Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Stavba domu: Podpivničiť dom alebo nie?

Zdieľať 21. 04. 2020
Stavba domu: Podpivničiť dom alebo nie?

Stavba nového domu vám umožňuje premyslieť otázku odkladacích priestorov. Výstavba pivnice môže byť riešením. Na druhej strane, tieto priestory nemusia znamenať len miestnosti zapratané nepoužívanými vecami.

Pivnice pôvodne vznikli ako miestnosti na skladovanie zeleniny, zberu ovocia, zaváranín, vína, mäsa alebo zrenie syrov. Vďaka nižšej teplote prostredia suplovali chladničky. Za posledné roky sa však funkcia pivníc značne zmenila. Mnohé domácnosti umiestňujú do suterénu miestnosti, ktoré by v nadzemných častiach domu zaberali miesto. Práčovňa, technická miestnosť, ale aj kotolňa či garáž bývajú najčastejšie dôvody výstavby pivnice.

Slúžiť však môžu nielen ako odkladací priestor, ale napríklad aj na zriadenie wellness, telocvične či herne. Ide o drahú záležitosť. Odborníci hovoria, že stavbu domu môže predražiť o 30 až 50 percent. Spolu so strechou tvoria najdrahšiu časť domu. Cena závisí od viacerých faktorov. Pivnica je poklad, ale pri rozhodovaní zvážte, či ju skutočne potrebujete.

Od čoho závisí cena pivnice?

Rozhodujúcou otázkou pri výstavbe podzemného podlažia sú určite financie. Je fakt, že pivnica v akomkoľvek prípade stavbu domu predraží. O koľko? Závisí od individuálneho projektu, od veľkosti pivnice, jej hĺbky (hlbšia pivnica musí, samozrejme, odolávať väčšiemu tlaku zeminy) i hydrogeologických podmienok pozemku. Tie popisujú vlastnosti pôdy, smer prúdenia podzemnej vody, jej typ alebo stupeň agresivity podzemnej tlakovej vody. Peniaze navyše vás budú stáť aj zasypané zvyšky starších stavieb alebo studní, na ktoré prídete až pri výkopových prácach. Záleží aj na dôvode stavby pivnice. Na čo má slúžiť? Bez kvalitnej hydroizolácie, dobrého osvetlenia, optimálneho vetrania či vzduchotechniky sa pivnica nezaobíde, ak má fungovať ako posilňovňa, vínotéka alebo sauna.

podpivničenie rodinného domu: vinotéka v pivnici

A teraz k reálnym číslam. Povedzme, že čiastočne podpivničený dom s rozlohou suterénu približne 40 štvorcových metrov môže vyjsť svojpomocne približne na 15 000 €, ak by ste volili stavebnú firmu, suma bude vyššia približne o 5 000 €. Samozrejme, ceny sú približné, ale rátajte so sumou plus-mínus 25-tisíc. Najdrahšou položkou sú výkopy a odvoz zeminy spolu s betónovaním. Hlavne dnes, keď sa ceny pozemkov ustavične zvyšujú, sa stáva podpivničenie prednosťou.

Kto je najväčším nepriateľom pivníc?

Nie je to hmyz ani potkany či iné škodce. Je ním podzemná voda. Ide o vodu, ktorá sa nachádza v rôznych hĺbkach i druhoch pôdy. Je nebezpečná pre podzemné stavby kvôli tlaku vyvíjanému zo všetkých strán. Húževnato hľadá miesta, cez ktoré by prenikla do stavby. Dôvodom jej vzniku môžu byť nielen výdatné prívalové dažde v letnom období, ale aj snehové kalamity či stavebná činnosť v okolí vašej stavby. Na ochranu pivnice môže slúžiť tlaková hydroizolácia. Kvalitní projektanti ju považujú za samozrejmú súčasť podpivničených stavieb aj v prípade, že sa testovaním nepreukázala hrozba tlakovej vody. V náročných podmienkach sa pre bezpečnú stavbu pivnice používa drenážny systém alebo železobetónová vaňa.

Šetrenie sa neoplatí

Prvým krokom k poctivo vybudovanej pivnici je vytvorenie návrhu a konštrukcie od odborníkov, ktorí dodržia stavebné postupy. Dodatočné opravy hydroizolácií sú finančne veľmi nákladné, ba dokonca v niektorých prípadoch nemožné. Znižovanie kvality materiálov alebo vynechanie niektorých vrstiev potrebných pre hydroizoláciu, ktoré lákajú v snahe ušetriť niekoľko eur, sa nevypláca. Hydroizolačný systém môžu tvoriť tekuté materiály, ktoré sa na betónový podklad nanášajú striekaním. Prinášajú kompaktnú vrstvu bez dodržiavania náročných detailov. Druhým spôsobom je lepenie, kotvenie a vrstvenie asfaltovaných pásov alebo PVC fólií. Súčasné technológie umožňujú aj výstavbu z vodotesného betónu. Dôležité je vždy používať navzájom kombinovateľné materiály aj postupy.

Prečítajte si tiež

6 otázok o pasívnom dome, ktoré je dobré zodpovedať skôr, než začnete stavať
6 otázok o pasívnom dome, ktoré je dobré zodpovedať skôr, než začnete stavať
Zelená strecha: Investícia, ktorá sa vám v budúcnosti vráti
Zelená strecha: Investícia, ktorá sa vám v budúcnosti vráti

Kvalitná pivnica vydrží dlhé desiatky rokov. Ak ste podobnú zdedili, určite na ňu nedáte dopustiť. Keď sa rozhodnete jednu vybudovať pre seba i budúce generácie, šetrenie v tomto prípade nemá svoje miesto.

Faktory, ktoré pomôžu pri rozhodovaní

1 Priestor nazvyš

Pivnicu nebude potrebovať niekto, kto žije minimalisticky, kto nepotrebuje uskladniť množstvo sezónneho oblečenia či veľa zeleniny.

2 Spoločenská miestnosť

Pivnica nemusí slúžiť len ako skladisko. Betónové pivnice majú spravidla príjemnú klímu. Okrem toho, že dnešné technológie umožňujú uskladniť v pivnici aj veci citlivé na vlhko ako fotky, oblečenie alebo starožitnosti, môže poslúžiť ako obytný priestor pre návštevu. Až na nedostatok svetla sa vlastnosťami môže úplne priblížiť obytnej časti domu. V letných mesiacoch zachráni pred horúčavou pri posedení s priateľmi a vínom.

3 Zlepšuje tepelné podmienky v obytnej časti

Faktom je, že pivnice ovplyvňujú vlhkosť muriva i vo vyšších podlažiach. Ak je pivnica tepelne správne izolovaná, zabraňuje únikom tepla a šetrí náklady na vykurovanie nadzemných podlaží.

Text: Alžbeta Měkotová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 03/2020


Kategórie: Stavba