Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Záhradné chodníky v kocke: Všetko, čo potrebujete vedieť o najpoužívanejších materiáloch

Zdieľať 13. 07. 2019
Záhradné chodníky v kocke: Všetko, čo potrebujete vedieť o najpoužívanejších materiáloch

Záhradné chodníky dotvárajú vzhľad záhrady a opticky ju rozdeľujú na jednotlivé zóny. Zároveň majú aj praktickú funkciu, keďže zjednodušujú pohyb po záhrade. Pripravili sme prehľad materiálov, ktoré sú vhodné na realizáciu chodníkov. Stačí si len vybrať.

Kameň

Kamenná dlažba patrí medzi najdrahšie povrchové úpravy chodníkov, čo je zároveň aj najväčšia nevýhoda toho materiálu. Na druhej strane si však môžete byť istí trvanlivosťou, farebnou stálosťou aj nadčasovosťou kamennej dlažby. Východiskovým materiálom sú tvrdé horniny ako žula či čadič. Obľúbené sú aj vápenec alebo pieskovec. Kamenné dosky sú buď hladko rezané, alebo hrubo štiepané v pravidelných štvorcových či obdĺžnikových formátoch alebo s nepravidelnými okrajmi. Dlažobné kamenné kocky vytvárajú chodník zložený z malých prvkov; pomocou nich možno vydláždiť takmer všetky geometrické alebo nepravidelné tvary. Sú vhodné na oživenie fádnej dlažby.

nášľapné kamene v trávniku

Kamenné „šľapáky“
Pôsobia v trávniku prirodzene. Treba ich však osadiť o niečo nižšie, ako je vrch trávnika, aby neprekážali pri jeho kosení.

Prečítajte si tiež: Budujeme chodník z kamenných šľapákov

Štrk

Štrkový chodník patrí medzi lacné a rýchle riešenia. Na doplnkové chodníky vedúce napríklad ku kvetinovým či vyvýšeným zeleninovým záhonom môže byť ideálny v prípade, že hľadáte prírodnú alternatívu. Štrk totiž pôsobí v záhrade úplne prirodzene, elegantne, ba dokonca mu nemožno uprieť ani istú dávku romantickosti. Len si pozrite na internete tradičné anglické záhrady, tie sa bez štrkových chodníčkov veru nezaobišli. Navyše, ide o nadčasový materiál, ktorý rovnako dobre vyzerá vo vidieckej, ako aj v modernej záhradnej kompozícii. Pri jeho budovaní treba vyhĺbené lôžko cesty vyložiť geotextíliou (zabráni prerastaniu buriny v chodníku), na ktorú sa dá vrstva utuženého hrubého štrku hrubá asi 8 cm. Tá sa prekryje drobným štrkom s veľkosťou hrachu, hrúbka tejto vrstvy je 3 až 5 cm. Potom sa pokropí vodou a zavalcuje. Aby sa štrk pri chôdzi neroznášal do okolia, dobré je ohraničiť ho obrubníkmi, prípadne väčšími kameňmi alebo dlažobnými kockami. K nevýhodám štrku bezpochýb patrí potreba pravidelného uhrabávania.

Prečítajte si tiež

Špeciál o terasách: Vyberáme dlažbu na terasu (1. časť)
Špeciál o terasách: Vyberáme dlažbu na terasu (1. časť)
  • Do tienistej záhrady vyberajte svetlejší typ štrku aj kameňa – presvetlia ju. Naopak, na slnečné miesta sa hodí štrk alebo kameň v sivých odtieňoch. Na tieto miesta však nie je vhodný umelo vybielený alebo farebne upravovaný štrk. Ak sa dá, vyhnite sa tomuto riešeniu, kameň tu pôsobí veľmi neprirodzene.

