Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

21 okrasných rastlín, ktoré porastú aj na tienistom a suchšom stanovišti

Zdieľať 25. 04. 2022
21 okrasných rastlín, ktoré porastú aj na tienistom a suchšom stanovišti Galéria (21) Zdroj: Shutterstock

Tienisté a suchšie stanovištia bývajú vo väčšine záhrad. Aj v takýchto zložitých podmienkach však prosperuje veľa bežne dostupných a nenáročných rastlín.

Tienisté a suchšie stanovištia bývajú vo väčšine záhrad. Často sa nachádzajú pri úpätí múrov alebo pod plytko koreniacimi vyššími drevinami, ktoré z pôdy intenzívne čerpajú vlahu a živiny a tie potom nezostávajú k dispozícii pre iné rastliny.

Aj v takýchto zložitých podmienkach však prosperuje veľa bežne dostupných a nenáročných rastlín. Vytvoria tu množstvo listov a mnohé pekne rozkvitnú.

21 rastlín do tieňa so suchšou pôdou

Galéria

1 Anemanthele (polotieň)

Táto netradičná, ale veľmi pekná okrasná tráva (Anemanthele lessoniana) má bronzovo-zelené olistenie, ktoré sa na jeseň mení na medeno-zlaté. Vytvára atraktívne perovité súkvetia a je zaujímavým kontrastom k iným trvalkám. Tvorí husté trsy, ale potrebuje viac chránené miesta.
Kvitne: jún – september
v x š: 50 x 50 cm

2 Áron (polotieň)

Má strieborno vzorované lesklé listy v tvare šípky. Na jar prekvapí zaujímavými, exoticky pôsobiacimi súkvetiami a neskôr množstvom sýtočervených plodov. Pekne sa rozrastie a vytvorí súvislú pokrývku pôdy. Listy pretrvávajú aj počas zimy. Áron (Arum italicum) obľubuje miesta, kam padá lístie.
Kvitne: máj – jún
v x š: 30 x 15 cm

Áron

Zdroj: Shutterstock

3 Bergénia (polotieň)

Pre túto nenáročnú a rýchlorastúcu trvalku sú typické veľké kožovité listy, ktoré pripomínajú slonie uši. Bergéniu (Bergenia cordifolia) zdobia aj pekné súkvetia, biele alebo ružové, ktoré sa objavujú na jar. Po zakorenení táto trvalka znesie nielen nedostatok svetla, ale aj vlahy. Vytvára pokrývku pôdy.
Kvitne: marec – apríl
v x š: 50 x 50 cm

4 Bleduľa (túlavý tieň)

Bleduľa letná (Leucojum aestivum) a jej kultivar ‘Gravetye Giant’ upúta bielymi zvončekovitými kvetmi. Tie dominujú nad sýtozelenými lesklými listami. V ideálnych podmienkach sa rastlina rýchlo rozšíri. Cibule treba vysadiť počas jesene do skupiniek. Obľubuje vlhko, znesie však aj sucho.
Kvitne: apríl – máj
v x š: 60 x 10 cm

Bleduľa

Zdroj: Shutterstock

5 Brečtan (hlboký tieň a polotieň)

Táto vždyzelená popínavá drevina je ako stvorená na miesta s nedostatkom svetla. Brečtan (Hedera helix) má lesklé a kožovité listy. Môžete ho využiť na zakrytie pôdy alebo zazelenenie starých múrov a stien. Je to nenáročná rastlina, ktorá výborne toleruje sucho a nedostatok svetla.
Kvitne: október – november
v x š: 3 x 1,5 m

6 Cyklámen (hlboký tieň a polotieň)

Kvitne koncom zimy a začiatkom jari. V ideálnych podmienkach vytvára súvislé porasty a každoročne pekne zakvitne. Kvety sú veľmi odolné, biele, fialové alebo ružové, listy majú typickú belavú kresbu. Cyklámen alpský (Cyclamen coum) obľubuje miesta s napadaným lístím. Hľuzy sa vysádzajú na jeseň.
Kvitne: február – marec
v x š: 10 x 10 cm

