Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Bezpečná elektrina v kúpeľni

Zdieľať 28. 02. 2018
Bezpečná elektrina v kúpeľni

Aj v kúpeľni sa žiada svietiť, napojiť elektrospotrebiče. Keďže voda a elektrina sa neznášajú, počítajte tu s určitými obmedzeniami, prísnymi pravidlami a normami.

Voda veľmi dobre vedie elektrický prúd, preto je nutné pred ňou chrániť všetky spotrebiče. Treba dbať, aby koncové body, či už samotné osvetľovacie telesá, alebo elektrické zásuvky, boli čo najďalej od vody, aby sa s ňou nedostali do kontaktu fén, žehlička na vlasy či holiaci strojček. Súčasťou mnohých zariaďovacích prvkov, napríklad vaní, sprchovacích kabín, je farebné náladové osvetlenie, ktoré je z pohľadu bezpečnosti dostatočne zaistené a dôsledne testované.

elektrina

Platí pravidlo, že čím je osvetlenie umiestnené bližšie k sprchovaciemu kútu, umývadlu či vani, tým je nevyhnutnejšie použiť lampu s dostatočným krytím. (Foto Unique Design)

Zóny

Z hľadiska elektrickej inštalácie sa kúpeľňa delí na tri ochranné zóny, do ktorých je možné bezpečne umiestniť určitý druh elektrického zariadenia. Zóna číslo jeden je priestor nad vaňou, umývadlom alebo sprchovacou vaničkou, kde nesmie byť žiaden elektrický spotrebič s výnimkou ohrievača vody s dostatočným krytím. Druhá zóna je vymedzená okrajom vane alebo sprchovacieho priestoru a vzdialenosťou 60 cm od nich. Tu môžete inštalovať svietidlá s ochranným krytím IP 44 alebo IP 45, v tretej zóne, ktorá je vo väčšej vzdialenosti ako 60 cm od okrajov vane alebo sprchovacieho priestoru, stačí krytie IP X1. Prvá číslica v označení znamená ochranu proti vniknutiu cudzích predmetov, druhá ochranu proti vode. Vyššie čísla značia vyššiu odolnosť lampy.

Zásuvky a spínače

Zásuvky a spínače môžu byť len v zóne tri a inštalujú sa vo výške 120 cm nad podlahou. Zásuvka na práčku môže byť umiestnená 20 cm nad podlahou, ale mala by byť ľahko prístupná. Rovnako môže byť osadená aj zásuvka na rebríkový elektrický radiátor. Teleso radiátora môže byť umiestnené nad vaňou len vtedy, ak vykurovacím médiom je voda. Pri umývadle môžu byť zásuvky inštalované vo výške aspoň 120 cm od podlahy, prípadne nižšie, ale musia byť minimálne 20 cm od umývacieho priestoru. Jeho hranica je definovaná ako priestor nad umývadlom a pod ním a jej šírka a hĺbka je zhodná s pôdorysom umývadla. Od vane alebo okraja sprchovacieho kúta nesmie byť menej ako 60 cm.

zasuvky v kupelni

Svietidlo v kúpeľni musí byť vyrobené z izolantu s plastovým alebo skleným tienidlom, nemalo by mať kovové časti prístupné na dotyk. (Foto Eglo)

Jeden obvod nestačí

V kúpeľni sú minimálne dva samostatne istené elektrické obvody, svetelný a zásuvkový. Spotrebič s príkonom viac ako 2 000 W, ako je napríklad práčka, potrebuje samostatne istený obvod. Niektoré zariadenia musia mať samostatne istený obvod bez ohľadu na príkon, napríklad masážna vaňa či parná kabína.

Elektrické vedenie

Ak meníte dispozíciu kúpeľne a budujete nové elektrické vedenie, počítajte so sekaním drážok. Menej prácne je viesť rozvody v predsadenej sadrokartónovej stene podobne ako vodovodné či kanalizačné. Nemalo by dochádzať ku kolíziám v rámci inštalačného priestoru. Odporúčaná vzdialenosť medzi elektrickým káblom a vodovodným potrubím je 20 cm.

radiator v kupelni

Elektrický radiátor Keď si nainštalujete do kúpeľne radiátor napojený na elektrinu, teplé a suché uteráky budete mať po celý rok – nezávisle od vykurovacej sezóny.

Tepelná pohoda

V kúpeľni ju najčastejšie zabezpečujú rebríkové radiátory. Pri výbere je dôležitý ich výkon. Vypočítate si ho podľa jednoduchého vzťahu – na 1 m3 priestoru rátajte so 40 až 50 W. Ak potrebujete radiátor v kúpeľni len na sušenie, potom riešte len rozmer, dizajn a povrchovú úpravu. Rebríkový radiátor môžete napojiť na teplovodné, elektrické alebo kombinované vykurovanie. V prípade elektrického vykurovania sa do radiátora vloží elektrická vykurovacia tyč a radiátor sa naplní teplonosnou látkou. Najčastejšie je to destilovaná voda. Dôležité je, aby nebol naplnený úplne, a to pre rozťažnosť kvapaliny, postačí minimálne o 5 % menej, ako je celkový objem radiátora.

Popri kúpeľňových rebríkových radiátoroch sa o tepelnú pohodu postará aj podlahové vykurovanie elektrické alebo teplovodné. Komfortnú teplú podlahu vytvoríte tenkými vykurovacími rohožami alebo fóliami aj tam, kde sa inak nevyužíva podlahové vykurovanie. Na teplovodnú „podlahovku“ musíte myslieť už vopred, pretože celá konštrukcia je ako sendvič, ktorého hrúbka sa pohybuje od 11 do 20 cm. A takúto rezervu pri rekonštrukcii kúpeľne v byte či dome pravdepodobne nemáte. Podlahové vykurovanie v kúpeľni ponúka hneď niekoľko výhod. Nahrádza klasický radiátor, ktorý v kúpeľni zaberá miesto, teplá keramická dlažba je pre bosé nohy oveľa príjemnejšia a našpliechaná voda na nej rýchlo vyschne.

elektrika v kupelni

Foto Rules

Hygienické vetranie

Pôvodnú odvetrávaciu mriežku vymeňte za ventilátor. V kúpeľni stavte na model so samostatným spínačom, na samostatnej toalete máte možnosť spojiť spínanie vetrania spolu s osvetlením. Ventilátor nevháňa do miestnosti čerstvý vzduch, ale vysáva vlhký kúpeľňový a vypúšťa ho von do ovzdušia. Tak vzniká v kúpeľni podtlak a preniká do nej vzduch z okolitých miestností. Na odvádzanie použitého vzduchu je potrebná zvislá šachta vyvedená nad strechu alebo horizontálne potrubie umiestnené pod stropom a vyústené na fasáde. V oboch prípadoch je nutná ochrana pred vniknutím dažďa, nečistôt a drobných živočíchov. Ak máte v kúpeľni umiestnený plynový kotol, ktorý tiež pri horení nasáva vzduch z prostredia, ventilátor tam nemôže byť. Vtedy je vhodnejšia vetracia mriežka alebo vetracie otvory na dverách kúpeľne.

Pripravila: Adela Motyková :: Foto: archív firiem, isifa/Shutterstock


Kategórie: Technika