12 vydaní za cenu 9!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a tri vydania dostanete ZADARMO.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Dom a byt

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Neudržiavaná práčka sa môže ľahko poškodiť a znamená pre nás aj zdravotné riziká! Toto robte pravidelne a vyhnete sa problémom

Zdieľať 25. 01. 2023
Neudržiavaná práčka sa môže ľahko poškodiť a znamená pre nás aj zdravotné riziká! Toto robte pravidelne a vyhnete sa problémom Zdroj: Shutterstock

Pravidelné čistenie práčky je nevyhnutné pre zabezpečenie jej efektívneho fungovania a zachovania čistoty a hygieny oblečenia, čo má priamy vplyv na stav našej pokožky. Pri každodennom praní na čistenie práčky zvyčajne zabúdame, ale tento krok je potrebný a má niekoľko dôležitých výhod.

Prečo je dôležité pravidelne čistiť práčku?

Za prvé, nedostatočné čistenie práčky môže mať za následok hromadenie nečistôt, mastnoty a baktérií, ktoré sa môžu šíriť z jednej várky bielizne na druhú. To nielenže spôsobí, že vaše oblečenie nebude vyzerať sviežo, ale môže vyústiť aj do podráždenia pokožky alebo dokonca kožných ochorení.

Za druhé, ak pravidelne zabúdate vyčistiť zásuvku na prací prostriedok a ďalšie časti práčky, ako je tesnenie, filter proti žmolkom a dvierka práčky, potom sa tieto miesta môžu upchať usadeninami, a tie ich môžu poškodiť.

Tieto usadeniny môžu časom spôsobiť, že práčka bude menej účinná a nakoniec sa pokazí. Znamená to, že budete musieť práčku nielen opraviť alebo vymeniť skôr, ako keby bola pravidelne čistená, alebo vám budú chodiť ešte aj vyššie účty za energie (elektrina a voda).

Pravidelným čistením práčky sa teda staráte nielen o svoje zdravie a pohodu, ale dlhodobo šetríte aj svoje peniaze. Pravidelné čistenie práčky vám pomôže zabezpečiť, že bude efektívne fungovať ešte veľa rokov.

otvorená práčka naplnená bielizňou

Zdroj: Shutterstock

Ako rýchlo a účinne vyčistiť práčku

  1. Priamo do bubna práčky nasypte 250 g kyseliny citrónovej a zapnite práčku na vyššiu teplotu. To pomôže odstrániť zvyšky mydla, nečistoty a iné usadeniny, ktoré sa mohli nahromadiť v bubne.
  2. Na ďalšiu dezinfekciu spotrebiča môžete použiť akýkoľvek účinný komerčný čistiaci prostriedok zakúpený v drogérii. Postupujte podľa pokynov na obale, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky.
  3. Po skončení cyklu utrite mäkkou handričkou všetky povrchy spotrebiča vrátane tesnenia dvierok, ovládacieho panela a všetkých tlačidiel alebo gombíkov. Odstráňte všetky nahromadené žmolky z vnútra bubna pomocou vlhkej handričky alebo nadstavca vysávača.
  4. Po skončení čistenia práčky spustite ešte jeden krátky cyklus strednej teploty, aby sa vypláchli aj posledné nečistoty. To pomôže odstrániť aj zvyšky komerčného čistiaceho prostriedku, ktorý ste použili v druhom kroku.

Dodržiavaním týchto jednoduchých štyroch krokov môžete svoju práčku udržiavať čistú a bezchybne fungujúcu oveľa dlhšie, ako keby ste jej údržbe nevenovali dostatočnú pozornosť.

Čistenie bubna práčky

Zdroj: Shutterstock

Pre optimálny výsledok stavu bielizne je potrebné prať ju správne. Správne pranie bielizne je dôležité, aby bolo oblečenie zbavené nečistôt a baktérií, a aby vyzeralo čo najlepšie. Správne pranie oblečenia môže tiež pomôcť zachovať farbu tkaniny a znížiť jej opotrebovanie, čím sa predĺži životnosť oblečenia.

Zásady správneho prania

Používajte primerané množstvo pracieho prípravku

Príliš veľké množstvo pracieho prostriedku zanecháva v bielizni zvyšky, ktoré môžu zachytiť nečistoty a spôsobiť, že oblečenie bude aj po vypraní vyzerať špinavé. Je dôležité používať primerané množstvo prípravku podľa pokynov na obale.

