Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Teplo z podlahy: Všetko o podlahovom vykurovaní

Zdieľať 12. 12. 2018
Teplo z podlahy: Všetko o podlahovom vykurovaní

Bez preháňania možno povedať, že podlahové vykurovanie je pre súčasnosť typické. Vďaka príjemnému teplu sálajúcemu priamo z podlahy ho realizujú majitelia novostavieb, ale aj rekonštruovaných a zatepľovaných rodinných dojmov. Skôr ako sa preň rozhodnete aj vy, zoznámte sa s jeho pravidlami i úskaliami.

Kúrenie s nízkou teplotou

Charakteristické pre podlahové vykurovanie je to, že teplota nášľapnej vrstvy nesmie presiahnuť 29 °C v obytných miestnostiach, v kúpeľni sa môže vyšplhať na 33 °C. Vyššie teploty sú neprípustné z dôvodu negatívneho vplyvu na ľudský organizmus, ktorý je v styku s podlahou. Z toho vyplýva nevýhoda podlahového vykurovania, že nízka teplota vykúri celkom vychladnutý priestor pomalšie a v miestnosti sa nedá rýchlo dosiahnuť väčší teplotný rozdiel. S dlhým nástupom tepla treba počítať už pri rozhodovaní či a kam si podlahové kúrenie dať.

podlahové vykurovanie

Na suchú konštrukciu podlahy sú určené predovšetkým vykurovacie fólie, ktoré sa umiestňujú hneď pod krytinu. Vykurovacie fólie Ecofilm F majú šírku 600 a 1 000 mm. Keďže priamo na vykurovaciu fóliu sa nemôže lepiť ďalšia vrstva, nie sú vhodné pod dlažbu, pričom pod koberce a PVC sa inštalujú s použitím podložiek HEAT-PAK. (Foto: Fenix)

Kam s ním

Veľmi dobre sa uplatní v novostavbách a rekonštruovaných domoch, kde sa realizovalo zateplenie obvodového plášťa. Užijete si ho najmä v miestnostiach, kde dbáte na vysoký komfort. Zbytočné je tam, kde chodíte v topánkach alebo v malých miestnostiach, ktoré majú väčší pomer zastavanej plochy – napríklad v malej spálni, kde viac ako 60 – 70 % plochy tvorí posteľ a skrine. Nemá význam ani tam, kde plánujete ako finálnu podlahovú vrstvu hrubý koberec.

Špecifiká v energeticky úsporných domoch

V novostavbách v nízkoenergetickom či pasívnom štandarde sú nároky na teplo špecifické – musí byť dodávané presne, v čo najväčšej možnej ploche a nízkoteplotné. Pri štandardných konštrukciách podláh by sa podlaha zohrievala a aj chladla dlho, dve až tri hodiny. Interiér by bol prehriaty a nahromadené teplo by sa muselo zbytočne vetrať oknami. Preto sa tu využívajú anhydritové potery s vysokou vodivosťou tepla, vďaka ktorým sa podlaha vyhreje do dvadsať až tridsať minút a rovnako rýchlo prestane sálať teplo, keď už to netreba. Materiál v podlahe s vysokou vodivosťou sa vyplatí nielen ekonomicky na úsporu energie, ale aj z hľadiska pevnosti a zvukovej izolácie. Vzhľadom na pevnosť stačí podlahu aplikovať v hrúbke 2,5 cm, takže menej zaťažuje konštrukciu stavby. Dôležitú úlohu pri prehrievaní interiéru prostredníctvom podlahového vykurovania má aj krytina. Za najvhodnejšie sa považujú vinyl, PVC a dlažba.

podlahové vykurovanie

Výhodou anhydritového poteru je, že umožňuje lepšiu reguláciu a pružnejšiu reakciu na zmeny teploty, nie je však vhodný do vlhkého prostredia.

