pasívnej drevostavbe nezaobídete

Pretože energeticky úsporné drevostavby získavajú veľké množstvo tepla zo slnečných lúčov, je tiež potrebné správne navrhnúť zasklené plochy. Zatiaľ čo v zime je slnko ako zdroj tepla vítané, v lete sa pasívne a nízkoenergetické drevostavby nezaobídu bez tienenia okien, aby nedochádzalo k prehrievaniu interiéru. Dodatočné ochladzovanie pomocou klimatizácie by totiž prinieslo trikrát vyššie náklady ako vykurovanie.

Žalúzie umožnia nízkoenergetické drevostavby tieniť, ale aj vetrať

Najspoľahlivejšou ochranou pred horúcim letným slnkom je vonkajšie tienenie, ktoré slnečné lúče zastaví ešte pred oknami. Predokenné žalúzie dokážu v lete znížiť teplotu v drevostavbe až o 10 °C. Ich lamely je možné naklápať, takže môžete do domu pustiť len potrebné množstvo svetla a zároveň vetrať.

Predokenné žalúzie

Predokenné žalúzie zatienia aj veľké zasklené plochy domu Zdroj: Climax.cz

Lamely žalúzií môžete vyberať zo širokej škály farieb. Vyrábajú sa tiež rôzne šírky a tvary lamiel. Lamely typu Z do seba vďaka svojmu tvaru dobre zaklapnú, takže zaistia úplne zatemnenie miestnosti. Po vytiahnutí navyše zakrývajú len malú plochu okna. Lamely typu C sa pri stiahnutí vzájomne nedotýkajú a oproti iným typom ich môžete naklápať na obe strany. Tento zahnutý tvar lamiel má napríklad žalúzia C-80 Vental, ktorej lamely sú navyše prichytené v kovových háčikoch. Vďaka tomu nehrozí, že sa nechtiac pretočí.

Pre pasívnu drevostavbu voľte vonkajšie rolety

Nízkoenergetické drevostavby majú síce dobré tepelnoizolačné vlastnosti, ale aby váš dom dosahoval pasívny štandard, vyplatí sa obstarať si vonkajšie zatemňujúce rolety. V zime totiž dokážu znížiť náklady na teplo až o 30 % a v lete spoľahlivo ochránia pred teplom. Ešte lepšiu tepelnú izoláciu dosiahnete, pokiaľ si roletu necháte namontovať do skrytej podomietkovej schránky už počas stavby domu. V prípade hotových domov sa roleta umiestni do viditeľného boxu nad oknom.

Vonkajšie okenné rolety v podomietkovom vyhotovení

Vonkajšie okenné rolety v podomietkovom vyhotovení pre lepšiu izoláciu Zdroj: Climax.cz

Okrem toho, že vonkajšie rolety chránia pred slnkom, fungujú tiež ako zvuková izolácia. Do rolety navyše môžete začleniť sieť proti hmyzu. Takže váš spánok nenaruší hluk zvonku, otravné muchy ani komáre. Hliníkové lamely vonkajších roliet sa vyrábajú v mnohých farebných odtieňoch. Na výber sú tiež lamely vo vyhotovení, ktoré imituje drevo. Nebudú tak narušovať prírodný vzhľad vašej drevostavby. Box, do ktorého sa lamely roliet navíjajú, môže mať hranatý, okrúhly alebo skosený tvar. Tak tvar, ako aj farbu boxu a vodiacich líšt môžete ľahko zladiť s rámom okna.

Zdroj: PR článok SERVIS CLIMAX a.s.


Kategórie: Stavba