Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Predĺžte životnosť svojho notebooku: Prinášame tipy, ako na to

Zdieľať 27. 06. 2022
Predĺžte životnosť svojho notebooku: Prinášame tipy, ako na to Zdroj: NAY

Pri kúpe notebooku zvažujete rôzne technické parametre a cenu. Zároveň chcete, aby nielen dobre pracoval, ale aby aj vydržal. Jeho služobné roky môžete predlžiť práve správnou starostlivosťou.

Životnosť notebooku ovplyvňuje niekoľko faktorov. Aj preto vám výrobca nikdy presne nepovie, koľko rokov práve váš počítač vydrží. V skratke: to, ako dlho bude notebook slúžiť, závisí od:

  • technickej zdatnosti hardvéru v notebooku
  • typov úloh, na ktorých bude notebook pracovať
  • ako sa s notebookom zaobchádza

A my sa budeme venovať práve poslednému bodu. Ak sa totiž o svoj notebook správne staráte, výrazne mu predĺžite životnosť.

Batéria notebooku: Zabudnite na úplné vybitie

Možno si ešte pamätáte, že pri prvých notebookoch sa odporúčalo batériu formátovať, teda úplne ju vybiť a potom opäť doplna nabiť. Toto pravidlo už však neplatí. Súčasné notebooky s batériou Li-ion tento krok nepotrebujú. Skôr naopak. Úplné vybitie batérie sa neodporúča.

TIP: Notebook neprebíjajte a nabíjajte, až keď jeho kapacita klesne pod 25 – 30 %.

Ak vám na výdrži batérie záleží, môžete si notebooky vyberať aj podľa množstva cyklov, ktoré výrobca udáva. Teda koľkokrát sa batéria dokáže úplne vybiť a nabiť. K strojom s najvýkonnejšími batériami patria napríklad notebooky Asus.

Notebook radšej vypnite

Mnohí si zvykli notebook len tak zaklapnúť a nevypínať ho. Je to síce pohodlné, ale jeho životnosti to  neprospieva.

Možno budete argumentovať úsporou času. Tá je však otázna. Pri zaklapnutí sa notebook dostáva najprv do režimu spánku. Ak to trvá dlhšie, prechádza do hibernácie.

V tomto stave sa obsah operačnej pamäte ukladá na pevný disk a v notebooku sa vytvárajú zbytočné súbory. Prebudenie po hibernácii trvá jednu až dve minúty, teda približne rovnako, ako keby ste notebook opäť zapínali.

Kedy notebook radšej vypnúť než uspať:

  • pri ceste z a do práce
  • ak ho budete opäť používať po viac ako hodine

Pri prenose notebook chráňte

Notebooky sú malé a kompaktné. Ľahko sa zmestia do batohu aj väčšej kabelky. Pri ich prenose však buďte obozretní. Škodia im väčšie otrasy a samozrejme ani rozliata voda v taške životnosti notebooku nepomôže.

Svojou kompaktnosťou láka užívateľov napríklad Macbook, ktorý patrí k veľmi obľúbeným notebookom nielen vďaka svojím rozmerom, ale aj technologickým špecifikáciám.

Notebookom nesvedčia horúčavy

Výrobcovia notebookov odporúčajú nevystavovať počítače teplotám vyšším ako 35 stupňov Celzia a nižším než 0. Zima znižuje kapacitu batérie a vyššie teploty skracujú životnosť článkov.

Notebook sa môže prehriať aj v posteli či pri zapálenom hraní hier. Pomôcť môže chladiaca podložka, ktorá prehriatiu zabráni.

Samozrejmosťou je pri notebooku nejesť ani nepiť. Omrvinky a vyliata tekutina totiž môžu životnosť vášho notebooku okamžite ukončiť. Takže obozretnosť je vždy namieste.

ZDROJ: NAY


Kategórie: Technika
Tagy: notebooky