Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Vykurovanie: Kedy je čas na nový kotol?

Zdieľať 13. 11. 2018
Vykurovanie: Kedy je čas na nový kotol?

Počas letných horúčav nikto ani len nepomyslel na kúrenie. Ale je to ideálny čas na výmenu kotla. Ak máte kotol technicky zastaraný, opotrebovaný či poruchový, alebo ste zateplili dom, neváhajte.

Vo všeobecnosti platí, že vykurovací kotol je načase vymeniť, keď je starší ako 15 rokov. Výmena kotla je nevyhnutná aj vtedy, keď zateplíte dom alebo vymeníte okná. Výrazne tým znížite tepelné straty a domu či bytu postačí dodať menšie množstvo tepla. Po zateplení vám bude stačiť kotol s nižším výkonom. Nemá teda zmysel vymieňať starý kotol za nový predtým, než dom zateplíte. V súčasnosti existuje viacero energetických poradní, kde vám pomôžu s výpočtami a odporučia správny postup.

kotly

Stacionárny kondenzačný kotol na vykurovanie so vstavaným zásobníkom alebo klasickým zásobníkom so vstavanou vykurovacou špirálou na prípravu teplej vody, s odvodom spalín cez stenu, strechu, prípadne šachtou alebo svetlíkom. (Foto Vaillant)

Pozor na emisie
Ak máte doma starší kotol na tuhé palivo nižšej emisnej triedy, od roku 2022 ho nebudete môcť prevádzkovať. V súčasnosti je možné kúpiť iba kotly tretej a vyššej emisnej triedy.

Len kondenzačný

Nová ekosmernica EÚ sprísnila podmienky na niektoré vykurovacie zariadenia. Dôsledkom je vyradenie z výroby veľkej časti klasických, nekondenzačných kotlov na plyn. To znamená koniec bežných kotlov. Ak teda chcete ostať pri vykurovaní plynom, v súčasnosti to môže byť len kondenzačným kotlom. Rátajte s tým, že budete musieť upraviť komín, ak nie je odolný proti kondenzátu. Zároveň bude nutné vybudovať napojenie odvodu kondenzátu, ktorý kotol vyprodukuje, na kanalizáciu. Turbokotly, ktoré majú nútený odťah spalín, nepotrebujú ani klasický komín, ale vystačia si dymovodom.

kotly

Neváhajte vymeniť svoj starý kotol za nový, tie súčasné prinášajú nové výhody a najmodernejšie funkcie, a takisto moderné ovládanie aj na diaľku cez internet. (Foto: Protherm)

Nízkoteplotné vykurovanie

Vďaka schopnosti využiť teplo zo spalín je kondenzačný kotol úspornejší o 10 až 15 % než klasický. Ku kondenzácii, a tým aj k úsporám však nemusí dochádzať vždy. Podmienkou je nízkoteplotný vykurovací systém, pretože najväčšiu účinnosť majú kondenzačné kotly pri teplotách vykurovacej vody do 50 °C. Ideálne sa preto hodí do kvalitne izolovaných novostavieb s podlahovým vykurovaním. V niektorých prípadoch sa dá použiť aj do rekonštruovaných objektov. Najmä tam, kde je veľká plocha radiátorov s veľkým množstvom vody v systéme a nižšia teplota vykurovacej vody bude postačujúca. Ak bude kondenzačný kotol ohrievať vodu na vyššiu teplotu, väčšinou nedosiahne požadovanú kondenzáciu. Rovnaký problém môže nastať pri veľmi silných mrazoch, keď treba zvyšovať teplotu vody aj v nízkoteplotnom systéme. Týka sa to prakticky len niekoľkých dní v roku alebo horských lokalít.

Moderné technológie na drevo

Aj niektoré kotly na kusové drevo dokážu ponúknuť až 90-percentnú účinnosť. Tak dokážete spojiť moderný systém s najlacnejším palivom. Jeho cenu ešte dokážete znížiť, ak si drevo sami napílite, naštiepate alebo dokonca vyťažíte. Spotrebu paliva výrazne šetria moderné splynovacie technológie, kde dávka dreva vydrží horieť až dvanásť hodín. Spaľovanie je riadené elektronicky, kotol má senzory, ktoré merajú obsah kyslíka, teplotu spaľovania v kotle aj v spalinách. Bežný rodinný dom vyžaduje na vykurovaciu sezónu zásobu 15 až 30 kubíkov suchého dreva.

kotly

V súčasnosti sú kotly na spaľovanie dreva už tak inovované a technologicky vyšperkované, že ich účinnosť – využitie tepla z paliva, dosahuje úroveň do 90 %. Ide o kotly so špecifickým spaľovaním pomocou inštalovaného ventilátora, ktorý vháňa vzduch do kotla, čím vysušuje drevo alebo odsáva spaliny. (Foto Viessmann)

Slabé stránky kúrenia drevom

Ak neinvestujete do automatického kotla, počítajte s vyššími nárokmi na obsluhu. Ručné prikladanie už rozhodne nie je pre starších ľudí. Kotly na tuhé palivo sú aj zdrojom vyššej prašnosti. Nutnosťou sú skladovacie priestory na palivo, kvalitné komínové telesá a ich revízie. Keďže kotly na tuhé palivo mávajú väčšinou len obmedzený rozsah regulácie a vysoké teploty výstupnej vody, nie je veľmi vhodné ich kombinovať s podlahovým vykurovaním. Pri takomto riešení je nevyhnutné kombinovať ich prevádzku s akumulačnou nádobou s dostatočnou kapacitou, ktorá zabezpečí komfortnejšiu dodávku tepla počas dňa.

