Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Vykurovanie: Kozub ako ekologický zdroj kúrenia

Zdieľať 29. 10. 2018
Vykurovanie: Kozub ako ekologický zdroj kúrenia

Špecifickými zdrojmi tepla sú kozuby, kozubové či klasické kachle, alebo hypokaustové pece. Sú využiteľné aj ako hlavný zdroj tepla, navyše živý oheň má v interiéri svoje čaro.

Otázne však je, či sa v dnešnej dobe, kedy každý očakáva doma určitý komfort, bude chcieť niekomu celú zimu pravidelne prikladať a udržiavať oheň. Možno bude vhodnejšie ponechať kozub či kachle ako alternatívny zdroj tepla a primárny zvoliť iný.

Priestorové obmedzenia

Kozub môžete postaviť tam, kde je pripravený komín. Cestu komína zasa určuje konštrukcia stropu a strechy, v trase mu nemôžu stáť trámy ani krov. Murovaný komín musí mať základ a podľa hmotnosti kozuba treba spevniť aj podlahu  na mieste, kde bude stáť.

Ďalší aspekt, ktorý treba zohľadniť, je prívod vzduchu. Dimenzuje sa podľa veľkosti vložky a vedie sa v podlahe, pod základovou doskou alebo cez vzduchotesnú šachtu v komíne. Všetko toto sa dá vhodne zosúladiť a ideálne navrhnúť v procese projektovania.

kozub

Kozub sa stal atraktívnou súčasťou moderného interiéru. Slúži nielen ako dekorácia, ale aj ako efektívny a ekologický zdroj kúrenia.

Aj pri rekonštrukcii domu musíte pri umiestnení kozuba vychádzať z danosti priestoru, kde je komín, alebo kde ho možno vybudovať. Jestvujúci komín je nevyhnutné skontrolovať, či spĺňa všetky požiadavky, možno ho treba vyvložkovať. Nový komín môžete vymurovať alebo použiť dvojplášťový antikorový systém vedený interiérom cez strechu von.

Pri hľadaní miesta na kozub je dobré vedieť aj rozmiestnenie nábytku, aby sa nestalo, že sedačka či jedálenský stôl budú tak blízko, že tam nevydržíte sedieť. Z hľadiska tepelnej pohody, ale aj bezpečnosti je nutné dodržať určitú ochrannú zónu, ktorá sa pohybuje od 60 do 80 cm od kozuba.

kozub

Kozub môže byť postavený z rôzneho materiálu. Subtílnejšie konštrukcie sú z oceľového plechu a väčšinou nie sú vizuálnou ani prevádzkovou bariérou v priestore. (Foto M-Desig)

Správna vložka

Dizajn a veľkosť kozuba ovplyvňuje kozubová vložka, ktorej výkon a veľkosť vychádza z veľkosti priestoru.  Ak je dobre nadimenzovaná, priestor neprehreje, ale príjemne vykúri. Od kozuba, stojacom v centre obývačky, väčšinou očakávame, že hra plameňov bude vidieť zo všetkých strán. Táto predstava ale nie je vždy realizovateľná. Cez sklo preniká viac okamžitého tepla ako cez ostatné plochy kozuba.  Čím má teda kozubová vložka väčšie presklenie, tým viac tepla z nej preniká do okolia. V moderných, energeticky úsporných domoch sú veľkolepé prekreslenia kozubov nežiaduce, pretože by ich prekúrili. Sú však na trhu vložky, ktoré majú zdvojené sklo a redukujú prestup tepla až o 36 %. Tie umožňujú navrhovať väčší podiel presklenia, teda aj krajší dizajn kozubov.

Teplovzdušný či sálavý?

Okrem tvaru a veľkosti kozubovej vložky vám odborník navrhne aj akým spôsobom sa bude teplo distribuovať – či bude kozub teplovzdušný alebo sálavý. Z teplovzdušného kozuba sa teplo šíri ohrievaným prúdiacim vzduchom, zatiaľ čo sálavý ho naakumuluje v ťažkých materiáloch, z ktorých je postavený, pomaly uvoľňuje a rovnomerne prehrieva okolité predmety a vzduch.

Teplovzdušný kozub je postavený prevažne z materiálov s nízkou tepelnoakumulačnou schopnosťou, rýchlo sa rozohreje, ale aj rýchlo vychladne. Niekedy je to pozitívum, inokedy nie, podľa toho, aké má dom tepelné straty a ako rýchlo treba do priestoru dodať teplo. Sálavé teplo je zdravšie a príjemné, pri tomto spôsobe ohrevu sa tak nevíri prach ako pri prúdení vzduchu a vzduch sa veľmi nevysušuje.

Teplovzdušný kozub

Najpoužívanejší systém na vykurovanie kozubom je rozvod teplého vzduchu. Veľkou výhodou je, že teplo máte prakticky hneď. Vzduch sa ohrieva pomocou kozubovej vložky a potrubím rozvádza do všetkých obytných miestností. Kozubu treba zabezpečiť prívod vzduchu z exteriéru a elektronickú, nie mechanickú klapku, ktorá zabezpečí optimálny prívod vzduchu.

