Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Z čoho murovať dom?

Zdieľať 16. 04. 2018
Z čoho murovať dom?

Z akého materiálu postaviť dom je otázka, ktorú si položí každý stavebník pred začiatkom stavby. Murovaný dom je kvalitná stavba s dobrými izolačnými schopnosťami. V ponuke je klasika v podobe keramiky či pórobetónu, ale aj iné moderné materiály.

Pri štandardnom rodinnom dome tvorí cena za murovací materiál iba 6 % z ceny celého domu. Pred samotným výberom zvážte, ktoré vlastnosti stavebného materiálu sú pre vás dôležité. Či je to životnosť, tepelnoizolačná vlastnosť, akustika, nasiakavosť, vzduchotesnosť, prácnosť pri výstavbe, alebo náročnosť vedenia rozvodov elektriny, vody a kanalizácie. Na základe tohto si budete vedieť lepšie vybrať.

nový rodinný dom

Ktorýkoľvek materiál na trhu na stavbu domu musí zodpovedať normám – spĺňať požiadavky na pevnosť, požiarnu odolnosť, zdravotnú neškodnosť a ďalšie stavebno-technické parametre. Vďaka mocnej ruke trhu sa ani ceny materiálov potrebných na nosnú obvodovú konštrukciu zásadne nelíšia. (Foto www.artbaz.sk)

Ľahký a pevný pórobetón

Sortiment pórobetónových tvárnic patrí k materiálom s vysokou izolačnou schopnosťou. Možno z nich vymurovať stenu, ktorá dokáže pri rozumných hrúbkach a bez dodatočného zateplenia bezpečne splniť normové požiadavky na obvodové konštrukcie. Podľa štítka energetickej náročnosti môže dom postavený z 450 mm hrubej tvárnice bez zateplenia spĺňať požiadavky úspornej stavby, nestačí však na nároky pasívneho domu.

Výhodou pórobetónu oproti iným murovacím materiálom je jeho homogénnosť. Vo všetkých smeroch má rovnaké parametre a nemá v sebe diery. Má síce horšie akustické vlastnosti, ale obvodové steny z pórobetónu spĺňajú akustické parametre, ktoré norma vyžaduje. Vysoké požiadavky sa kladú na vnútorné steny medzi dvoma bytmi, na ktoré by priečky z bežného pórobetónu nestačili.

Stavba domu z pórobetónu

Hlavnou výhodou pórobetónu je jeho ľahká opracovateľnosť, ktorá ho favorizuje pri stavbe svojpomocou, drážkovanie elektroinštalácie nenaruší homogenitu a pevnosť steny, nevytvorí tepelné mosty. (Foto www.iprospect.com)

Rovnako ako majú keramické murovacie materiály špeciálnu akustickú tehlu, aj výrobcovia pórobetónu ponúkajú špeciálne tvárnice, ktoré spĺňajú požadované akustické hodnoty na deliace priečky medzi bytmi.

Ak porovnáme pevnosť vyľahčenej štruktúry pórobetónovej tvárnice a tehlového črepu, lepšie je na tom tehla, ale pri porovnávaní pevnosti muriva je rozdiel takmer zanedbateľný. Naopak, s pórobetónom sa ľahko pracuje, lebo má menšiu hmotnosť ako vápenno-pieskové bloky, dokonca aj ako tehla. Dá sa bez ťažkostí rezať a sekať, problém nepredstavuje ani drážkovanie na vedenie inštalácií. Nevýhodou pórobetónu je však jeho nasiakavosť. Pri nadmernom nasiaknutí môže zmeniť svoj objem a vlhkosť znižuje jeho tepelnoizolačné vlastnosti. Stavby z pórobetónu sa jednoducho vykúria, no pri prerušení kúrenia aj ľahko stratia svoju teplotu.

Tehla verzus pórobetón

tehla versus pórobetón

Na báze betónu

Vápenno-pieskové tehly sú obľúbené pri výstavbe energeticky úsporných domov. Sú ťažké, extrémne únosné a zároveň veľmi štíhle. Majú takú nosnosť, že aj priečka hrubá 115 mm vie preniesť požadované statické zaťaženie. Obvodové steny potom môžete izolovať hrubou izoláciou na dosiahnutie potrebných tepelnoizolačných vlastností bez toho, aby bola konečná konštrukcia steny príliš hrubá.