Cyklámen

Zdroj: Shutterstock

7 Čemerica (polotieň)

Tento druh čemerice patrí k najodolnejším. Vytvára silné a bohato olistené trsy, kvety má menšie a žltozelené. Čemerica smradľavá (Helleborus foetidus) po zakorenení dobre znáša aj suchšiu pôdu a neprekážajú jej korene susedných rastlín. Vynikne v menších aj väčších skupinách.
Kvitne: marec – apríl
v x š: 40 x 60 cm

Prečítajte si tiež

Strácajú čemerice na svojej kráse? Doprajte im po jari omladzovaciu kúru
Strácajú čemerice na svojej kráse? Doprajte im po jari omladzovaciu kúru
5 spôsobov, ako si vytvoriť v záhrade tieň
5 spôsobov, ako si vytvoriť v záhrade tieň

8 Fatsia (hlboký tieň)

Vďaka svojim lesklým, exoticky vyzerajúcim vždyzeleným listom je fatsia (Fatsia japonica) jedným z najzaujímavejších kríkov na tienisté miesta. Napriek tropickému vzhľadu je v teplejších lokalitách a po dobrom zakorenení dostatočne odolná. Vytvára aj biele kvety a malé čierne plody.
Kvitne: september – október
v x š: 1,5 x 1,5 m

Fatsia

Zdroj: Shutterstock

9 Hortenzia (polotieň)

Súkvetia tejto dreviny rozžiaria každé tienisté miesto. Dokonca aj pod stromami rozohrajú veľkolepé divadlo, a to od leta do jesene. Existujú rôzne farby a tvary kvetov. Dobre zakorenené rastliny znesú aj sucho. Napriek tomu lepšie rastú vo vlhkej pôde, ktorá má kyslejšiu reakciu.
Kvitne: júl – september
v x š: 1,5 x 2 m

10 Kalina (polotieň)

Kalina vavrínolistá (Viburnum tinus) púta lesklými vždyzelenými listami a najmä zhlukmi bielych, často voňavých kvetov, ktoré sa otvárajú počas zimy. Osvedčený je kultivar ‘Gwenllian’. Po odkvitnutí vytvára táto kalina menšie modrasté plody. Vyhovuje jej kyslejšia pôda.
Kvitne: december – apríl
v x š: 3 x 3 m

Kalina

Zdroj: Shutterstock

11 Konvalinka (polotieň)

Konvalinka (Convallaria majalis) sa môže pochváliť silnou vôňou. Tá sa šíri z drobných bielych alebo aj ružových zvončekovitých kvetov. Ide o nenáročnú a podzemkami sa rýchlo rozširujúcu trvalku. Široké vzpriamené listy tvoria hustú pôdnu pokrývku.
Kvitne: máj
v x š: 25 x 25 cm

12 Krušpán (hlboký tieň a polotieň)

Krušpán (Buxus sempervirens) je pomaly rastúca vždyzelená drevina, ktorej sa darí aj na tienistých stanovištiach. Prosperuje v priepustnej, výživnej a aj v suchšej pôde. Porastie aj v kvetináčoch, výborne znáša tvarovanie. V prírodných záhradách je lepšie nechať ho v prirodzenej forme.
v x š: 5 x 5 m

Krušpán

Zdroj: Shutterstock

13 Liriopa (hlboký tieň)

Odolná liriopa (Liriope muscari) prežije aj v tej najtmavšej a najsuchšej záhrade. Tvorí trsy úzkych trávovitých listov, každoročným bonusom sú krásne fialové súkvetia. Tie sú ozdobou rastliny počas jesenných mesiacov. Ide o menej známu, ale veľmi vďačnú trvalku. Porastie aj v nádobách.
Kvitne: august – november
v x š: 30 x 45 cm