Tehla

Tehla má minimálnu nasiakavosť, je mrazuvzdorná. Vyznačuje sa tiež vysokou pevnosťou a nie je šmykľavá, preto je ideálna nielen na príjazdové komunikácie ku garáži, ale aj na záhradné cestičky aj terasy. Tehlová dlažba sa najčastejšie ukladá do pieskového lôžka (s vodopriepustným štrkovým podkladom). Ako istú výhodu možno chápať aj variabilitu ukladania tehál – možno ich klásť na plocho aj „na kant“, pri troche fantázie tak možno vytvoriť zaujímavé štruktúry a vzory. Navyše, prirodzené teplé odtiene tehlovej dlažby pôsobivo dotvárajú okolitú architektúru (dom, murované oplotenie) a príjemne ladia so zeleňou.

Osadenenie obrubíkov

Okraje spevnených plôch z betónových dlažobných tvaroviek sa lemujú obrubníkmi, ktoré zabezpečia dlažbu proti vodorovnému posunu. Dlažba sa najviac poškodzuje na krajoch. Na lemovanie dlažby sa odporúča použiť betónové obrubníky, ktoré sú materiálovo, povrchovo aj farebne zladené s dlažbou.

schéma osadenia obrubníka

Foto: Leier

Betón

Je cenovo prijateľnejšou alternatívou k drahej kamennej dlažbe. K dispozícii sú veľko- aj maloformáty s rôznou povrchovou farebnou úpravou, dokážu imitovať aj drevo. V mnohých záhradách majitelia kombinujú rôzne druhy dlažieb, čo v konečnom dôsledku vytvára skôr chaotický dojem. Dobré je vybrať si dva, maximálne tri formáty, ideálne farebne príbuzné, aby sa zachovala kompaktnosť. Dlažbu možno klásť do štrkového alebo maltového lôžka.

  • Príliš veľa chodníkov zbytočne rozkúskuje plochu záhrady a zbaví ju tak pokojného vzhľadu.

Úprava okolia domu

Radí: Radovan Slobodník – hovorca Prvej stavebnej sporiteľne

Kúpili sme si v našom meste nový domček. Najskôr sme sa vrhli na interiér domu, ale teraz chceme upraviť okolie. Najmä vybudovať chodníky, plot a terasu. Môžeme na to použiť nasporené peniaze zo stavebného sporenia? Roman B., Senec
Určite áno. Prostriedky, ktoré ste si nasporili počas uplynulého obdobia, môžete pokojne využiť aj na tento účel. Úprava okolia rodinného domu patrí medzi časté práce, ktoré klienti realizujú. V prípade, že nasporené peniaze nebudú stačiť, k dispozícii máte aj výhodné úvery zo stavebného sporenia. Až d0o 50-tisíc eur nepotrebujete zakladať žiadnu nehnuteľnosť. Odpadá preto zdĺhavá byrokracia. A takáto suma bude určite stačiť aj na zásadnejšiu úpravu okolia vášho domčeka. Vo vašej otázke ste vymenovali aj konkrétne súčasti prác, ktoré chcete realizovať. Chodníky sú dôležité nielen z hľadiska prístupu k rodinnému domu, ale aj z hľadiska bezpečnosti. Odporúčam ich realizovať naozaj kvalitne a odborne. Aj na betónové chodníky či chodníky pokryté dlažbou môžete využiť prostriedky zo stavebného sporenia, či už nasporené, alebo úverové. Ak chcete vybudovať aj terasu, všetok materiál a práce spojené s jej realizáciou zafinancujete zo stavebného sporenia. Mnohí klienti využívajú nasporené zdroje aj na vybudovanie plotov. Aj vy píšete, že sa chystáte postaviť plot. Ak pôjde o murovaný plot so základmi, vybudovaný napríklad z betónových tvárnic, rovnako platí, že stavebné sporenie pomôže.


