Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Šikmú či plochú strechu?

Zdieľať 07. 05. 2018
Šikmú či plochú strechu?

Šikmé strechy majú u nás dlhú tradíciu, ale ani ploché dnes už nie sú strašiakom a stávajú sa štýlovým prvkom súčasnej architektúry pasívnych domov.

Ploché strechy z minulosti ťaží prívlastok zatekajúce. Kedysi naozaj zatekali, pretože neexistovali kvalitné materiály a realizačné firmy nedokázali dobre vyriešiť náročné konštrukčné detaily. Súčasné kvalitné materiály a systémové prvky zaručujú, že pri správnej realizácii bude plochá strecha bezpečná a bezproblémová ako šikmá. Práve vďaka vyspelým technológiám, ktoré sú dnes dostupné na našom trhu, sa nedá jednoznačne určiť, ktorá zo striech je lepšia.

Z hľadiska energetickej náročnosti by sa však mali uprednostniť také konštrukcie, ktoré majú jednoduchšie detaily napojenia, izolovania a menší objem. Tieto kritériá spĺňajú strechy s malým sklonom od 0,5 do 20 stupňov, teda ploché, pultové, prípadne aj sedlové.

Najmenšiu ochladzovanú plochu majú ploché strechy, ktoré sú aj z konštrukčného hľadiska jednoduchšie a zároveň lacnejšie. Tie ale často nespĺňajú predstavy investorov, ktorí uprednostňujú šikmé strechy. Z nich kritériám pasívnych stavieb vyhovuje pultová, ktorá vytvára naklonenú rovinu a veľmi dobré je využiť ju na solárne kolektory, ak je dom ideálne orientovaný na svetové strany.

Plochá strecha však ponúka väčšie možnosti na natočenie a sklon kolektorov, zvlášť, ak nie je dom ideálne orientovaný. Na poslednej priečke je sedlová strecha. Ak ju nie je nutné budovať z estetických dôvodov, z pohľadu pasívneho domu to nie je nijako výhodné.

strechy s malým sklonom

Pri pasívnom dom uplatnite strechy s malým sklonom, ktoré majú jednoduchšie detaily napojenia, izolovania a menší objem. (Foto Bramac)

Zbavená predsudkov

Pri voľbe plochej strechy je v súčasnosti hlavným argumentom vynaloženie menších finančných prostriedkov na jej realizáciu ako pri šikmej streche. Aj z pohľadu racionálneho využitia priestoru je lepšia plochá strecha. Môže zaujať aj účelným využitím v podobe strešných terás a záhrad a rozšíriť tak obytný priestor napríklad pri malej výmere pozemku.

Zastrešenie pasívneho domu strechou s miernym sklonom je výhodné predovšetkým preto, lebo vytvára minimálny povrch a teda aj oveľa menšiu plochu, ktorú je potrebné kvalitne zatepliť. No a napokon, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, plochá strecha sa lepšie správa v kalamitných snehových podmienkach. V porovnaní so šikmou strechou má ale zvyčajne kratšiu životnosť a náklady na jej údržbu sú tým pádom vyššie.

Konštrukcia plochej strechy je veľmi jednoduchá. V podstate je to ďalší strop, na ktorý je položená tepelná izolácia a izolácia proti vode. Pri plochých strechách je nevyhnutné dôsledne dodržiavať technologické procesy pri zabezpečení vodotesnosti povlakovej krytiny.

Je dôležité zabezpečiť dokonalé spádovanie strešných plôch. Zložité je riešenie prestupov cez plochú strechu. Práve na to je potrebné používať cenovo náročnejšie riešenia. Najčastejšie sa používa jednoplášťová plochá strecha, čo znamená, že interiér od exteriéru oddeľuje len jeden plášť. Z pohľadu tepelnoizolačných a hydroizolačných vlastností je účinnejšia dvojplášťová strecha, ktorá sa oveľa viac hodí pre pasívny dom. Staviteľom pasívnych domov sú blízke aj vegetačné strechy. Vegetačná vrstva pôsobí ako dobrý izolant, tvorí účinnú ochranu vrstiev strešného plášťa a je schopná akumulovať teplo.

ploché strechy

Plochá strecha je vhodnejšia, ak má dom zložitý pôdorys alebo treba preklenúť väčší rozpon. Šikmé strechy sú optimálne pre jednoduchý tvar domu. (Foto Marlegno)

Klobúk na šikmo

Viac stavebníkov u nás inklinuje k tradičnej šikmej sedlovej streche. Tá ale so sklonom 30 až 50 stupňov vytvára väčší povrch, a tým aj väčší ochladzovaný povrch, čo je pri pasívnom dome negatívom. A navyše to už nie je tá osvedčená jednoduchá šikmá strecha s prevetranou povalou, ale komplikovaná konštrukcia, v ktorej často nie je technicky možné dotesniť jednotlivé detaily, preto dochádza k vzniku tepelných mostov. S tým súvisí aj vyššia prácnosť a investície.

Výhodou šikmých striech je využiteľnosť podkrovných priestorov, možnosť výmeny poškodenej časti krytiny. Na rozdiel od plochých striech majú obmedzené využitie celej pôdorysnej plochy, hlavne v častiach šikmých strešných rovín. Nevýhodami sú aj vyššia prácnosť, vyššie nároky na presnú remeselnú prácu a koordináciu viacerých profesií, s čím súvisia aj vyššie náklady na samotné zastrešenie. Vzhľadom na väčšiu náročnosť šikmej strechy treba pri jej stavbe myslieť na každý detail. Zanedbanie detailov je totiž hlavnou príčinou porúch. Medzi výhody šikmých striech patrí aj ich relatívna bezúdržbovosť a vo väčšine prípadov aj dlhšia životnosť použitej krytiny.

Čo sa týka tvaru šikmých striech, preferujú sa jednoduchšie tvary, z ktorých ekonomicky najvýhodnejšia je pultová strecha s jednou šikmou rovinou. O čosi náročnejšia na konštrukciu, ale obľúbená, je sedlová strecha. Už menej sa využíva valbová strecha. Je to vlastne sedlová strecha ukončená šikmým skosením – valbou. Jej konštrukcia je však oproti predchádzajúcim typom náročnejšia z hľadiska stavby aj financií. Častým doplnkom šikmých striech sú strešné okná, ktoré musia byť energeticky úsporné s trojitým zasklením, čo ešte navyšuje kalkuláciu strechy.

šikmá strecha

Overená tradícia, takto nazývajú mnohí šikmú strechu. Platí to len v prípade, ak by ste ju realizovali ako kedysi – ako voľnú, s prevetrávanou povalou. Konštrukcia však prešla vývojom a dnes sa uplatňuje zateplená konštrukcia strešného plášťa, ktorá je pomerne nová. (Foto Tondach)

Výhody a nevýhody plochej strechy

+ jednoduché konštrukčné riešenie
+ rýchla montáž
+ lepšia požiarna odolnosť
+ možnosť využitia priestoru – terasa, záhrada
+ cena
obmedzený výber strešnej krytiny
náročnejšia údržba

Výhody a nevýhody šikmej strechy

+ životnosť
+ využiteľnosť podkrovia
+ bezúdržbovosť
+ odolnosť proti poveternostným vplyvom
+ veľký výber strešnej krytiny
+ bezproblémové odvodnenie
náročná realizácia
možný vznik tepelných mostov pri nekvalitne urobenej tepelnej izolácii
cena
požiarna bezpečnosť


Text: Adela Motyková
Foto: archív firiem, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 4/2018


Kategórie: Stavba