Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Prečo používať baktérie do ČOV, žúmp a septiku v tabletách

Zdieľať 25. 08. 2022
Prečo používať baktérie do ČOV, žúmp a septiku v tabletách Zdroj: AVA Slovakia

Domácnosti, ktoré nemajú možnosť napojiť sa na kanalizáciu, využívajú na zber, poprípade prečistenie odpadovej vody žumpu, septik, alebo čističku (ČOV). V odpadovej vode sa prirodzene nachádzajú baktérie a tak vzniká otázka, prečo je potrebné do systému dodávať ďalšie baktérie?

Odpoveď je jednoduchá

Aby systém fungoval len na báze baktérií, ktoré sa prirodzene nachádzajú v odpadových vodách museli by sme v domácnosti prestať používať chémiu na čistenie, telovú kozmetiku, pracie prášky, museli by sme systém plniť rovnomerne, každý deň (čo nie je v prípade dovolenky, alebo občasnej návštevy možné), musela by byť stála vonkajšia teplota (bez mrazov a horúčav) a odpad by mal byť najlepšie biologického pôvodu, bez liekov.

V reálnom svete je skoro nemožné takéto podmienky docieliť. Preto väčšina majiteľov žúmp, septikov a ČOV predchádza problémom  ako sú zápach, upchaté potrubia alebo časté hromadenie kalu, pravidelným dávkovaním špeciálne vyšľachtených batérií.

Baktérie do žúmp, septikov alebo ČOV sa pri styku s vodou aktivujú a začnú “požierať” organický odpad. Počas tohto procesu produkujú enzýmy, ktoré im pomáhajú zložitejšie molekuly v odpade, rozložiť. Preto sa často krát produkty pre čistenie odpadových vôd nazývajú bio-enzymatické.

Akonáhle odpad baktéria strávi, vylúči do prostredia čistú vodu a kysličník uhličitý. Pomocou dávkovania špeciálnych baktérií, je možné sa v systéme zbaviť patogénnych, hnilobných procesov, ktoré nastávajú, pokiaľ bežné baktérie nie sú dostatočne silné odpad spracovať.

Baktérie do ČOV, žúmp a septiku v tabletách

Zdroj: AVA Slovakia

Ako vybrať baktérie do ČOV, žumpy, septiku?

Zloženie a kvalita baktérií určuje účinnosť produktu. Je to smerodajnejší údaj, než množstvo baktérií na 1 dávku, pretože v prípade baktérií nízkej kvality aj veľké množstvo nezaručí dobrý výsledok.

Kvalitné produkty obsahujú niekoľko druhov špeciálne vyšľachtených baktérií, z ktorých niektoré sa rýchlo množia, iné vedia “ skonzumovať ” naraz veľké množstvo odpadu. Niektoré sú odolné voči teplote, iné prežijú aj v prostredí v ktorom sa nachádza chémia.

Kvalitné produkty minimalizujú zápach, čistia vodu, znižujú množstvo kalu a potrebu systém vyprázdňovať.

Prečo uprednostniť baktérie do žumpy, ČOV a septiku v tabletách?

Najjednoduchší spôsob, ako nadávkovať správne množstvo baktérií je ich aplikácia vo forme tabliet. Stačí spláchnuť 1 tabletku do WC a všetko je vyriešené. V 1 tablete sa nachádza presná dávka na dané obdobie, nie je nutné merať prášok, prášiť sa, ani dotýkať sa samotných baktérií či ich omylom vdychovať, ako to je v prípade práškových produktov. Zároveň nie je potrebné liať veľké množstvo tekutých baktérií do systému, ako v prípade tekutých produktov.

Dôležité je dávkovať baktérie pravidelne. Výberom jednoduchého balenia, ako sú baktérie v tabletách, si človek túto činnosť uľahčí.

Baktérie v tabletách často krát predstavujú koncentrát najkvalitnejších bakteriálnych kmeňov. Výrobcovia bakteriálno-enzymatických produktov, v spolupráci s laboratóriami využívajú najnovšie vedecké poznatky k šľachteniu baktérií, kde kvalita ďaleko predčí kvantitu.

Tak dodávajú na trh prvotriedny produkt, kde 14 dňová dávka pre domácnosť predstavuje tabletku ľahšiu ako 1g. Koncentrát umožňuje niekoľkonásobne zmenšiť balenie, čo naznačuje, že ako výrobcovia, tak aj kupujúci uprednostňujú produkty, ktoré sú vyvinuté a balené s ohľadom na životné prostredie.

Ktoré sú teda najlepšie baktérie do žúmp, ČOV a septikov na slovenskom trhu?

Aby sme si odpovedali na túto otázku, musíme si zhrnúť ako by mali vyzerať tie najlepšie baktérie do vášho odpadového systému:

  • Mali by byť účinné
  • Mali by sa jednoducho dávkovať
  • Ich aplikácia by mala byť čistá tj. bez potreby priameho dotyku alebo prášenia
  • Mali by byť skladné
  • Mali by byť ekologicky balené (menšie balenia zaberajú menej miesta aj v preprave)
  • Mali by byť cenovo dostupné

AVA baktérie do žúmp, ČOV a septikov spĺňajú všetky tieto parametre. Jedno balenie AVA baktérií obsahuje 12 tabliet, čo vystačí pre priemernú domácnosť na 6 mesiacov.

ZDROJ: PR článok AVA Slovakia


Kategórie: Technika