Prečítajte si tiež

Zbavte sa týchto 7 zlozvykov a upratovanie domácnosti už pre vás nebude strašiakom
Zbavte sa týchto 7 zlozvykov a upratovanie domácnosti už pre vás nebude strašiakom

Trieďte prádlo podľa farby a typu tkaniny

Oddeľte svetlé oblečenie od tmavého, aby ste zabránili vyblednutiu alebo stekaniu farieb na iné oblečenie. Triedenie podľa typu tkaniny zabezpečí, že každý kus bude vypraný s použitím vhodne nastaveného cyklu: napríklad jemné tkaniny (funkčné oblečenie, vlna, hodváb, čipka, atď.) by sa mali prať pri nižšej teplote ako odolnejšie materiály, ktorými je posteľná bielizeň alebo uteráky.

žena ukladá bielizeň do práčky

Zdroj: Shutterstock

Skontrolujte vrecká

Aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam, ale aj možnému zničeniu práčky, skontrolujte všetky vrecká, či v nich nie sú zabudnuté predmety. Najväčšiu šarapatu dokáže urobiť jedna jediná papierová vreckovka vypratá s čiernou bielizňou alebo zabudnutá kancelárska spinka. O mobilnom telefóne vo vrecku ani nehovoriac.

Prečítajte si tiež

Kam v byte umiestniť práčku? Inšpirujte sa 3 dômyselnými riešeniami dizajnérov
Kam v byte umiestniť práčku? Inšpirujte sa 3 dômyselnými riešeniami dizajnérov

Ak je to možné, nepoužívajte príliš horúcu vodu

Vlažná voda nielenže šetrí energiu, ale tiež pomáha zabrániť vyblednutiu farieb alebo nežiaducemu zafarbeniu bielizne. V prípade, že periete takmer všetku svoju bielizeň na 60 °C, skúste sa preladiť na teplotu 40 °C. Uvidíte, že vaša bielizeň bude rovnako čistá a voňavá, len pri jej praní spotrebujete oveľa menej energií.

Dodržiavajte pokyny na etiketách odevov

Rôzne tkaniny si vyžadujú rôzne pracie cykly, preto je dôležité dodržiavať pokyny uvedené na štítku na oblečení. Pomôže vám to udržať oblečenie dlhšie v dobrom stave a zabrániť zafarbeniu. Pomocníkom môžu byť obrúsky so schopnosťou zachovania farieb.

Štítok na odeve s inštrukciami o praní

Zdroj: Shutterstock

Nenakladajte do bubna viac, než sa odporúča

Je obzvlášť dôležité, aby ste bubon práčky nepreplnili, inak sa vám práčka pokazí.

Rada na záver: Sušička – áno či nie?

Sušička bielizne je skvelý spôsob, ako ušetriť čas pri praní. Pomocou sušičky bielizne môžete zabudnúť na hodiny čakania na sušenie bielizne na sušiaku, ktorý sa vám bude povaľovať po byte a zbytočne zvyšovať vlhkosť a pravdepodobnosť vzniku plesní.

Namiesto toho môžete rýchlo a efektívne vysušiť všetky typy tkanín – od uterákov až po džínsy – jednoduchým stlačením tlačidla prislúchajúcemu ku konkrétnemu typu tkaniny. Po každom cykle sušenia je však potrebné vyprázdniť nádržku s vodou.

Niektoré sušičky bielizne navyše ponúkajú ďalšie funkcie, ako je nastavenie teploty, parné cykly, odložený štart a ďalšie, ktoré vám umožnia sušenie prispôsobiť a optimalizovať.

A keďže väčšina modelov je navrhnutá tak, aby bola energeticky úsporná, používanie sušičky bielizne patrí k pohodlným a efektívnym pomocníkom v domácnosti.

Celkovo možno povedať, že mať sušičku bielizne v domácnosti je skvelý nápad pre každého, kto si cení pohodlie a efektívnosť. Už poznáte rozdiel medzi uterákmi sušenými na vzduchu a tými mäkkými, ako obláčik, práve vytiahnutými z bubna sušičky? Tak určite viete, o čom hovoríme.

Text: Lucia Gáborová
Foto: isifa/Shutterstock


Kategórie: Technika