Vápenato-pieskové tehly

Vápenno-pieskové tehly sa vyznačujú vysokou pevnosťou, preto sa v súčasnosti často využívajú na stavbu pasívnych domov. Štíhla nosná konštrukcia sa doplní akoukoľvek hrubou tepelnou izoláciou. (Foto BETA SENDWIX)

Plusom sú aj výborné akustické vlastnosti a najlepšia regulácia vlhkosti v interiéri. V zvislých dutinách, ktorými sa vyľahčujú tieto tvarovky, sa dajú ťahať inštalácie, čím sa vyhnete drážkovaniu. Pre vyššiu hmotnosť je však problematická manipulácia s väčšími prvkami.

Keramické tvárnice

Tehla bola historicky najobľúbenejší materiál, preto je aj dodnes žiadaným stavebným materiálom. Dnešné tehly majú však s tými pôvodnými – plnými pálenými – už len veľmi málo spoločné.

Pálená tehla v klasickej podobe je dnes nepoužiteľná pre nedostatočné tepelnoizolačné vlastnosti. Kvôli prísnym požiadavkám na zamedzenie tepelných strát cez steny ju nahradili tehlové dierované tvárnice a dutinové tehlové bloky s rôznymi rozmermi a hmotnosťou.

nový rodinný dom z keramickej tvárnice

(Foto www.vizualizacefasad.cz)

Najnovšie sú tvárnice zateplené, kde vzduchové medzery vypĺňa izolant. Samotný črep je ešte vyľahčený množstvom jemných pórov, ktoré vznikajú v procese vypaľovania po vyhorení rôznych tzv. ľahčív – slamy, pilín – pridávaných do tehliarskych surovín. A práve tieto póry podstatne zvyšujú tepelnoizolačné vlastnosti týchto tehál. Týmito opatreniami stratili tehly akumulačnú schopnosť, váhu i pevnosť a svojimi vlastnosťami sú podobné pórobetónu.

S novými murovacími prvkami sa mení tiež princíp výstavby, spočíva v nahradení hrubého maltového spoja tenkým lepeným spojom.

Dom z keramických tvárnic

Keramické tvarovky sú väčšie ako klasické tehly, muruje sa s nimi teda rýchlejšie. Sú však veľmi krehké a veľa sa ich na stavbe rozbije. (Foto www.domztehly.sk)

Prvky strateného debnenia

Mnohé tvárnice využívajú systém strateného debnenia. Debnenie z materiálov s výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami sa stratí v konštrukcii nosných múrov, pretože súčasne plní funkciu tepelnej izolácie a eliminuje únik tepla cez tepelné mosty na konštrukcii.

Betónové jadro v konštrukcii zasa prenáša zaťaženie, je dostatočne tuhé, pri požiari znesie veľa, celkom dobre izoluje proti zvuku a akumuluje teplo, no na schopnosť tepelne izolovať mu už sily nestačia. Práve debniaci materiál vylepší charakter konštrukcie z pohľadu tepelnoizolačných schopností a odhlučnenia interiéru.

Stavba domu

Podstatou systému strateného debnenia je vytvorenie trvale zabudovaného debnenia pre nosnú betónovú výplň stien. Základom sú tvárnice, najčastejšie z drevocementu, ktoré sa spájajú nasucho a vylievajú betónovou zmesou. Vytvárajú kompaktnú stenu bez tepelných mostov.
(Foto 1 www.energodomceky.sk Foto 2 www.polyform.sk)

Jednou z možností sú prvky lisované z drevocementovej zmesi s polystyrénovou vložkou, ktorá zaisťuje tepelný odpor steny. Tvárnice sa kladú na seba a po určitej výške sa zalievajú betónom. Tým, že je tepelný izolant umiestnený na vonkajšej strane tvárnice, výrazným spôsobom izoluje betónové jadro, ktoré je zasa vynikajúcim akumulátorom tepla. Zároveň zabezpečuje statické požiadavky stavby. Ešte pred zaliatím je možné dutiny využiť na vedenie všetkých rozvodov. Výhodou je spôsob výstavby bez malty, čo zabraňuje tvorbe tepelných mostov. Prírodný pórovitý materiál a výplňový betón v tvárniciach tvoria aj veľmi účinnú ochranu pred hlukom.

Alternatívou debniacich tvárnic sú aj tvárnice z liaporbetónu, polystyrénu, keramzitu, konopí či lisovanej slamy. Nezávisle od použitého druhu materiálu platí, že stratené debnenie tvoriace viacvrstvový múr musí byť dostatočne pevné a bez deformácie musí prežiť zaťaženie vlhkou betónovou zmesou.


Text Adela Motyková
Foto archív firiem, isifa/Shutterstock
Zdroj časopis Pekné bývanie 03/2018


Kategórie: Stavba