Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Skôr, než podpíšete rezervačnú zmluvu alebo 5 tipov, na čo si dať pozor pri kúpe holodomu

Zdieľať 26. 10. 2022
Skôr, než podpíšete rezervačnú zmluvu alebo 5 tipov, na čo si dať pozor pri kúpe holodomu Zdroj: Shutterstock

Kupujete dom vo fáze holodomu? Ako sa hovorí, šťastie praje pripraveným. Prinášame cenné rady, ktoré vás pred podpisom rezervačnej zmluvy môžu ochrániť pred neočakávanými situáciami.

Proti gustu žiaden dišputát. Niektorí bývaniachtiví viac dôverujú hotovým, už aspoň pár rokov obývaným stavbám a radšej sa vyberú cestou kúpy domu, hoc aj v radovej zástavbe v už zabývaných štvrtiach. Iní dajú prednosť novopostavenému holodomu. Viete, čo všetko tento pojem skrýva?

1 Bez kolaudácie radšej nie!

Ak vám developer predáva už skolaudovaný dom, pár rizikových faktorov z vašich pliec odpadá. Projektová dokumentácia musí obsahovať všetky revízne správy, ktoré ku kolaudačnému povoleniu vyžaduje príslušný stavebný úrad. Vrátane energetického certifikátu domu.

Ak by ste kúpili dom ešte pred skolaudovaním, hrozí vám, že niektoré zanedbané detaily vám môžu priniesť „doťahovačky“ so stavebným úradom, čo vám schvaľovací proces predĺži. A v konečnom dôsledku asi aj predraží.

muž pečiatkuje dokumenty k domu

Zdroj: Shutterstock

2 Aké podmienky musí spĺňať interiér holodomu?

Základný holodom musí mať v interiéri vyliate potery, no povrchová úprava stien v podobe maľoviek či obkladov, rovnako ako kladenie podlahy je buď na dohode s developerom, alebo vo vašej réžii.

Podmienkou na vydanie kolaudačného rozhodnutia nie je ani osadenie interiérových dverí, dokonca aj finalizácia elektrorozvodov závisí od konkrétneho prípadu. Niektorým stavebným úradom postačí, keď sú elektrorozvody ukončené vývodom, iné vyžadujú aj inštaláciu zásuviek a vypínačov.

Ani svietidlá nie sú súčasťou kolaudačného rozhodnutia. V kolaudovanom holodome musí byť v kúpeľni namontovaná minimálne jedna toaleta a jedna vodovodná batéria. Na sprchovací kút či vaňu stačí iba predpríprava. Ak ide o dvojpodlažný dom, nesmie na schodisku chýbať zábradlie alebo madlo.

Dobré rady:

  • Cena maľovania interiéru základnou farbou na štvorcový meter vás v súčasnosti vyjde od 3,50 do 5 eur.
  • Určite sa pozrite v kúpeľniach „na zúbok“ hydroizolácii. Najmä kúpeľňa na poschodí môže v budúcnosti znamenať riziko problémov o úroveň nižšie.
  • Dokončenie holodomu na kľúč developerom je výhodné pre pracovne zaneprázdnených investorov. Cena takejto zákazky je individuálna, no z finančného hľadiska to vzhľadom na minimálne 50 % maržu zhotoviteľa nie je práve najrentabilnejšie riešenie.
Interiér holodomu

Zdroj: Shutterstock

3 Ako prísť na finty neserióznych developerov?

Dobré rady sú síce na nezaplatenie, ale ako môže kupujúci bez odborných znalostí prísť na kĺb takýmto vážnym technickým poruchám? Ešte pred podpisom zmluvy prizvite na ďalšiu obhliadku holodomu nestranného stavebného konzultanta, ktorý si vypýta fotodokumentáciu z realizácie výstavby.

Tá už je dnes mimochodom bežnou súčasťou drvivej väčšiny novostavieb. Pokiaľ sa bude developer, prípadne predávajúci zdráhať, zbystrite pozornosť. Nie všetky postupy deklarované v projektovej dokumentácii zrejme prebiehali podľa napísaného.

4 Energetický certifikát

Určite je dôveryhodnejšie, ak energetický certifikát vypracuje odborník nielen na základe preposlanej projektovej dokumentácie, ale aj fyzickej obhliadky vrátane nahliadnutia do fotodokumentácie z realizácie stavby.
Za koľko? Certifikát na rodinný dom do 200 m2 vás vyjde od 180 do 250 eur.

Prečítajte si tiež

6 otázok, ktoré by ste sa mali spýtať pred kúpou nehnuteľnosti
6 otázok, ktoré by ste sa mali spýtať pred kúpou nehnuteľnosti

Tip: Stojí to síce peniaze (od 150 eur), no budete mať istotu: Pomocou termokamery si môžete dať zmerať všetky prestupy, najmä okolo okenných otvorov.

5 Pohľad z exteriéru

Povinné položky ku kolaudácii sú kompletne dokončená izolácia, fasáda a strecha. Dom musí byť napojený na všetky dostupné inžinierske siete. Extra kapitola je zvod dažďovej vody:

Veľa stavebných úradov na Slovensku si kladie ako podmienku kolaudácie požiadavku, aby dažďová voda nebola zvedená do kanalizácie. Na pozemku je potrebné vybudovať vsakovaciu jamu alebo zvádzať vodu do zberných nádob. Ich objem sa vypočítava podľa veľkosti strechy.

Moderná novostavba rodinného domu

Zdroj: Shutterstock

Do nepovinnej výbavy, ktorú developer nemusí ku kolaudácii dokončiť, patria vonkajšie plochy – chodníky okolo domu, parkovacie miesta, terasa. Rovnako ako oplotenie a vstupná brána, čo sú takisto nezanedbateľné investície.

Prečítajte si tiež

Ako z holobytu vytvoriť útulnú domácnosť? Dizajnérky tohto vzorového bytu vedia ako na to
Ako z holobytu vytvoriť útulnú domácnosť? Dizajnérky tohto vzorového bytu vedia ako na to

Eventuálnou slabinou holodomov môže byť vykurovanie či nesprávne realizovaná hydroizolácia. Tá sa aj po niekoľkých mesiacoch, možno aj rokoch užívania napriek vysušenej stavbe bude prejavovať v podobe zarosených okien či prehnaných nedoplatkov za kúrenie.

Za koľko?

  • Ak si vyberiete betónovú dlažbu v strednej cenovej kategórii, ktorá sa ukladá do lôžka suchým spôsobom, kladenie vás vyjde 80 €/ m2. Je to finančne náročnejšia práca, ktorá vyžaduje precíznosť a kvalitné oddrenážovanie najmä okolo domu.
  • Bežný meter stavby plota vás vyjde od 30 do 300 eur v závislosti od vašich nárokov.

Tip: Niektoré stavebné úrady vyžadujú, aby ste mali parkovacie miesta mimo oplotenia.

Text: Denisa Slančová
Foto: isifa/Shutterstock a archív firiem
Zdroj: časopis Dom a byt 3/2022


Kategórie: Stavba