Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

4 otázky a odpovede o bylinkovej záhrade

Zdieľať 23. 06. 2021
4 otázky a odpovede o bylinkovej záhrade Zdroj: Shutterstock

Aké bylinky sa hodia na pestovanie v špirále? A ktoré na olemovanie chodníkov? Tieto a ďalšie otázky zodpovie odborník.

Radí: Daniel Košťál

1 Páči sa mi pestovanie byliniek v špirále z kameňov alebo starých tehál. Pre aké bylinky je to vhodné? Na akom mieste by ste mi odporučili založiť si takúto výsadbu?

Ide o tzv. bylinkovú špirálu. Vhodné je jej umiestnenie na slnečnom mieste a čo najbližšie k domu. Dolný koniec bylinkovej špirály má byť orientovaný na sever a ideálne zakončený malou vodnou nádržkou. Do týchto miest si potom môžete vysadiť vlhkomilné bylinky, ktoré obľubujú polotieň, napríklad mätu, pľúcnik, alchemilku, kôpor alebo petržlen. Do vyšších častí, ktoré sú viac vystavené slnku a orientované ideálne južnejšie, môžete vysadiť tymian, šalviu, rozmarín, levanduľu, yzop alebo saturejku.

Bylinková špirála

Zdroj: Shutterstock

2 Ktoré z byliniek sú vhodné na olemovanie záhonov so zeleninou a ktoré k chodníkom? Nemáme totiž v záhrade dostatok iného miesta a napadlo nám vyhradiť bylinkám tieto miesta.

Máte dobrý nápad, tieto riešenia sú pre bylinky ako stvorené. Zároveň totiž pomôžu ochrániť pestovanú zeleninu pred škodcami. Dôležité však je vybrať si vhodné druhy. Na olemovanie záhonov so zeleninou využite napríklad tymian, nechtík, saturejku, pažítku alebo pamajorán, z jednoročných druhov drobnolistú bazalku alebo majorán. Pri výsadbe okolia chodníkov zvážte, či pôjde o chodníky v okrasnej alebo úžitkovej záhrade. V oboch prípadoch nič nepokazíte tymianom, materinou dúškou, levanduľou alebo šalviou.

Zmiešaná výsadba byliniek a zeleniny lemujúca nášľapné chodníky

Zdroj: Shutterstock

3 Čo je dôležité pri pestovaní byliniek na záhonoch? Ako ich treba počas leta zavlažovať a hnojiť?

Ide o nenáročné rastliny, väčšina byliniek napríklad výborne znáša sucho. Zalievajte najmä novovysadené rastliny, tie staršie len počas najhorúcejších letných dní. Vhodná je pre ne výdatnejšia, ale menej častá zálievka. Viac vlhka potrebuje mäta, petržlen, ligurček alebo trebuľka.

Pokiaľ ide o hnojenie, skoro na jar je vhodné rozhodiť okolo byliniek preosiaty kompost alebo použiť hnojivo s guánom. Väčšina byliniek však vyžaduje pôdy, ktoré sú chudobnejšie na živiny. Vyššie nároky na prihnojovanie majú bylinky, ktoré sú vysadené v kvetináčoch.

Bylinkové záhony starostlivosť v lete

Zdroj: iStock

Dôležitý je aj spätný rez drevnatejúcich druhov v jarnom období a potom po odkvitnutí. Bylinné druhy stačí strihať podľa potreby, najlepšie je v lete skrátiť nadzemnú časť na výšku asi 10 cm nad pôdou. Odstrihnutú vňať môžete využiť v kuchyni alebo na prípravu ochranných výluhov.

4 Ktoré z byliniek môžem pestovať v rámci kvetinových záhonov na slnečnom mieste? Nemáme úžitkové záhony, ale bylinky by sme chceli v záhrade mať.

Medzi trvalkami je najmä v čase kvitnutia nádherný pamajorán alebo modro kvitnúci yzop. Vyskúšajte tiež nechtík, echinaceu, ibiš a slez, šalviu lekársku, kôpor, tymian alebo levanduľu. Ak máte dostatok miesta, vysaďte si z jedného druhu aspoň 3-4 kusy a získate nádherne kvitnúce trsy. Mnohé bylinky (šalvia, levanduľa) sú vďaka listom pekné aj v období, keď nekvitnú.

Bylinky na slnko, levanduľa

Zdroj: Shutterstock

Bylinky môžete vysádzať aj v prvej polovici leta.

Aké bylinky pestovať do limonád

Ak si v lete pripravujete osviežujúce limonády, v záhrade by ste mali pestovať mätu, medovku a levanduľu. Zíde sa vám aj alojzia, tú je však lepšie pestovať v kvetináči.

Bylinky na grilovanie

Ak zvyknete častejšie grilovať, oceníte čerstvú bylinkovú vňať priamo z hriadky. Ku grilovaným jedlám sa hodí vňať rozmarínu, bazalky, tymianu, koriandra alebo šalvie.

Prečítajte si tiež

Rozmarín – medonosná bylinka, ktorá dodá vašej záhrade stredomorský nádych
Rozmarín – medonosná bylinka, ktorá dodá vašej záhrade stredomorský nádych
Bylinka s príchuťou Talianska. Čo potrebujete vedieť o pestovaní bazalky?
Bylinka s príchuťou Talianska. Čo potrebujete vedieť o pestovaní bazalky?

Bylinky pri trávniku

Pestovanie byliniek pri intenzívnejšie zavlažovanom a hnojenom trávniku nie je ideálne. Takéto miesto nie je vhodné pre suchomilné druhy, ako je napríklad levanduľa.

Jedlé kvety

Nie všetky kvety byliniek môžete bez obáv konzumovať. Zbierať a využiť do jedál môžete tie z kapucínky, fialky, sedmokrásky, nechtíka alebo boráka.

Pestovanie v nádobe

V dostatočne priestranných kvetináčoch porastie samostatne rozmarín, vavrín alebo mäta, v kombinácii s inými druhmi tymian, saturejka, bazalka alebo pamajorán.

Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Pekné bývanie V záhrade


Kategórie: Záhrada