Kam nie

„Podlahovka“ nie je vhodná do nezateplených alebo nevhodne zateplených víkendových domov, kde sa dlho nezdržiavate a kde navyše treba vykúriť interiér čo najrýchlejšie po príchode. Môže sa stať, že v nezateplených domoch vám podlahové kúrenie vôbec miestnosť nevyhreje, pretože úniky tepla budú väčšie než dodané teplo, jednoducho to maximálna teplota podlahy 29 °C neumožní. Navyše by sa výrazne predražili náklady na vykurovanie a celá sústava by bola nadmerne zaťažená, keďže by v mrazivom počasí bežala neustále. Bežné radiátory majú teplotu vykurovacej vody 60 – 80 °C, čo na vyhriatie takýchto priestorov postačí.

Čo hreje?

Hovoríme, že nás hreje podlaha, ale presnejšie sú to vykurovacie prvky v nej ukryté. Sú to buď odporové káble, rohože alebo fólie, ktoré zahrieva elektrina, alebo teplá voda prúdiaca rúrkami. Teplovodné podlahové kúrenie pracuje podobne ako klasické ústredné kúrenie, len namiesto radiátorov je vykurovacím telesom plocha podlahy. Rozdiel je aj v teplote vody, ktorá je v podlahe oveľa nižšia a tiež vo výrazne menšom teplotnom spáde – rozdiele medzi teplotou vykurovacej a vratnej vody.

Pri elektrickom vykurovaní zabezpečujú ohrev podlahy elektrické vykurovacie káble, respektíve rohože alebo fólie – voľba závisí najmä od krytiny a skladby podlahy. Elektrické podlahové vykurovanie môže byť akumulačné, uložené v betónovej vrstve hrubej 10 až 14 cm. Tá sa nahrieva v čase lacnejšieho odberu, väčšinou v noci, a zvyšok dňa sa teplo z podlahy postupne uvoľňuje. Dnes však prevažujú priamovýhrevné systémy, kde sú vykurovacie prvky uložené blízko pod podlahovou krytinou – zaručujú rýchlejšie požadované zohriatie podlahy a aj pružnejšiu reguláciu.

podlahové vykurovanie

Vykurovacie rúrky sú zvyčajne uložené v systémovej podložke, ktorá sa zaleje cementovým alebo anhydritovým poterom. Ten zabezpečuje potrebnú pevnosť aj tepelnú akumuláciu.

Teplá voda alebo elektrina?

Na túto otázku vám jednoznačne neodpovieme. V podstate je to rozhodnutie medzi vykurovaním pomocou centrálneho zdroja a decentralizovaným vykurovaním jednotlivých miestností. Vždy záleží na konkrétnej situácii, predovšetkým tepelnej strate domu, a na tom, čo od vykurovania očakávame. Výhodou teplovodného vykurovania je možnosť využiť rôzne zdroje tepla vrátane obnoviteľných, ich kombinácií a využitie systému aj na chladenie objektu.

Pozitívum elektrického podlahového vykurovania je jeho väčšia pružnosť a to, že možno vyhrievať len niektoré miesta či miestnosti. Atraktívne je aj nízkymi investičnými nákladmi, využíva však najdrahšie palivo. To nemusí byť úskalie pri energeticky úsporných domoch, kde je nízka spotreba energie. Výhodné môže byť využitie elektriny aj ako hlavného zdroja tepla, keď možno uplatniť zvýhodnenú sadzbu a zlacní sa tak aj prevádzka ďalších elektrospotrebičov.

Pri rozhodovaní, či dať prednosť elektrickému alebo teplovodnému podlahovému vykurovaniu, môže rozhodnúť aj hrúbka podlahy, osobitne pri rekonštrukciách. Tá je pri teplovodnom systéme vyššia ako pri elektrickom.

podlahové vykurovanie

Pri mokrom procese sa využívajú rohože uložené vo vrstve betónového či anhydritového poteru s hrúbkou 6 až 8 cm. Tvoria tak poloakumulačný systém, pre ktorý sú vhodné vykurovacie káblové okruhy Ecofloor s lineárnym príkonom 18 W/m. (Foto: Fenix)

Opýtali sme sa odborníkov

Je možné získať zvýhodnenú sadzbu na odber elektrickej energie pri inštalácii elektrického vykurovania vrátane podlahového?