Mulčovacia kôra

V prírodných častiach záhrady (napríklad v okrajových záhonoch alebo na cestičky vedúce k zátišiu pod stromom v tichom záhradnom kúte) sa chodníky zvyknú vysýpať drvenou kôrou. Má prírodný vzhľad a tvorí mäkký, mierne perujúci povrch. No nie je vhodná na trvanlivé povrchy, pretože nevytvorí pevnú plochu ako napríklad štrk alebo drvený kameň. Ide o organický materiál, ktorý sa časom premení na humus. Pri daždivom počasí môže byť povrch ako „blato“, aj preto sa kôra musí v takomto chodníku pravidelne dopĺňať (približne každé 2 až 3 roky), čo tiež predstavuje isté náklady. Napriek tomu však ide o lacné a rýchle riešenie.

chodník z drvenej kôry

Na chodník z drvenej kôry možno využiť aj podrvené vetvy konárov z vlastnej záhrady.

Drevo

U nás sa na chodníky príliš často nepoužíva. Tento trend sa len pozvoľna dostáva do modernej záhradnej architektúry. Drevené dlaždice alebo dosky (predávajú sa rôzne formáty) sú, samozrejme, vhodné na použitie aj v exteriéri, ale iba v tom prípade, že drevo bolo ošetrené tlakovou impregnáciou. Výnimkou je drevo kanadského cédra, ako aj tvrdé tropické drevo (tu si dajte pozor, aby bolo vyťažené z legálnych plantáží), ktoré netreba napúšťať impregnáciou. V prípade tohto druhu povrchu je dôležité, aby bol inštalovaný vo zvýšenej polohe nad zemou tak, aby spodná strana mohla vysychať. Pri odbornom položení ide o trvanlivý materiál – agátové a dubové drevo vydrží približne 15 rokov.

Drevené „šľapáky“

Chodník, ktorý sa skladá z nízkych okrúhlych nášľapných dosiek narezaných z guľatiny, vyzerá dobre v záhradných zátišiach. Najpoužívanejšími druhmi sú dub alebo borovica. Prednosťou je predovšetkým jeho prirodzenosť. Naopak, problémom je hniloba, ktorej drevo podlieha. Preto drevo treba ošetriť tlakovou impregnáciou alebo ho pravidelne natierať ochrannými prostriedkami. Drevené „šľapáky“sa potom uložia do vrstvy piesku na perforovanej polyetylénovej fólii (dôležitý je vodopriepustný podklad). Každý jeden kus treba riadne zatlačiť do zeme. Okolo možno nasypať okruhliaky, štrk či drvenú kôru.

Chodníky v skratke

Materiál

Prírodný kameň sa páči takmer každému, ale je drahý. Lacnejším variantom je betón alebo štrk.

Tvar

V neformálnych záhradách často lepšie vyzerajú skôr cestičky vedené v nenásilných krivkách ako priame línie. Na tvar chodníka má istý vplyv aj zvolený stavebný materiál. Želané zakrivenie chodníka sa dá docieliť povrchom zo štrku, drvenej kôry či z nepravidelných kameňov. Samozrejme, k dispozícii sú aj betónové dlažobné kocky či tehly, ich kladenie je však prácnejšie v porovnaní s prvou voľbou.

Rozmery

Minimálna šírka chodníka na pohodlnú chôdzu jedného človeka je 60 cm, lepšia je však aspoň 90 cm. Ideálna šírka je taká, ktorá umožní ísť po chodníku dvom ľudom vedľa seba. Tieto rozmery sú určené pre hlavné prístupové chodníky (napríklad vedúce od bránky k domu či povedľa domu k terase a podobne), ktoré budete využívať s vyššou frekvenciou ako tie ostatné. Ak však potrebujete iba prístup k sušiaku na bielizeň, postačia vám nášľapné kamene alebo dosky.

Bezpečnosť

Aby pri daždi nestála na chodníku voda, mal by byť jeho povrch v miernom sklone v pomere 1 : 100 (teda 1 m široký chodník by mal byť vyspádovaný smerom od domu, sklon takého chodníka by bol 1 cm).

Pripravili: Alžbeta Fialová, Martina Deríková
Foto: archív firiem, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 06/2019


Kategórie: Stavba Záhrada