Komfort s peletkami

Výrazne komfortnejšie ako spaľovanie kusového dreva je spaľovanie drevných peliet. Tu možno dosiahnuť účinnosť spaľovania aj nad 90 %. Cena takéhoto kotla je však oproti cenám splynovacích viac ako dvojnásobná. Pelety sa zo zásobníka dopravujú do kotla automaticky. Zásobníky paliva stačí naplniť raz denne alebo raz za niekoľko dní, v závislosti od ich veľkosti a aktuálnej potreby tepla. Všetky funkcie kotla súvisiace so spaľovacím procesom riadi elektronická regulácia. Zásobník má štandardne objem od 100 litrov, čo zodpovedá dennej potrebe paliva asi 65 kg, až do 1 000 litrov, ktoré postačujú na zásobovanie približne počas 10 dní. Často sa ako zásobník používa aj časť kotolne. V týchto prípadoch palivo môže vystačiť aj na celú vykurovaciu sezónu.

Keď kúri elektrina

Kúrenie elektrinou patrí k najkomfortnejším z hľadiska nárokov na obsluhu, údržbu a dostupnosť. Elektrický kotol s teplovodným zásobníkom funguje v súčasnosti skôr ako doplnkový zdroj k inému. Zapína sa vtedy, keď je prevádzka hlavného zdroja nedostatočná alebo neefektívna. V domoch s nízkou potrebou tepla môže slúžiť ako hlavný zdroj. Osobitne v nízkoenergetických domoch je alternatíva elektrokotla ako malého zdroja tepla žiadaná. Odpadá totiž potreba drahej plynovej prípojky a stavba komína. Navyše, užívatelia získavajú od dodávateľa elektrickej energie výhodnejšiu sadzbu, ktorú spotrebovávajú aj ostatné elektrospotrebiče, a čiastočne si tak kompenzujú vyššie prevádzkové náklady elektrického vykurovania.

vykurovanie

Teplo pod kontrolou

Veľmi často sú vysoké náklady na vykurovanie spôsobené nesprávnym nastavením vykurovacieho systému a nedostatočnou reguláciou. Automatická regulácia je zárukou bezchybného, bezpečného a maximálne efektívneho fungovania celého vykurovacieho systému. Regulovať vykurovaciu sústavu možno viacerými spôsobmi, napríklad podľa vnútornej alebo vonkajšej teploty, výstupnej teploty vody zo zdroja, podľa teploty vody na prívodnom potrubí. Ale aj podľa teploty nastavenej na termostate kotla, čo je základným a prvým stupňom regulácie.

Kotol má dva základné termostaty – jeden proti prehriatiu kotla a druhý zabezpečuje nastavenú teplotu vykurovacej vody. Kvalitnejšie kotly sú vybavené reguláciou s dvojstupňovou alebo plynulou moduláciou výkonu. Elektronická modulácia kotlov slúži na regulovanie výkonu kotla podľa teploty vykurovacej vody. Na dosiahnutie čo najväčšej úspory, pohodlia a komfortu toto ale nestačí. Na to, aby vykurovací systém fungoval naozaj efektívne, sú potrebné vyspelejšie regulačné systémy, ktoré regulujú teplotu v miestnostiach a riadia aj činnosť kotla.

Porovnanie kotlov

Plynový kondenzačný kotol

+ účinnosť okolo 100 %
+ hospodárnosť, úspora 10 % oproti konvenčným typom
+ čistá a komfortná prevádzka
+ dobrá regulovateľnosť výkonu
+ šetrnosť k životnému prostrediu
+ umožňuje dobré využite miesta aj v obytnej časti domu/bytu
najhospodárnejšie pracuje v nízkoteplotnom režime, tomu treba prispôsobiť vykurovaciu sústavu
potreba plynovej prípojky, komína, neutralizácie a odvodu kondenzátu

Splynovací kotol

+ účinnosť kotla až 90,4 %
+ lacná prevádzka vďaka nízkej cene palivového dreva
+ prikladať stačí ráno a večer (raz za 8 až 12 hodín)
+ šetrnosť k životnému prostrediu
vyššie investičné náklady v porovnaní s prehorievacím kotlom
slabá regulovateľnosť výkonu, potreba akumulačnej nádrže na ukladanie prebytočného tepla
nebezpečenstvo zamrznutia systému pri pomerne krátkej neprítomnosti obsluhy
nižšia životnosť kotla v prípade spaľovania pri vyšších teplotách
fyzicky náročnejšia a menej čistá prevádzka
potreba komína, kotolne a suchého skladu paliva

Kotol na pelety

+ automatické a účinné vykurovanie vďaka normovaným peletám
+ vysoký stupeň účinnosti vďaka možnosti využitia spaľovacieho tepla
vysoké priestorové požiadavky na skladovanie peliet
nutnosť vynášať popol raz za jeden až dva týždne
vysoké investičné náklady

Elektrický kotol

+ účinnosť až 99,5 %
+ dlhá životnosť
+ umožňuje dobré využite miesta aj v obytnej časti domu/bytu
+ čistá a komfortná prevádzka
+ veľmi dobrá regulovateľnosť výkonu
+ šetrnosť k životnému prostrediu
vyššie náklady na kúrenie z hľadiska ceny elektriny
potreba silnejšej elektrickej inštalácie a dostatočne dimenzované elektrické vedenie

Pripravila: Adela Motyková
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Pekné bývanie 10/2018


Kategórie: Technika