Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Než si kúpite vysávač, prečítajte si tieto stručné rady, aby ste nespravili krok vedľa

Zdieľať 18. 07. 2019
Než si kúpite vysávač, prečítajte si tieto stručné rady, aby ste nespravili krok vedľa

Pravdepodobne sa všetci zhodneme na tom, že vysávač je stálicou vo väčšine domácností. Svojou prácou uľahčuje život už niekoľko generácií. Keďže je ich však na trhu nepreberné množstvo, rozhodli sme sa urobiť v nich poriadok a ukázať vám, ako si vybrať ideálny stroj práve pre vás.

Typy vysávačov

Najvyužívanejšie sú podlahové vysávače. Sú vhodné na vysávanie laminátu, kobercov, nábytku i dlažby. Delia sa na dve základné kategórie – vreckové a bezvreckové. Vreckové vysávače ukladajú vyzbierané nečistoty do zberných vreciek/filtrov. Tie treba pravidelne meniť, preto treba sledovať aj ich cenu a dostupnosť na trhu. Bezvreckové modely zbierajú nečistoty do zbernej nádoby. Odpadáva síce potreba neustáleho nakupovania nových vreciek, no oproti vreckovému systému je filter náročnejší na údržbu. Treba ho vyprázdniť mimo interiéru a táto práca je menej hygienická. Manipulácia s ním sa neodporúča astmatikom, deťom a alergikom. Existujú dva základné typy tejto kategórie vysávača – cyklónový, v ktorého nádobe dochádza k rotácii zvíreného vzduchu a vysatých nečistôt a ich vzájomného oddelenia pomocou odstredivej sily, a vodný, do ktorého nádoby sa vlieva voda, ktorá filtruje nečistoty. Tento typ vysávača má vyššiu hmotnosť a po každom vysávaní treba nádobu s filtrami umývať, aby sa predišlo množeniu mikroorganizmov. Ďalšie typy vysávačov, tyčové a ručné, sú menej výkonné než podlahové a nie sú vhodné na vysávanie veľkých plôch. Sú ideálne na rýchle odstránenie omrviniek či iných zvyškov. Väčšina modelov je napájaná akumulátorom, takže sa dajú použiť aj mimo domácnosti a na miestach bez zásuvky.

Prečítajte si tiež

Ako si udržať doma poriadok
Ako si udržať doma poriadok
Prehľad vysávačov: Ktorý je ten pravý?
Prehľad vysávačov: Ktorý je ten pravý?

Čo treba vedieť o vysávačoch?

Sú veci, na ktoré sa pri kúpe vysávača posvietiť nedá, no je dobré o nich vedieť. Jednou z prvých je uvádzanie výkonu motora vo wattoch. Účinnosť vysávania nezávisí len od výkonu motora, ale aj od konštrukcie hubice i samotného vysávača a rotačnej kefy. Pokiaľ nie je dobrá konštrukcia, výkon motora to nezachráni. Zavádzajúce je aj uvádzanie počtu filtrov, pretože výrobcovia sem započítavajú aj vrstvy prachového filtra. Tie sú zvyčajne dvoj- až trojvrstvové. Filtračné materiály sú, samozrejme, pre vysávač kľúčové, no záleží nielen na ich účinnosti, ale aj ich uložení a konštrukcii. Ak sa objaví akákoľvek netesnosť vo filtri, časť nečistôt začne okamžite unikať späť do miestnosti. To platí aj pre HEPA filtre, ktoré majú mať účinnosť zberu častíc až do veľkosti 300 nanometrov. Platí teda, že najdôležitejšie je tesnenie, ktoré sa však pred kúpou (a často ani po nej) nedá overiť.

So špeciálnymi funkciami

Na zváženie sú špeciálne funkcie. Majiteľom chlpatých maznáčikov môže byť nápomocný model s tzv. pet hlavicou. Špeciálnych vysávačov, ktoré dokážu tepovať, sať vodu, umývať okná či vysávať popol, existuje hneď niekoľko, preto je lepšie vopred zvážiť, ako chcete daný vysávač využívať.

čierny vreckový podlahový vysávač Eta do domácnosti so zvieratami

Vreckový podlahový vysávač Eta Manoa Animal 3501 900000, určený prednostne do domácností s chlpatými domácimi zvieratami, 155 €, Eta.SK

Robotické vysávače

Fungujú na princípe senzorov, vďaka ktorým sa vyhýbajú prekážkam a postupne povysávajú celú miestnosť. Sú dobré na priebežné udržiavanie čistoty, no nedokážu nahradiť bežné vysávanie. Vedia zametať aj vysávať zároveň, chytrejšie modely sa dokážu aj samy napojiť do nabíjacej stanice. Nevýhodou sú malé zberné nádoby, ktoré treba pravidelne čistiť, či nízky nasávací výkon, čím sa stávajú nepoužiteľnými na kobercoch.

