Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Prehrievanie v dome a vysoké náklady môže vyriešiť udržateľná strecha. Aké sú možnosti?

Zdieľať 06. 06. 2023
Prehrievanie v dome a vysoké náklady môže vyriešiť udržateľná strecha. Aké sú možnosti? Zdroj: Shutterstock

Ak sa pred pár rokmi zdalo, že byť eko je len ďalší módny výstrelok a boom, ktorý rýchlo pominie, dnes už je s istotou jasné, že udržateľné princípy si bude musieť v najbližších rokoch postupne osvojiť drvivá väčšina z nás. Týka sa to nielen nášho spôsobu života, ale zmeny neobídu žiaden segment, stavebný nevynímajúc.

Rukolapným dôkazom sú sprísňujúce sa normatívne požiadavky na tepelnotechnické vlastnosti budov a na ich energetickú hospodárnosť, implementácia technológií a procesov na výrobu stavebných materiálov, ktoré sa snažia o čo najnižšiu produkciu emisií CO2, už spomínané využívanie obnoviteľných zdrojov energie či výroba takých stavebných materiálov, ktoré dokážu prispieť k trvalej udržateľnosti. Z tejto veľkej skupiny sme si tentoraz pod drobnohľad zobrali materiály na zhotovenie strešného plášťa.

Vedeli ste?

Klíma v meste môže byť v porovnaní s menej zastavanou krajinou výrazne teplejšia. Teplotný rozdiel môže byť v priemere 1 až 3 °C, vo večerných hodinách dokonca až 10 °C. Je to dôsledok vysokej koncentrácie budov na malej ploche. Takéto tzv. mestské tepelné ostrovy majú nielen negatívny vplyv na ľudí, ale zároveň zvyšujú nároky na chladenie budov.

Nový trend: bledý odtieň krytiny

Súčasné novostavby rodinných domov s obľubou využívajú šikmé strechy s nízkym sklonom v kombinácii s nadčasovými veľkoformátovými škridlami s rovnými a čistými líniami v tmavých odtieňoch.

Zo Stredomoria sa k nám však pomaly šíri nový trend – biele alebo sivé strechy. A to aj z dôvodu, že svetlé odtiene strešnej krytiny sú jednou z ciest, ako znižovať energetickú náročnosť budov a podporiť trvalú udržateľnosť.

Rodinný dom s bielou strešnou krytinou

Zdroj: Shutterstock

Takéto strešné krytiny minimalizujú absorpciu slnečného žiarenia a prispievajú tak k príjemnejšej vnútornej klíme. To prispieva k zníženiu energetických nárokov domu v podobe nižších výdavkov za chladenie a zároveň nižšej spotreby energie. Vyššia odrazivosť UV žiarenia má priaznivý vplyv aj na predĺženie životnosti strešnej krytiny.

Farba strechy a prehrievanie

Farebnosť novej strechy by sa mala prispôsobiť miestnym požiadavkám, pretože strecha sa môže v lete na slnku rozpáliť na 70 až 80 °C. Pritom vo všeobecnosti platí, že čím sú strechy tmavšie, tým viac sa prehrievajú a taktiež sa prehrieva aj priestor pod krytinou.

Svetlá krytina na rozdiel od tej tmavej dokáže odrážať až 85 % slnečného žiarenia, čo má za následok zníženie absorpcie slnečnej energie, a tým aj menšie prehriatie podstrešia. Udržiavať príjemnú a stabilnú vnútornú teplotu pod strechou je totiž veľmi dôležité. Prehrievanie interiéru vplýva na komfort bývania a zdravie ľudí, ktorí v dome žijú.

„Ak je vnútorná teplota príliš vysoká, má to vplyv na kvalitu spánku, regeneráciu a stres. V prehriatom prostredí je človek viac unavený, jeho pracovný výkon klesá a ťažšie sa sústredí. Ovplyvniť to môže aj vašu peňaženku, keďže prehriaty interiér treba ochladzovať klimatizáciou, ventilátormi a pod., čím sa zvyšujú náklady na elektrickú energiu,“ vysvetľuje M. Dobrovodský.

Inštalácia solárnych a fotovoltických panelov na šikmú strechu

Plánujete na novú strechu umiestniť solárne alebo fotovoltické panely? Predtým je dôležité poradiť sa s odborníkmi. Na ich inštaláciu je nevyhnutné zvoliť systémové riešenie strechy a návrh skladby rovnako zveriť do rúk odborníkov. Tí navrhnú vhodný spôsob ukotvenia do šikmej strechy, aby strecha v budúcnosti nezatekala a plnila si svoju funkciu.

Rodinný dom so solárnymi panelmi

Zdroj: Shutterstock

Ide to aj na existujúcej streche?

Fotovoltické a solárne panely môžete nainštalovať aj na už existujúcu šikmú strechu. Je však potrebné zvážiť aktuálny stav krovu, prípadne či nie je vhodné pred osadením panelov urobiť potrebnú rekonštrukciu strechy. Ak ide o neobytné podkrovie, treba zasahovať do podhľadovej konštrukcie, no skúsená firma si s tým bez problémov poradí.

Orientácia strechy

Za ideálnu sa považuje strecha orientovaná na juh s maximálnym odklonom 10° až 15° na západ alebo na východ, so sklonom 30° až 40°. Na fotovoltické panely potrebujete plochu aspoň 8 m2 a nemala by byť zatienená okolitými stavbami ani predmetmi na streche.

Nevyhnutná je konzultácia so skúseným dodávateľom fotovoltických technológií o tom, aký typ panelov je najvhodnejšie použiť vzhľadom na nasmerovanie strechy a so zreteľom na danú lokalitu.

