Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Zobytňujeme podkrovie: Ako vhodne vybrať a osadiť strešné okná?

Zdieľať 19. 01. 2023
Zobytňujeme podkrovie: Ako vhodne vybrať a osadiť strešné okná? Zdroj: Shutterstock

Strešné okná zohrávajú pri komforte v podkroví kľúčovú úlohu. Pomocou nich zabezpečíte dostatočný prísun svetla, ale aj čerstvého vzduchu tak, aby bol celý priestor nielen vhodný na bývanie, ale stal sa aj vašou komfortnou časťou domu.

Pridaním okien zväčšíte využiteľnú plochu a celkovo tak zvýšite trhovú hodnotu stavby. A keď sme už pri hodnote, poradíme vám, ako môžete vďaka strešným oknám ušetriť na energiách.

Je výhodné, ak bude strešné okno také široké, aby sa vošlo medzi dve krokvy. Optimálna výška nadmurovky, postačujúca na využiteľnosť podkrovného podlažia, je okolo 130 cm.

V praxi sa možno bežne stretnúť aj s vyššou nadmurovkou – až 150 cm. Všeobecne platí, že horná hrana strešného okna by sa mala končiť asi vo výške cca 220 cm nad podlahou.

Keďže môže byť horná hrana v tejto výške pre väčšinu užívateľov ťažko dostupná, ponúkajú sa dva spôsoby manipulácie s oknom – horné a spodné ovládanie.

Veľké fasádne strešné okná prepúšťajú do interiéru viac prirodzeného svetla. Správne umiestnenie okien vytvorí príjemné vnútorné prostredie. Zasklená plocha zodpovedá 20 % podlahovej plochy. Ideálne je smerovať okná do niekoľkých svetových strán.

Zopár technických údajov

Čo sa týka tepelnotechnických parametrov, moderné strešné okná musia ísť s dobou a stále sa zlepšovať. Aby boli energeticky úsporné, je potrebné znížiť hodnotu súčiniteľa prechodu tepla okna Uw .

Čím je hodnota Uw nižšia, tým účinnejšie okno izoluje. Napríklad strešné okno s trojsklom s Uw = 1,0 W/(m2 . K) zníži tepelné úniky až o 60 % oproti starým oknám. Spolu s benefitom pasívnych solárnych ziskov je tak nové strešné okno ideálnym riešením dlhodobej úspory.

otváranie podkrovného okna

Zdroj: Shutterstock

Izolačné vlastnosti nových okien sa prejavia aj pri znížení hlukovej záťaže, takže si môžete dopriať nerušený odpočinok. Strešné okná s trojsklom tlmia okrem vonkajšieho ruchu aj hluk z dažďa pri dopade kvapiek na okennú tabuľu.

V neposlednom rade prísunom čerstvého vzduchu cez strešné okná ochránite vašu domácnosť pred vlhkosťou či plesňami. Denné svetlo nielenže dodá potrebné podmienky na rôznorodé činnosti v miestnosti, ale aj výrazne vplýva na psychickú pohodu človeka.

Odpadá tým nadmerné svietenie umelým osvetlením. Intenzitu denného svetla si navyše môžete prispôsobiť podľa svojich preferencií pomocou tieniacich doplnkov.

Vedeli ste?

Optimálna výška nadmurovky postačujúca na využiteľnosť podkrovia je okolo 110 cm.

Koľko denného svetla potrebujú jednotlivé miestnosti

Každá činnosť, ktorú počas dňa vykonávate v rôznych miestnostiach, si vyžaduje iné svetelné podmienky. Zásadou však je, aby zasklená plocha okien predstavovala minimálne 1/10 podlahovej plochy príslušnej miestnosti.

Či už je zámerom vašej rekonštrukcie získanie novej obytnej časti, alebo zútulnenie pracovného priestoru, množstvo denného svetla netreba podceňovať.

Obývacia izba potrebuje osvetlenie 500 luxov, na oddychové činnosti v obývacej izbe postačí osvetlenie 300 luxov. V kuchyni treba na prípravu jedla 500 luxov a pri konzumácii jedla 300 luxov.

Na čítanie a písanie v detskej izbe by malo mať osvetlenie 500 luxov. Rovnako tak aj v spálni. Na sprchovanie, prezliekanie a umývanie v kúpeľni by mala byť intenzita osvetlenia 200 luxov, na vnútorných chodbách stačí 100 luxov.

Podkrovná kúpeľňa s vaňou pod oknom

Zdroj: Shutterstock

Ako strešné okná umiestniť

Častým nedostatkom pri navrhovaní podkrovia je umiestnenie strešných okien mimo zorného uhla sediaceho človeka. Orientácia strešných okien na dve svetové strany umožňuje omnoho lepšie využiť denné svetlo tam, kde je potrebné. Dáva aj možnosť priečneho prevetrania, ktoré je omnoho efektívnejšie.

