Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

11 pravidiel, ako si zveľadiť malý priestor záhrady

Zdieľať 16. 02. 2021
11 pravidiel, ako si zveľadiť malý priestor záhrady

Nie každému sa pošťastí mať za domom rozľahlú záhradu. Ani malá záhrada však nemusí byť prehrou. Ak sa jej trochu povenujeme, môže byť útulnejšia a čarovnejšia ako tá väčšia. Aby taká bola, treba dodržať niekoľko pravidiel.

Pre relax a potechu oka

Malým záhradám, zvyčajne s rozlohou do 100 m2, je ideálne, aj keď nie nevyhnutné, prenechať okrasnú funkciu. Už len preto, že sú prirodzene akýmsi rozšírením vnútornej obytnej plochy – mali by byť hlavne miestom relaxu.

Striedmosť v druhoch

Pravidlo striedmosti platí aj pri rastlinách. Do malej záhrady vyberte menej rastlinných druhov, z ktorých však vysádzajte viac kusov, vhodné je vytvárať skupiny. Ak to veľkosť pozemku dovoľuje, výsadby pokojne zopakujte na inom mieste. Rastliny by mali mať atraktívny vzhľad (ideálne celoročne), mali by byť okrasné a nenáročné na starostlivosť. Sústreďte pozornosť na tvary aj farebnosť, no ani tu to neprežeňte.

Trávnik nie je nevyhnutnosť

Ten totiž v miniatúrnej podobe nevyzerá dobre. Lepšie je vymeniť ho za štrkové a kôrové plochy, prípadne plochy s pôdopokryvnými trvalkami, drevinami a trávami.

Ako vyriešiť malú záhradu: Záhrada bez trávnika, s terasou a zeleňou z trvaliek a drevín

Foto: Shutterstock

Jasné farby opticky rozširujú priestor

To platí nielen v interiérovom, ale i exteriérovom dizajne. V malej záhrade by rozhodne mala byť zastúpená biela. V ponuke je množstvo rastlinných druhov (biele kvety, plody, bielo-zelené listy, biele doplnky, plastiky, záhradná stavba). Biela farba sa výborne dopĺňa so zeleňou a vytvára zaujímavé spojenia s jej rôznymi odtieňmi. Vyberte si kompaktnejšie rastliny (stromy s malou korunkou), nižšie formy, pomalšie rastúce a nie veľmi expanzívne, rýchlo sa šíriace druhy.

Práca s terénom vyženie nudu

Vytvoriť v malej záhrade trávnik a vysadiť doň solitérny strom či obkolesiť pozemok živým plotom je časté a finančne nenáročné riešenie. Oveľa zaujímavejšie však bude usporiadať záhradu do niekoľkých výškových úrovní. Pomôžu vám pri tom vyššie a nižšie vyvýšené záhony rozmiestnené v niekoľkých úrovniach, pričom miesto na posedenie môže byť situované netradične pod úrovňou terénu.

Plná kvetináčov

Do malej záhrady sa viac ako inde hodia výsadby vo vegetačných nádobách. Tie sa postarajú o to, že záhrada bude vždy iná, zaujímavejšia. Môžu byť umiestnené jednotlivo alebo v skupinách.

Ako vyriešiť malú záhradu: Kvetináče v záhrade s rôznymi výsadbami

Foto: Shutterstock

Náš tip: Zmestia sa aj do malej záhrady či na balkón. Prečo by ste sa mali dať na pestovanie bobuľovín?

Uprednostnite tvarované živé ploty

Čo sa týka živých plotov, do malej záhrady sú vhodnejšie tvarované. Voľne rastúce formy si vyžadujú viac miesta. Pôsobivé sú aj tvarované dreviny – či už v skupinkách, alebo ako solitéry. V tomto prípade je vhodnou drevinou vždyzelený krušpán, ktorý ponúka obrovské možnosti.

Prečítajte si tiež

Táto mestská záhradka je príkladom ako pracovať s malým dvorom vo vnútrobloku
Táto mestská záhradka je príkladom ako pracovať s malým dvorom vo vnútrobloku
Bazén sa zmestí aj do malej záhrady. Stačí vedieť, aký si zvoliť
Bazén sa zmestí aj do malej záhrady. Stačí vedieť, aký si zvoliť

Vytvárajte tajomné zákutia

V prípade záhrad na rovine je zaujímavým riešením jej rozčlenenie na niekoľko častí – zákutí. Nielen u detí, ale aj u dospelých to vyvolá túžbu objavovať. Jednotlivé časti oddelia živé ploty, vo veľmi malých záhradách zasa treláže s popínavými drevinami alebo záhon s vyššími trvalkami či okrasnými trávami. Tieto výsadby by však nemali byť príliš vysoké, aby nepôsobili dominantne a nezakrývali napríklad ústredný prvok na konci záhrady. Rozčlenená záhrada, hoci aj malá, sa tak môže stať príjemnou exteriérovou obytnou plochou.

Dajte záhrade ďalší rozmer

Záhradné zrkadlá majú silu transformovať priestor. Áno, aj ten vonkajší obytný. Vďaka nim získa tak trochu nezvyčajný charakter a tiež ho obohatia o niekoľko slnečných lúčov navyše.

Ako vyriešiť malú záhradu: Záhrada so zrkadlom

Foto. iStock

Keďže riziko poškodenia povrchu zrkadla je v záhrade väčšie ako v interiéri, vyberajte také, ktoré má bezpečnostnú fóliu zabraňujúcu rozsypaniu črepín pri rozbití. Zrkadlo umiestnite tak, aby sa v ňom odrážala zeleň, nie dom či iná záhradná stavba.

Zmestí sa aj nábytok

Aj do maličkej záhrady možno zakomponovať menší stolík. Vytvoríte tak komornejšie posedenie. Do záhradného kúta pokojne umiestnite aj pohodlné ležadlo.

Účinný trik do dlhej a úzkej záhrady

Tajomstvo spočíva v oblúkoch. Namiesto klasického chodníka s rovnými líniami zvoľte jemné oblúky. Pozemok sa tak bude javiť o niečo širší a kratší. Rovnaký princíp možno uplatniť aj v predzáhradke či na úzkom páse vedľa domu.

Ako vyriešiť malú záhradu: Záhrada so zeleňou a oblúkovito riešeným chodníkom

Foto: Shutterstock

5 pravidiel pre malú záhradu

1 Krása je v jednoduchosti. Toto pravidlo sa týka výsadby aj stavebných prvkov.
2 Záhrada by mala štýlovo aj materiálovo korešpondovať s domom a jeho okolím. Oplotenie, dlažobný materiál, ako aj prípadný obklad na fasáde by mali byť v harmónii. Zvoľte si dva, maximálne tri druhy materiálov a tie zopakujte v rôznych častiach záhrady.
3 Neprepĺňajte záhradu množstvom rôznych materiálov, farieb, prvkov, odlišných chodníkov a plôch.
4 Neumiestňujte na malú plochu veľa vodných prvkov (bazén, jazierko). To platí aj pre dekoračné predmety a plastiky. Vkusná dekorácia ukrytá napríklad v poraste papraďorastov či tráv dokáže zázraky.
5 Dojem chaosu a nepokoja zanecháva aj rôznorodý záhradný nábytok. Záhrada tak prestáva byť harmonickým miestom. Stavte na jednotnosť.

Text: Daniel Košťál
Foto: iStock, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 01/2021


Kategórie: Záhrada