Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Dá sa ihličnatý strom presadiť? alebo 8 otázok a odpovedí o pestovaní ihličnanov v záhrade

Zdieľať 11. 01. 2022
Dá sa ihličnatý strom presadiť? alebo 8 otázok a odpovedí o pestovaní ihličnanov v záhrade Zdroj: Shutterstock

Sú neodmysliteľnou súčasťou okrasných výsadieb. Ponuka je široká, zaujímavé druhy či kultivary si môže vybrať majiteľ väčšej aj menšej záhrady. Niektoré ihličnany je možné pestovať aj vo vegetačných nádobách, na balkónoch a terasách.

Ihličnany vynikajú obrovskou tvarovou aj farebnou rozmanitosťou, bývajú rôzne vysoké a široké. Sú medzi nimi atraktívne dlhoveké druhy, ktoré sa pestujú veľmi ľahko, ale aj tie, ktoré na prvý pohľad vyzerajú príťažlivo, ale ich pestovanie býva zložitejšie.

Radí: Daniel Košťál

V novej záhrade, ktorú si plánujeme na jar začať vysádzať, chceme mať niekoľko ihličnanov. Zatiaľ nevieme, aké si zvoliť. Chceli by sme však pre tieto dreviny pripraviť ideálne podmienky, aby sa im čo najlepšie darilo. Akú pôdu ihličnany vyžadujú?

Väčšina z nich potrebuje mierne kyslú až neutrálnu pôdu. Pôvodnú zeminu je preto vhodné v mieste plánovanej výsadby obohatiť o rašelinový substrát. No záleží aj na tom, pre aké ihličnany sa rozhodnete.

V sortimente bežne dostupných druhov totiž nájdete aj zástupcov, ktorým naopak vyhovuje zásaditejšia pôda. Patrí k nim smrek omorikový, céder, tis alebo borovica čierna. K týmto ihličnanom pri výsadbe radšej rašelinu nepridávajte.

Ihličnany žiadajú aj mierne vlhkú pôdu. Ak je príliš zmáčaná, bude vyhovovať len niektorým druhom, napríklad tisovcu (Taxodium distichum) či borovici vejmutovke (Pinus strobus).

Mnohým ihličnanom však po dobrom zakorenení vyhovujú aj suchšie pôdy – do tejto skupiny patrí borievka, borovica, smrek pichľavý, jedľa srienistá, tis alebo cypruštek.

Tisovec

Tisovec Zdroj: Shutterstock

Kedy odporúčate vysádzať ihličnany? Je niečo, čo treba pri výsadbe dodržať?

Najvhodnejšia na výsadbu ihličnanov je jar – od marca do konca apríla – a potom jesenné obdobie – od konca augusta do začiatku októbra. Výsadba v týchto termínoch býva najúspešnejšia.

Jesenný termín je vhodný v suchších oblastiach. Vysádzať môžete aj v iných obdobiach počas sezóny, ale vysadené rastliny budete musieť viac zavlažovať. Vysádzať sa nesmie v čase zamrznutej pôdy.

Ihličnany vysádzajte vždy s neporušeným koreňovým balom, nerozoberajte ho. Pri výsadbe sa oplatí využiť mykorhízne huby. Vysadené ihličnany pravidelnejšie zavlažujte.

Exotickejšie druhy ihličnanov vysádzajte na jar.

Budú rásť ihličnany aj na polotienistých miestach? Máme menšiu záhradu, ktorá je však zatienená dvomi vyššími domami. Aké druhy tu môžeme pestovať?

Napríklad tis (Taxus), pretože znesie aj hlbší tieň, prosperovať v polotieni môže aj jedľovec (Tsuga), tujovka (Thujopsis), niektoré druhy cypruštekov, napríklad cypruštek Lawsonov (Chamaecyparis lawsoniana) alebo kryptoméria (Cryptomeria japonica).

Jedľovec kanadský v parku

Jedľovec kanadský Zdroj: Shutterstock

Nižšie ihličnany s plazivým rastom môžu nahradiť trávnik.

Dajú sa ihličnany presádzať z menej vyhovujúceho miesta na vhodnejšia stanovištia? Kedy v roku je to možné? Niektoré pekné ihličnany by sme totiž kvôli budovaniu záhradného domčeka museli zlikvidovať.

Presádzať môžete len mladšie ihličnany, pri tých starších je to už rizikové, navyše to býva aj technicky zložitejšie. Dôležité je presádzať s čo najkompaktnejším koreňovým balom, teda potrebné je dôkladné obkopanie presádzanej dreviny. Pokiaľ ide o termín, odporúčam skorú jar alebo skorú jeseň. Presadené ihličnany treba dobre zavlažovať.

