Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Viete, čo sa skrýva pod pojmom pasívny dom?

Zdieľať 26. 08. 2022
Viete, čo sa skrýva pod pojmom pasívny dom? Zdroj: Shutterstock

Pasívny dom sa stáva v poslednom období čoraz populárnejší a v období stále rastúcich cien energií tomu nebude inak. Počiatočná investícia do jeho stavby je síce vyššia, no tá sa vám časom rozhodne vráti. Zaujíma vás, čo presne sa skrýva pod názvom pasívny dom?

Čo je to pasívny dom?

Pasívny dom je dizajnový a konštrukčný koncept, ktorý je definovaný energetickou pasivitou, komfortom a cenovou dostupnosťou využitých energií. Celosvetovo ide o najprísnejšie posudzovanú normu energetickej hospodárnosti budov.

Keďže vykurovanie aj chladenie pochádza z pasívnych zdrojov akými je slnko a tieň, alebo z konkrétnych interných zdrojov (ľudia a spotrebiče), a nie výlučne mechanickými prostriedkami (kotol, klimatizácia atď.), energia potrebná pre aktívne zdroje vykurovania a chladenia sa v pasívnom dome môže dramaticky znížiť.

To znamená, že emisie uhlíka z pasívnych domov sú takmer nulové, čo z pasívneho domu robí aj ekologický dom, a oveľa nižšie sú tiež náklady na použité energie, a to nielen vďaka vyššie spomínaným ukazovateľom, ale aj vďaka vzduchotesnosti pasívneho domu.

Domy a budovy s pasívnym prístupom ponúkajú svojim obyvateľom komfortne vybavený interiér a vďaka stálym teplotám aj skvelý vzduch a to nielen čo sa týka jeho kvality, ale aj stálej izbovej teploty, čo je pre ľudský organizmus mimoriadne prospešné a ocenia to aj vaši domáci miláčikovia.

Vďaka vysokej úrovni izolácie majú tiež pasívne budovy ďalšiu výhodu v podobe zníženia vonkajšieho aj vnútorného prieniku hluku, čo určite každý z nás ocení.

Podmienky pasívneho domu

Za pasívny dom nie je možné vyhlásiť akúkoľvek nízkoenergetickú stavbu. Pasívny dom musí spĺňať nasledovné podmienky:

Kúrenie

Spotreba energie na vykurovanie priestoru nesmie presiahnuť 15 kWh/m2 obytnej plochy za rok alebo 10 W/m2 pri maximálnej spotrebe. Len si to porovnajte so spotrebou 100 W/m2, ktorú si vyžaduje bežný rodinný dom.

Energie

Celková energia potrebná pre plynulý chod domácnosti (vykurovanie, teplá voda a elektrina) nesmie presiahnuť 60 kWh/m2 obytnej plochy za rok.

model pasívneho domu

Zdroj: Shutterstock

Vzduchotesnosť

Pasívne budovy sú veľmi vzduchotesné a nemali by mať viac ako 0,6 výmeny vzduchu za hodinu pri tlaku 50 pascalov.

Izbová teplota

V obytných priestoroch by ste sa mali cítiť komfortne v každom ročnom období, pričom nie viac ako 10 percent hodín v danom roku presiahne izbovú teplotu 25 °C. (zdroj: https://www.rockwool.com/)

Okrem vyššie uvedených podmienok v pasívnom dome platí, že:

  • Základy, steny, podlahy, okná, okenné rámy, dvere, strecha – to všetko je izolované bez medzier,
  • steny sú hrubšie, často s tromi alebo viacerými vrstvami materiálov a izolačnými dutinami medzi nimi,
  • tieto dutiny môžu byť vyplnené až 30 cm hrubou celulózou, sklolaminátom alebo iným izolačným materiálom,
  • práve vo vnútornej stene je často dutina obsahujúca všetky káble a potrubia,
  • okná obsahujú dvojsklo alebo dokonca trojsklo, aby v zime zabránili prenikaniu chladu a v lete tepla,
  • priestor medzi jednotlivými vrstvami skla je často vyplnený špeciálnymi plynmi, akým je argón alebo kryptón, aby sa minimalizovali tepelné straty,
  • vetranie je zabezpečené rekuperáciou.

Prečítajte si tiež

Pasívny dom 3-krát inak: Tehla, pórobetón a drevo
Pasívny dom 3-krát inak: Tehla, pórobetón a drevo
6 otázok o pasívnom dome, ktoré je dobré zodpovedať skôr, než začnete stavať
6 otázok o pasívnom dome, ktoré je dobré zodpovedať skôr, než začnete stavať

Sú pasívne domy oveľa drahšie, ako bežné?

Počiatočné náklady môžu byť o 5 až 10% vyššie ako pri bežnom dome. Úspora spotreby energie však prináša fakt, že pasívny dom je počas celkovej životnosti budovy v konečnom dôsledku lacnejší. Ak financujete kúpu domu hypotekárnym úverom, vyššia mesačná splátka hypotéky môže byť kompenzovaná minimálnym mesačným účtom za energie.

Ceny energií sú v najbližších rokoch neisté, vďaka čomu je pasívny dom ešte výhodnejší, ako tomu bolo možno pár rokov dozadu. Nehovoriac o tom, že pasívne domy sú v časoch klimatickej krízy skutočne efektívne, pretože dokážu aj počas horúceho leta udržať stálu teplotu vzduchu v interiéri.

Koľko stojí pasívny dom?

Všetko záleží na tom, aké materiály a celkové prevedenie domu si zvolíte. Pasívny dom sa dá postaviť v podobe klasického murovaného domu, ale aj drevodomu. Vo všeobecnosti platí, že pasívny dom môže byť na začiatku drahší približne o spomínaných 10%.

Ak investujete do kvalitných materiálov, budú mať dlhšiu životnosť a nebudete ich musieť už po prvých piatich rokoch meniť.

Pasívny dom

Zdroj: Shutterstock

Mesačné náklady

Určite vás zaujímajú aj mesačné náklady na prevádzku pasívneho domu. Tie sa v závislosti od počtu členov rodiny a ich návykov v priemere pohybujú okolo 50€ mesačne. A to už je pomerne slušná úspora oproti bežným mesačným nákladom konvenčných domov.

Niečo z histórie

Návrh pasívneho domu, známeho pod názvom projektu Passivhaus, vznikol máji 1988 po rozhovore medzi Bo Adamsonom z Lundskej univerzity vo Švédsku a Wolfgangom Feistom z Inštitútu pre bývanie a životné prostredie v Darmstadte, v Nemecku. Neskôr sa ich koncept ďalej rozvíjal prostredníctvom množstva výskumných projektov, ktoré finančne podporilo práve Nemecko.

Prevažná väčšina prvých pasívnych domov bola založená na výskume a skúsenostiach staviteľov z USA v 70. rokoch minulého storočia. Tí sa počas ropného embarga snažili stavať domy, ktoré spotrebovali len veľmi málo alebo dokonca žiadnu energiu. Ich domy často využívali slnko ako zdroj tepla, ale superizolácia v tom čase ešte prevládala nad veľkými solárnymi oknami.

Prvenstvo pasívnych domov možno pripísať americkému fyzikovi Williamovi Shurcliffovi, ktorý prispel k povojnovému projektu na Manhattane a v 70. rokoch sa stal zástancom energeticky úsporných stavieb.

Text: Lucia Gáborová
Foto: isifa/Shutterstock


Kategórie: Stavba
Tagy: pasívny dom