Odpovedal: Ing. Michal Jaloviar, riaditeľ sekcie Predaj B2C zákazníkom, Stredoslovenská energetika

Elektrické vykurovanie je vo všeobecnosti zvýhodnené cenou v nízkej tarife, bez ohľadu na konkrétne riešenie vykurovania (nízkoteplotné, odporové, akumulačné), kde je zdrojom elektrina. Nízka tarifa (tzv. nočný prúd) predstavuje časové pásma počas dňa a týždňa, v ktorých je cena za spotrebovanú elektrinu nižšia a to nie len pre samotné vykurovanie, ale aj pre ostatnú spotrebu v domácnosti.

Konkrétne sadzba DD5 je určená na priamovýhrevné vykurovanie a tu poskytujeme nízku tarifu ‒ až 20 hodín denne. V prípade, ak je vykurovacím zdrojom tepelné čerpadlo (konkrétne ide o sadzbu DD6), je nízka tarifa poskytovaná až 22 hodín denne.

Nastavenie správnej sadzby je absolútnym základom na šetrenie nákladov v domácnosti. Preto sme pre ešte lepšiu orientáciu zákazníkov v tejto téme pripravili na našom webe online kalkulačku – po zadaní niekoľkých parametrov pomôže zákazníkom s výberom tej najvhodnejšej sadzby pre konkrétnu domácnosť a slúži aj na overenie správnosti už existujúcej sadzby.

Na správne fungovanie podlahového vykurovacieho systému má zásadný dopad aj výber povrchu dlážky, pod ktorou sa skrýva. Nie každý je totiž vhodný. Ako je to s drevom?

Odpovedal:  Ladislav Juhos, Golden Wood Parkety

Drevo ako prírodný materiál neodoberá nohám skoro žiadne teplo, na rozdiel od takzvaných studených podláh (dlaždice, kameň, laminátová podlaha, PVC). Tým vám tento druh podlahovej krytiny zaistí udržanie tepla a príjemný pocit na dotyk aj v období, keď sa podlahové kúrenie nevyužíva. Je pravda, že teplo cez drevenú podlahu prejde pomalšie ako cez keramickú. Pri celoplošnom nalepení podlahy sa tepelný odpor nepatrne zníži oproti kladeniu na plávajúci spôsob, keď dochádza k nepatrnému časovému oneskoreniu ohrevu. Z hľadiska tepelnej priepustnosti je lepšie voliť drevené parkety s hrúbkou do 15 mm, platí to pre viacvrstvové aj masívne drevené podlahy. Šírka parkety by však nemala prekročiť 160 mm, pri širších parketách by mohlo dochádzať k nepríjemným deformáciám, ako je napríklad vlnenie.

Ak sa rozhodneme pre podlahové kúrenie v kombinácii s drevenou podlahou, nemali by sme zabudnúť na niekoľko dôležitých bodov:

  1. Konštrukcia podkladu musí zabezpečiť rovnomerné rozkladanie tepla po celej podlahovej ploche. V skratke, treba zabrániť tvoreniu miest s vysokou teplotou.
  2. Vždy treba vyhrievať celú podlahovú plochu v miestnosti. Platí to aj v prípade, keď sa podlahové kúrenie používa ako doplnková forma kúrenia.
  3. Viacvrstvové drevené parkety podliehajú deformáciám oveľa menej ako masívne parkety, ale tie sú takisto vhodné na podlahové kúrenie pri dodržaní maximálnej odporúčanej hrúbky 15 mm.
  4. Buk a javor pracujú vplyvom tepla, ktorému sa pri podlahovom vykurovaní nevyhneme, viac ako iné dreviny, preto ich pri podlahovom kúrení neodporúčame.
  5. Relatívna vlhkosť v priestore sa musí pred a po ukladaní podlahy pohybovať pod 60 %.
  6. Nezabúdajte, že teplota na povrchu podlahy nesmie byť viac ako 27 °C.

Pripravila: Adela Motyková
Foto: archív firiem, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 11/2018


Kategórie: Stavba Technika