Solárne články integrované v krytine

V súčasnosti existuje systém fotovoltických a solárnych panelov, ktoré sa dajú zabudovať priamo do strešnej krytiny a vlastne nahrádzajú časť strechy.

„Solárne články sú integrované do povrchu jednotlivých strešných škridiel takým zvláštnym spôsobom, že ich inštalácia a vzhľad sú takmer rovnaké ako pri tradičných strešných škridlách. To všetko preto, aby bola po celej ploche strechy dokonale zaistená pôvodná ochranná funkcia strechy. Cieľom vývoja tohto typu škridiel bolo vytvoriť estetický a ekologický strešný systém vyrábajúci energiu,“ opisuje túto unikátnu technológiu Peter Barbuš, obchodný riaditeľ Mediterran Slovakia, s. r. o.

Rodinný dom s integrovanými solárnymi článkami v strešnej krytine

Zdroj: Generon

Na Slovensku spotrebuje jeden obyvateľ domácnosti približne 1 100 kWh elektriny za rok. Toto množstvo energie možno vyrobiť pomocou optimálne orientovaného systému škridiel s výkonom 1 kWp na strešnej ploche približne 6 m².

Systém s výkonom 4 kWp, vhodný na výrobu elektriny pre priemernú domácnosť, tak možno pri ideálnej orientácii vytvoriť pomocou škridiel na ploche 24 m2.

Zelená strecha zvlhčuje, okysličuje a tlmí hluk

Základným mechanizmom vegetačných striech je odparovanie vody z vegetácie a vodných plôch, čím sa vysoká teplota vzduchu ochladzuje. Odparenie jedného litra vody pritom predstavuje ekvivalent približne 0,7 kWh energie potrebnej na prevádzku chladiaceho zariadenia.

Prečítajte si tiež

Záhrada na streche? Poradíme, aké rastliny zvoliť. Aká pôda je vhodná, a ako sa o zelenú strechu starať
Záhrada na streche? Poradíme, aké rastliny zvoliť. Aká pôda je vhodná, a ako sa o zelenú strechu starať

Čo znamená, že 1 mm zrážok zadržaný na 100 m2 vegetačnej strechy môže zodpovedať úspore 70 kWh energie potrebnej na chladenie budovy počas letných horúčav.

Zeleň na strechách pomáha výrazne redukovať znečistenie vzduchu. Množstvo kyslíka, ktoré rastliny vďaka fotosyntéze produkujú, závisí od druhu a veľkosti vegetácie vysadenej na streche. Rozhoduje aj listová plocha.

Platí, že čím je vegetácia hustejšia, tým väčšia je produkcia kyslíka. Hustota olistenia zároveň určuje schopnosť rastlín zachytávať prach a nečistoty z ovzdušia. Prach a nečistoty sa dostávajú pri daždi do vegetačnej vrstvy, kde sa stávajú súčasťou substrátu.

Rodinný dom so zelenou strechou

Zdroj: Shutterstock

Zeleň okrem okysličovania vzduchu zvyšuje aj jeho vlhkosť, a tým pozitívne ovplyvňuje jeho kvalitu. Okrem okysličovania vzduchu a zachytávania nečistôt dokáže vegetačná strecha znížiť teplotné výkyvy v obytných priestoroch pod strechou.

Hydrofilná minerálna vlna si dokonca dokáže zachovať dobré tepelnoizolačné vlastnosti aj pri nasiaknutí vodou. V porovnaní s bežným substrátom sú tepelnoizolačné vlastnosti päťkrát vyššie.

Úspora vody a menej hluku

Vegetačné strechy ešte dokážu optimálne hospodáriť s vodou a tlmiť hluk. Vegetačná strecha zachytí minimálne 50 % zrážkových vôd, ale existujú riešenia, ktoré dokážu zachytiť až 95 %. Zhotovené vegetačné súvrstvie má zároveň akustické vlastnosti. Vzduchovú nepriezvučnosť zlepšuje o 6 dB, pričom rozdiel 10 dB vníma človek ako polovičný hluk.

Prečítajte si tiež

Navštívila vás kuna? Poradíme, ako sa jej zbaviť
Navštívila vás kuna? Poradíme, ako sa jej zbaviť

Šikmá zelená strecha má isté limity

Pri šikmých strechách je veľmi dôležitá stabilizácia súvrstvia proti sadaniu, ubiehaniu a nasávaniu vetra. Nevyhnutné sú aj drenážne spomaľovače a bezpečnostné prvky.

Na ozelenenie šikmých striech sa väčšinou používajú rozchodníky, pri výške vegetačného súvrstvia 80 až 100 mm. Alternatívne možno použiť aj predpestované ekorastre.

Šikmá zelená strecha

Zdroj: Shutterstock

Strechu však možno riešiť aj ako extenzívnu (rozchodníky, skalnice atď.), polointenzívnu (suchomilné traviny) alebo ako intenzívnu s trávnikovým kobercom. Pri trávniku treba počítať s pravidelnou zálievkou, na ktorú sa môže použiť kvapôčková závlaha.

Ak sa pri návrhu skladby vegetačnej strechy pre strmé, dokonca aj veľmi strmé strechy použije hydrofilná minerálna vlna, je potrebné použiť drenážne spomaľovače, pretože inak by voda zo strechy odtekala zbytočne rýchlo, horná časť strechy by bola suchá a rastliny by boli vo veľkom strese a mohli by uhynúť.

Text: Denisa Slančová
Foto: archív firiem, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 03/2023


Kategórie: Stavba