Alfa a omega kvalitného vysávača

Pri výbere vysávača je dôležité sledovať dva parametre. Prvým je konštrukcia podlahovej hubice a rotačnej kefy. Tvar hubice musí zabezpečovať dobré prisatie k povrchu a nasávací výkon by mal byť rovnomerne rozložený po celej jej šírke. Druhým je nasávací výkon, ktorý sa meria a udáva pre kobercovú hubicu. Nasávací výkon meraný pri vstupe do vnútra vysávača nie je výpovedný, keďže sa výkon prechodom cez hadicu znižuje. Výber vám uľahčí aj sledovanie akčného rádia, ktorý udáva vzdialenosť, ktorú môžete povysávať bez toho, aby ste museli zmeniť zásuvku. Dĺžka šnúry by mala mať aspoň desať metrov a, samozrejme, by mal obsahovať funkciu samonavíjania. Pri vysávaní treba počítať s hlukom – najtichšie vysávače vedia operovať pri 60 dB, tie najhlučnejšie pri 83 dB, čo už je na povolenej hranici. Na energetickom štítku sa bežne udáva aj schopnosť vysávača poradiť si s tvrdou podlahou, kobercom a kvalita filtrácie vyjadrená v hodnotách A – G. Prvé dve hodnoty sa oplatí sledovať, ak chcete vysávač prednostne na koberec.

Drobnosti, ktoré vám uľahčia výber

Plastové hadice sú bežne vystužené kovovými krúžkami, vďaka čomu sú pevnejšie, no zároveň drahšie. Vybrať si tak môžete medzi ľahšími plastovými a pevnejšími trubicami z hliníka alebo chrómovanej ocele. Ideálny vysávač ponúka v základnej výbave malú hubicu na záclony a vankúše, veľkú hubicu na radiátory a nasávaciu prachovku. Priamo v obchode si treba overiť, či daný model vyžaduje čistenie prachovej nádoby alebo filtra po každom vysávaní. Regulátor výkonu by mal byť samozrejmosťou. Samotný prístroj spolu s ovládacími prvkami musí byť ľahko ovládateľný. Optimálne je, ak je vysávač orámovaný vrstvou gumy, ktorá chráni vysávač i nábytok pred poškriabaním pri náhodnej zrážke. Rotačné kefy oproti klasickým hubiciam zvyšujú účinnosť vysávania nečistôt. Na tvrdých podlahách sú však lepšie klasické hubice.

Správna údržba a manipulácia

1 Ak má váš vysávač plné zberné vrecko, mali by ste ho okamžite vymeniť, inak riskujete postupné znižovanie výkonu. Pokiaľ ste vysávali interiér po stavebných úpravách, je lepšie bezodkladne vymeniť vrecko.

2 Veľa nervov si ušetríte, keď budete používať výhradne filtre odporúčané výrobcom. Filtre pred motorom a za ním by ste mali pravidelne vymieňať, prípadne, ak je to možné, čistiť.

výmena znečisteného filtra vo vysávači, výmena plného zberného vrecka vo vysávači

3 Netreba ignorovať ani kobercovú hubicu a rotačnú kefu, na ktoré sa bežne zachytávajú vlasy, nitky a zvieracie chlpy.

4 Ak chcete vysávať efektívnejšie, pohybujte kobercovou hubicou pomalšie, rovnomernejšie a viackrát po jednom mieste, čím sa z koberca pozbiera viac nečistôt. Počas vysávania nechávajte otvorené okno, prúd vzduchu môže prachové častice vyniesť von.

5 Pri vysávaní treba regulovať sací výkon. Ak sa vysávač prisáva ku kobercu, znamená to, že výkon je zbytočne silný, bude sa vám horšie pracovať a zároveň znižujete životnosť motora. Príliš vysoký výkon spôsobuje jeho prehrievanie. Väčšina vysávačov má v sebe zabudovanú poistku, ktorá sa zapne, ak dôjde k prisatiu. Vtedy treba vysávač vypnúť, nechať ochladiť a znova zapnúť.

6 Pri vysávaní by ste mali byť vystretý, aby ste si šetrili chrbát pred prípadnými bolesťami či inými zdravotnými problémami.

Text: Katarína Orviská
Foto: isifa/Shutterstock, archív firiem
Zdroj: časopis Pekné bývanie 07/2019


Kategórie: Technika