14 Mliečnik (hlboký tieň a polotieň)

Počas neskorej jari táto trvalka vytvára množstvo žltých kvetov. Mliečnik (Euphorbia amygdaloides) je húževnatá rýchlorastúca rastlina, ideálna pre suchšie oblasti pod stromami. Je kompaktná a vždyzelená, listy majú bordový nádych. Vynikne, keď je spolu vysadených viac kusov tejto rastliny.
Kvitne: apríl – jún
v x š: 60 x 60 cm

Mliečnik

Zdroj: Shutterstock

15 Orlíček (polotieň)

Táto trvalka sa zvykne samovysievať, a tak sa v záhrade objavuje každoročne vo väčšom množstve. Orlíček (Aquilegia vulgaris) má veľa pekne kvitnúcich kultivarov. Zaujímavé sú plnokveté formy. Potrebuje mierne kyslú a výživnú pôdu. Dobre zakorenené rastliny znesú sucho, ale nie dlhotrvajúce.
Kvitne: máj – jún
v x š: 50 x 30 cm

16 Pakost (polotieň)

Väčšine pakostov sa výborne darí na tienistom stanovišti. Kultivar ‘Ann Folkard’ vytvára počas dlhšieho obdobia príťažlivé purpurové kvety na dlhých stonkách. Po odkvitnutí stačí odstrániť zvyšky kvetov a rastlina vás poteší druhou záplavou kvetov. Vynikne, ak je spolu viac kusov rastlín.
Kvitne: máj – september
v x š: 60 x 70 cm

Pakost

Zdroj: Shutterstock

17 Pakost hnedočervený (polotieň)

Pakost hnedočervený (Geranium phaeum) patrí k najviac odolným a rýchlorastúcim druhom pakostov. Výborne znáša tieň a dokonca tu pekne kvitne a vytvára súvislé porasty. Príťažlivé je aj jeho olistenie. Kvitne začiatkom leta. Po odkvitnutí treba rastlinu ostrihať a opäť prinesie kvety.
Kvitne: máj – jún
v x š: 50 x 60 cm

18 Rohoblizník (túlavý tieň a polotieň)

Vďačná a rýchlo sa rozrastajúca trvalka. Vytvára súvislú pokrývku pôdy, kvety má sýtomodré, listy sa na jeseň sfarbujú do bordova. Rohoblizník (Ceratostigma plumbaginoides) potrebuje priepustnú a výživnú pôdu, po zakorenení znáša sucho. Vynikne samostatne aj v skupine s inými trvalkami.
Kvitne: august – október
v x š: 30 x 35 cm

Rohoblizník

Zdroj: Shutterstock

19 Sarkokoka (hlboký tieň a polotieň)

Z drobných bielych kvetov tohto nízkeho vždyzeleného kríka sa počas zimy šíri príjemná sladká vôňa. Sarkokoka (Sarcococca confusa) dobre zvláda tienisté a suchšie miesta. Rastie pomaly a kompaktne. Potrebuje viac chránené miesto a v prvých rokoch po vysadení aj zimnú prikrývku.
Kvitne: december – marec
v x š: 1,5 x 1 m

20 Skimia (polotieň)

Tvorí nižšie a kompaktné vždyzelené kríky. Skimia (Skimmia japonica) upúta aromatickými listami aj farebne nápadnými kvetnými pukmi a neskôr kvetmi a plodmi. Je pestovateľsky nenáročná, po dobrom zakorenení jej neprekáža ani sucho. Pestovať ju môžete aj v kvetináčoch.
Kvitne: apríl – máj
v x š: 90 x 90 cm

Skimia

Zdroj: Shutterstock

21 Vajdštajnka (túlavý tieň a polotieň)

Vytvára súvislú pokrývku zloženú z laločnatých listov. Valdštajnka (Waldsteinia ternata) na jar veľmi pekne a bohato kvitne. Ide o pestovateľsky nenáročnú a rýchlorastúcu trvalku, ktorá sa na ideálnych stanovištiach rýchlo rozrastá. Pri dlhšie trvajúcom suchu ju treba občas zavlažiť.
Kvitne: apríl – máj
v x š: 15 x 20 cm

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie v záhrade jar 2022


Kategórie: Záhrada