Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Tieto rady sa vám zídu, ak prenajímate alebo si chcete prenajať nehnuteľnosť

Zdieľať 09. 12. 2019
Tieto rady sa vám zídu, ak prenajímate alebo si chcete prenajať nehnuteľnosť

Dlhodobo bývať v prenajatom dome či byte je v zahraničí celkom bežné. U nás však ide skôr o dočasnú strechu nad hlavou zo strany nájomcov, no o bočný príjem zo strany prenajímateľov. V oboch prípadoch však môže ísť o chôdzu po veľmi tenkom ľade. Tu sú preto odborné rady, ako prenájom realizovať tak, aby mohli obe strany spokojne spávať.

Na čo si pri prenájme dať pozor?

Zo strany prenajímateľa:

  • Aby boli dobre nastavené zmluvné podmienky, za akých chce byt prenajať.
  • Preveriť v rámci možností nájomcu – kde pracuje, pokiaľ už bol v nájme, tak si vypýtať číslo na predošlého prenajímateľa kvôli referenciám.

Prenajímateľ by si mal aspoň jedenkrát za dva mesiace po vzájomnej dohode skontrolovať svoj byt.

Zo strany nájomcu:

  • Či je osoba, ktorá mu ponúka byt do nájmu, vlastníkom nehnuteľnosti – overiť si to môže na základe výpisu z listu vlastníctva.
    Ak nie je, či má splnomocnenie od vlastníka alebo či má právo dať nehnuteľnosť do ďalšieho podnájmu.
  • Aby mal vlastník nehnuteľnosti správne nastavené zálohové platby u dodávateľov jednotlivých služieb spojených s užívaním bytu (správcovská spoločnosť, elektrárne, plynárne). Ak budú byt užívať tri osoby, aby nemal zálohový predpis  na jednu osobu.
  • Zahrnúť do zmluvy podmienky v prípade preplatku či nedoplatku na službách.

Spýtali sme sa: Ing. Peter Skubenič – realitný maklér, AAA-real

Je viac prenajímateľov alebo nájomcov?

Je to individuálne, závisí to od miest, v ktorom sa daná nehnuteľnosť nachádza, no vychádzajúc z praxe, mestá majú viac dopytu ako ponuky, týka sa to hlavne jedno- a dvojizbových bytov.

O takéto byty je teda aj najväčší záujem?

Áno. Je to hlavne kvôli dostupnosti konečnej ceny nájmu a potreby ich využitia. Tieto byty si zväčša hľadajú jednotlivci alebo páry. Väčšie byty sú zasa žiadané rodinami s deťmi. Osobitnou kategóriou sú domy, vily a luxusné byty.

Prenajal som byt – aké kroky ma čakajú?

Dôležité je prenajať byt len na základe podpísanej zmluvy o nájme bytu. Ja svojim klientom odporúčam uzatvárať zmluvu podľa zákona NR SR č. 98/2014 o krátkodobom nájme bytu. Vyplývajú z nej určité práva aj povinnosti pre prenajímateľa aj pre nájomcu. Pri odovzdaní bytu je potrebné vždy spísať protokol o odovzdaní, kde sa odpíšu stavy všetkých meračov, takisto opísať inventár bytu, teda zariadenie, ktoré nájomca bude užívať, aj mieru ich opotrebovania. V súčasnosti je praktické si urobiť fotky alebo aj video o stave bytu a meračov .

Prečítajte si tiež

Vďaka týmto trikom môžete aj v podnájme bývať podľa vášho gusta
Vďaka týmto trikom môžete aj v podnájme bývať podľa vášho gusta
Dá sa bývať štýlovo v starom prenajatom byte?
Dá sa bývať štýlovo v starom prenajatom byte?

Akú kauciu odporúčate?

Prenajímateľ si môže nastaviť kauciu až do výšky troch nájmov. Ja odporúčam klientom prispôsobiť ju miere opotrebenia a stavu bytu. V starších bytoch teda mesačnú kauciu, no v novostavbách s novým zariadením odporúčam zvážiť maximálnu výšku.

A čo pojem nevratná kaucia?

Veľa realitných kancelárií používa túto formuláciu, ja uprednostňujem výstižnejšie pomenovanie – sprostredkovanie nájmu.

Je väčší záujem o krátkodobý alebo dlhodobý prenájom nehnuteľností?

Momentálne viac ľudí vyhľadáva krátkodobý nájom, spravidla v trvaní jedného roka.

Náš tip: Na aké obdobie uzatvoriť zmluvu o prenájme nehnuteľnosti?

Sú uprednostňované zariadené alebo, naopak, prázdne byty?

Menšie byty sú žiadané zariadené tak, aby človek mohol prísť a doslova si len vybalil svoje veci. Tie väčšie sú žiadané skôr prázdne, pretože sa do nich zväčša sťahujú rodiny, ktoré väčšinou majú svoje zariadenie. Hádam najviac sa v poslednom čase stretávam s tým, že dôvodom sťahovania do nájomného bytu je fakt, že predali vlastný byt a potrebujú dostavať dom. Tak či onak je dobré dať si byt a zariadenie v ňom poistiť.

S čím počítať, ak prenajmem byt cudzincovi?

Iný je akurát postup v prípade ohlasovania prechodného či trvalého pobytu tohto nájomcu. Keď už sa na niečom takom obe strany dohodnú, úradne sa takýto pobyt udeľuje spravidla na dobu platnosti nájomnej zmluvy. V prípade, že prenajímate byt cudzincom, je potrebné overiť podpis prenajímateľa na nájomnej zmluve a zmluvu predložiť cudzineckej polícii na udelenie pobytu.

Text: Kristína Falťanová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 11/2019


Kategórie: Stavba