Najdôležitejšie je uviesť do správneho pomeru kapacitu vložky, ťah komína a kubatúru priestoru, ktorý chceme vykúriť. Teplo sa neakumuluje, v priebehu hodiny až dvoch je teplo vytvorené z jedného priloženia v priestore. Cez presklenie kozubovej vložky prenikne len časť (60 %) a zvyšné teplo sa odovzdá do vzduchu a obsatvby. Výrobcovia sa snažia zvýšiť účinnosť konštruovaním ďalších výmenníkov tepla – teplovzdušný výmenník, akumulačné prstence, teplovodný výmenník. Napriek tomu sú kozuby určené skôr na príležitostné a doplnkové vykurovanie.

kozub

Moderná kachľová akumulačná pec s liatinovou vykurovacou vložku doplnenou akumulačnými tvarovkami. Prikladanie dreva prebieha len každých 8 až 12 hodín, čiže 2 krát alebo 3 krát za deň. (Foto Brunner)

Iný efektívny prevod energie z ohňa kozuba zabezpečuje vložka s teplovodným výmenníkom. V závislosti na kozube je schopný odovzdať vode až 75 % z celkového tepelného výkonu. Takto zohriatá voda môže byť využitá na vykurovanie celého domu pomocou radiátorov, podlahového vykurovania aj ohrev teplej úžitkovej vody.

Nielen na efekt

Ak vám na tepelnom výkone kozuba až tak nezáleží a chcete si ho zaobstarať len ako imidžový doplnok  na vytvorenie atmosféry, pôsobivé sú zo stropu visiace kovové kozuby.  Niektoré majú otvorené ohnisko a s vykurovacím efektom to u nich nie je žiadna sláva. Omnoho lepšie sú na tom kozuby s uzavretou kozubovou vložkou, ktoré majú účinnosť okolo 70 – 80 %. Oheň horí elegantne za sklom s pomocou vzduchu privádzaného zvonka. V uzatvorenej spaľovacej komore sa dosahuje vyššia teplota horenia. Pri nej sa drevo spáli dôkladnejšie – na rovnaké množstvo vyprodukovaného tepla tak treba menej dreva. Je možné plynulo regulovať prívod vzduchu potrebného na horenie, čím sa vlastne reguluje intenzita horenia.

Kozubová vložka môže mať rôzny tvar a vyhotovenie.

kozub

Mohutnejšia konštrukcia kozuba riešená ako súčasť interiéru môže oddeľovať jednotlivé zóny bytu. Svoji tvarom a výberom materiálu by mala vystihnúť štýl interiéru, v ktorom bude stáť. V súčasnosti sa najviac sa stavajú jednoduché kozuby v čistých líniách. (Foto Austroflamm)

Akumulačná pec

Trendy smerujú k využívaniu akumulačných kozubov a pecí, ktorých silnou stránkou je stopercentné odovzdávanie tepla sálavým spôsobom a zníženie vírenia prachu, pomalý nábeh a dobeh až 12 hodín. Naakumulované teplo vydrží až 24 hodín bez prikladania. Výhodou kachľovej pece je aj to, že drevo stačí prikladať len raz až dvakrát za deň. Je vhodná najmä na dlhodobé vykurovanie domu. Najvhodnejšie je umiestnenie pece uprostred otvorenej dispozície domu, aby sa zabezpečilo rovnomerné vykúrenie miestností.Teplo z akumulačného kozuba sa ale nedá potiahnuť tak ďaleko ako z teplovzdušného. Pridaním hypokaustového systému a pri správnom konštrukčnom riešení budovy je však možné vykurovať pomocou sálavých stien niekoľko miestností naraz. Dokonca i cez poschodie.

Akumulačná pec so svojim uzavretým systémom, nemá možnosť otvorenej prevádzky, preto postačí menší priemer komína. Má ale oveľa vyššiu hmotnosť ako kozub, cca 400 – 1000 kg, preto treba naplánovať už v projekte základ pod ňu.

kozub

Pece na drevo sú výborné pre tých, ktorí chcú zdravým sálavým teplom vykúriť obytný priestor domu a zároveň sa tešiť z estetiky ohňa. Pece na drevo alebo kachľové pece sú pripravené na väčšie dávky dreva. (Foto Svarogus)

Porovnanie kozuba a pece

Teplovzdušný kozub

+ nenáročný na realizáciu
+ nižšie investičné náklady
+ rýchly nábeh tepla po rozkúrení
+ možnosť distribúcie tepla

nerovnomerné rozmiestnenie tepla v rámci priestoru
vírenie prachových častíc vo vzduchu, vysušovanie vzduchu
teplo odovzdáva len počas kúrenia, rýchlo vychladne
vyššia spotreba paliva

Akumulačná pec

+ vyžaruje sálavé teplo, rovnomerne ohrieva miestnosť
+ dlhodobo vyžaruje akumulované teplo
+ vysoká účinnosť
+ energeticky úsporná prevádzka
+ komfortnejšie kúrenie, stačí prikladať 1 až 2 krát za deň

vyššia cena
sálavé teplo vyhreje len priestor, kde je pec

Pripravila: Adela Motyková
Foto: Isifa/Shutterstock, archív firiem
Zdroj: časopis Pekné bývanie


Kategórie: Technika