Návrh väčších otvorených priestorov otvorených do krovu dovoľuje vytvárať kvalitné vnútorné prostredie s veľkým objemom vzduchu. Podkrovie sa vďaka tomu neprehrieva a zaisťuje prirodzenú ventiláciu.

Strešné okná sa bežne osadzujú do strechy so sklonom od 15 do 90°. Pri štandardnej montáži okien sa montážne uholníky osadzujú na dolnú a hornú časť rámu okna. Pri zapustenom spôsobe montáže je sklon iný – od 20 do 90°. Strešné okno je oproti štandardnej montáži osadené v strešnej konštrukcii o 40 mm hlbšie.

Prečítajte si tiež

Ako zabezpečiť, aby bolo v podkroví príjemne v zime aj v lete
Ako zabezpečiť, aby bolo v podkroví príjemne v zime aj v lete

Montážne uholníky sa osádzajú na bočný rám okna. V niektorých prípadoch môže zapustená montáž zlepšiť tepelnoizolačné vlastnosti okna až o 10 %. Zapustený spôsob montáže strešného okna prináša nielen výhodu lepších tepelnotechnických vlastností okna, ale aj elegantnejší vzhľad strechy.

Tento spôsob montáže obľubujú aj architekti a vynikne na moderných strechách. Do striech so sklonom 0 až 15° sú vhodné namiesto strešných okien svetlíky.

Montážna výška okna závisí od sklonu strechy, hĺbky či tvaru miestnosti, ale aj od výšky nadmurovky. Zostavy strešných okien presvetlia omnoho viac priestor ako samostatné okno. Navyše umožnia efektívne vetranie a zabezpečia výhľad z podkrovia.

Osadenie strešných okien

Zdroj: Shutterstock

Okrem osobných preferencií užívateľov treba pri voľbe ovládania strešných okien rešpektovať aj dispozičné možnosti konkrétneho podkrovia. Spôsob ovládania strešných okien sa môže v jednotlivých miestnostiach líšiť.

Pod strešné okná s horným ovládaním môžete umiestniť napríklad pracovný stôl alebo kuchynskú linku. Pre pracovné prostredie sa tak vytvoria dobré podmienky s prirodzeným svetlom.

Nábytok hornému ovládaniu neprekáža, a tak bude strešné okno aj naďalej dostupné. Komfort podporíte diaľkovým ovládaním na elektrický alebo solárny pohon.

Prečítajte si tiež

Vyberáme okná: Čo potrebujete vedieť pred kúpou
Vyberáme okná: Čo potrebujete vedieť pred kúpou

Dobrá rada
Diaľkové ovládanie sa stáva bežnou súčasťou moderných domácností. Inteligentný systém so senzorom dokáže kontrolovať vnútornú klímu, ale aj sledovať predpoveď počasia v danej lokalite. Umožňuje bezpečné vetranie po celý deň a zároveň zatvorí okná v prípade dažďa.

Systém s vlastnými predvolenými programami umožňuje napríklad naplánovať vetranie pred spaním alebo budíček formou vytiahnutia rolety. Vďaka automatickému riadeniu vetrania a tienenia dosiahnete dokonalý komfort.

Na mierkach záleží

Najlepšie využiteľné sú podkrovia s vyšším sklonom strechy. Pre strmé strechy sú dostačujúce kratšie okná. Strechy s miernejším sklonom vyžadujú dlhšie okná. Otvory v streche možno kedykoľvek prispôsobiť šírke okna.

Montáž okna na laty sa používa, ak je priestor medzi krokvami väčší ako šírka okna. Ak je strešné okno širšie ako vzdialenosť medzi krokvami, treba doplniť strešnú konštrukciu o nosníky.

Niektoré konštrukcie môžu vyžadovať statický výpočet nosnosti nového nosníka a ponechaných krokiev v konštrukcii. Vo väčšine prípadov má však nosník rovnaké rozmery ako krokva.

Úprava latovania pri montáži strešných okien však nie je žiadny problém. Ak by medzera medzi rámom okna a krokvami bola výrazne väčšia, na dokonalé pripevnenie rámu okna ku konštrukcii strechy je nevyhnutné použiť tesársku výmenu alebo aspoň pevné príložky.

Ak uvažujete o zostave viacerých strešných okien osadených vedľa seba, šírku okna a vzdialenosť medzi rámami okien možno upraviť a zachovať tak pôvodné krokvy.

Text: Denisa Slančová
Foto: iStock, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 12/2022


Kategórie: Stavba