Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Špeciál o terasách: Vyberáme dlažbu na terasu (2. časť)

Zdieľať 12. 07. 2019
Špeciál o terasách: Vyberáme dlažbu na terasu (2. časť)

Pokračovanie špeciálu o terasách na tému drevených podláh a podláh z kompozitných materiálov.

Drevo

Dobré základy terasy

Radí: Dalibor Lenárt – špecialista na profily Timbermax, Newface

„Najdôležitejší je pevný podklad, ktorý sa v dlhodobom časovom horizonte nepohne a nezničí tým samotnú terasu. Ideálna je železobetónová doska, pri členitom teréne pevná samonosná konštrukcia ukotvená o betónové pätky alebo zemné skrutky adekvátnej dĺžky.“

Pri výbere dreva platí, že čím tvrdšiu drevinu si vyberiete, tým od nej môžete očakávať dlhšiu životnosť. Takisto, ak zvolíte nad terasu zastrešenie, zvýšite jej ochranu pred vonkajšími vplyvmi.

Drevo zo smreku je jedným z lacnejších variantov. Vydrží iba zopár rokov. Medzi kvalitnejší výber na desiatky rokov sa radí napríklad sibírsky smrekovec alebo exotické dreviny, napríklad termojaseň či agát.

Podklad pod drevené terasové dosky je veľmi dôležitý. Treba si uvedomiť, že zle vyhotovený podklad môže znehodnotiť celú realizáciu. Najčastejšie ide o nedodržanie maximálneho odstupu hranolov od seba. Pri mäkkých drevinách s hrúbkou dosiek nad 25 mm je odporúčaný maximálny osový odstup hranolov 500 mm, pri tvrdých drevinách či drevoplastových doskách je to približne 350 mm. Dôvodom na dodržiavanie odstupu môže byť napríklad fakt, aby sa pri mechanickom zaťažení dosky neprehýbali.

Prečítajte si tiež

Špeciál o terasách: Vyberáme dlažbu na terasu (1. časť)
Špeciál o terasách: Vyberáme dlažbu na terasu (1. časť)

„Výhodou drevených terás je prírodný vzhľad a to, že sa neprehrievajú. Drevo však zle odoláva poveternostným podmienkam. Starne ako človek, žije si svoj život v záhrade, podlieha rozkladu. Toto všetko sa dá spomaliť pomocou náterov, čo je však časovo a finančne náročné. Mnoho záhradných architektov navrhuje a realizuje drevené terasy zo smrekovca,“ vysvetľuje záhradná architektka Dáša Bartošová.

Do mokrého prostredia by mali byť drevené dosky upravené protišmykovým drážkovaním. Aby hociktorý prírodný materiál slúžil čo najdlhšie, je potrebné kvalitné, dobre odizolované položenie a pravidelná impregnácia. Napríklad céder je použiteľný vďaka obsahu živíc aj bez dodatočnej povrchovej úpravy.

Kompozitné materiály

Ide to aj svojpomocne

Radí: Richard Klička — odborník z oddelenia stavebnín HORNBACH

„Terasa z WPC dosiek sa stavia na nosnú konštrukciu z betónových dosiek a podkladových hranolov. Dĺžka realizácie závisí od veľkosti terasy a od toho, či už máte pripravené základy. Samotná montáž WPC dosiek je veľmi jednoduchá. Začnite na tej strane, kde terasa prilieha k stene domu. Do rohu položte prvú dosku hranou bez klipov. Ďalším kusom pokračujte v rade tak, že ich „klip-klapy“ do seba zacvaknete. WPC materiál je možné ľahko rezať, stačí na to pílka na drevo či plast. V prípade atypickej plochy terasy, keď budete potrebovať rezať viac dosiek, je vhodné využiť aj okružnú pílku.“

Prečítajte si tiež: Montážny postup: Terasa s použitím drevoplastu

svojpomocná pokládka podlahy na terasu rodinného domu

Foto: Hornbach

Starostlivosť o drevoplastové dosky

„Jedným z hlavných dôvodov, prečo sú terasy z WPC čoraz obľúbenejšie, je, že sa o ne takmer nemusíte starať. Ak sú dobre namontované, vyžadujú raz až dvakrát ročne poriadne opláchnuť vodou, ideálne vysokotlakovým čističom. To je všetko. Okrem umytia netreba žiadnu ďalšiu údržbu, nie sú tu žiadne ďalšie náklady. V žiadnom prípade ich neinpregnujte ani nenatierajte, materiál je stálofarebný a nie je nasiakavý. WPC dosky sa na slnku zahrievajú približne rovnako, ako je to v prípade dreva. Ak by ste ich chceli pri naozaj vysokých teplotách ihneď schladiť, môžu sa napríklad pokropiť studenou vodou, pretože sa na rozdiel od nasiakavého dreva nebudú krútiť ani strácať farbu. Pochopiteľne platí, že čím svetlejší odtieň doska má, tým sa bude na slnku rozpaľovať menej.“

„Pri výbere kompozitného materiálu prihliadajte aj na nosnosť dosiek. Niektoré WPC terasy nevydržia záťaž väčšiu ako 450 kg/m2, tie kvalitnejšie majú nosnosť až 1 490 kg/m2,“ vysvetľuje Petr Klaban, produktový manažér Inoutic/Deceuninck pre Twinson.

Terasy z kompozitu možno položiť na rôzne druhy podkladov – betón, štrk, pevné nerovné podklady alebo spôsobom na plávajúce ukladanie. Kvalitu terasy určuje aj kvalitný inštalačný systém, na ktorý sa dosky montujú. Nie každý podkladový profil je však vhodný na umiestnenie na akejkoľvek ploche. Najmenej vhodné pre konštrukciu terasy z kompozitných materiálov sú drevené podkladové profily. Bez priebežnej starostlivosti môžu začať plesnivieť alebo sa krútiť, takže už po pár rokoch ich bude treba kompletne vymeniť. Naopak, najvhodnejšie sú hliníkové podkladové profily s lepšou nosnosťou.

Podmienky vhodné na realizáciu WPC dosiek

„Stredoeurópske podnebie je najvhodnejšie na použitie WPC dosiek. Tieto materiály majú tepelnú odolnosť podľa druhu použitého plastu v zime od –20 až do –40 °C (ak je v zmesi plast HDPE). Mimo tejto oblasti hrozí poškodenie príliš silným mrazom, resp. pri tropických teplotách sa dosky prehrievajú nad hranicu komfortu,“ hovorí Dalibor Lenárt, špecialista na profily Timbermax, Newface.

Pripravili: Alžbeta Fialová, Martina Deríková
Foto: archív firiem, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 06/2019


Kategórie: Stavba Záhrada