Prečítajte si tiež

Ako si jednoducho rozmnožiť dreviny odrezkami
Ako si jednoducho rozmnožiť dreviny odrezkami
Ihličnany si môžete v záhrade vysadiť aj do nádob! Ktoré druhy vám neprerastú cez hlavu?
Ihličnany si môžete v záhrade vysadiť aj do nádob! Ktoré druhy vám neprerastú cez hlavu?

Je potrebné po výsadbe ihličnanov namulčovať pôdu v okolí kôrou? Aký to má význam? Aký typ kôry odporúčate využiť?

Odporúčam jemne drvenú kôru ihličnatých drevín, teda nie prifarbovanú. Vrstva kôry, ktorá je vysoká najmenej 5 cm, pomáha udržať v pôde dostatok vlahy a ideálnu teplotu, podporuje rozvoj užitočných mikroorganizmov a zabraňuje vyrastaniu buriny.

Zároveň v zime ochraňuje korene ihličnanov pred pôsobením nízkej teploty. Oceníte to hlavne u novovysadených jedincov a tiež v prípade chúlostivejších druhov.

V neposlednom rade vyzerá rozložená kôra pod ihličnanmi prirodzene a pekne. Vrstvu kôry treba priebežne dopĺňať, pretože časom dochádza k jej prirodzenému rozkladu.

osoba mulčuje kôrou ihličnan

Zdroj: Shutterstock

Ktoré druhy ihličnanov by ste mi odporúčili na pestovanie v nádobách na slnečnej terase?

Najlepšie bude vyberať si medzi zakrpatenými pomalšie rastúcimi druhmi a kultivarmi. V záhradníctve vám s výberom pomôže odborník, výška či šírka rastu však býva uvedená aj na štítkoch, ktoré sú bežnou súčasťou predávaných drevín.

Veľa zaujímavých ihličnanov vhodných na pestovanie v nádobách nájdete medzi cypruštekmi, napríklad cypruštek tupolistý (Chamaecyparis obtusa) a jeho kultivar Nana Gracilis.

Hodia sa aj niektoré kultivary smreka bieleho (Picea glauca), napríklad Echiniformis či Alberta Globe, pri smreku obyčajnom (Picea abies) je to kultivar Little Gem a ako osvedčený na výsadbu do nádob sa javí aj kultivar smreka omorikového (Picea omorika) nazývaný Karel.

Viacero vhodných zástupcov nájdete aj v sortimente kultivarov borovice horskej (Pinus mugo) a tiež medzi borievkami – za vyskúšanie stojí borievka šupinatá (Juniperus squamata) a jej kultivar Blue Star.

Aké zásady je dôležité dodržať, keď si chcem v záhrade vytvoriť zaujímavú skupinu ihličnanov?

Najdôležitejšie je zoskupovať druhy s rovnakými pestovateľskými požiadavkami. Je však potrebné vedieť, do akej výšky a šírky jednotlivé druhy či kultivary dorastajú. Platí, že vyššie druhy patria do pozadia a nižšie do popredia.

V skupinách s ihličnanmi by mal byť jeden dominantný zástupca a ostatné ihličnany by ho mali dopĺňať, no nemali by príliš dominovať. Vhodné je zoskupiť rôzne rastové formy – guľovité, plazivé či rozložité – a zakomponovať k nim aj druh s farebne výraznejším ihličím.

Veľmi dôležité je vysádzať jednotlivé dreviny v dostatočných vzájomných rozstupoch, aby každá rastlina mala dostatok svetla.

Zoskupenie rôznych druhov ihličnanov v záhrade

Zdroj: Shutterstock

Dajú sa využiť ihličnany aj na vytvorenie živého plota? Máme záhradu pri chalupe v podhorskej oblasti a zvažujeme takéto riešenie. Aké druhy ihličnanov sú na to vhodné? Akú formu pestovania odporúčate?

Rozhodnutie je na vás. Využiť môžete tvarovanú aj voľne rastúcu formu. Pri tvarovanej forme však musíte počítať s pravidelnejšou údržbou – precíznym tvarovaním do kónického tvaru a tiež so systematickejším prihnojovaním a zavlažovaním.

Inak sa takýto živý plot neukáže v plnej nádhere. Dôležitá je, samozrejme, voľba správnych druhov či kultivarov týchto ihličnanov. Základom úspechu je taktiež kvalitná príprava pôdy a aj dodržanie odporúčaných vzdialeností medzi jednotlivými drevinami.

Každý druh môže mať iné požiadavky, preto si najskôr zistite, aká vzdialenosť je odporúčaná pre vybranú drevinu. Pokiaľ ide o konkrétne druhy, vzhľadom na lokalitu, ktorú uvádzate, by som vyskúšal napríklad smrek obyčajný.

Pri troche trpezlivosti si z neho vytvoríte pôvabný tvarovaný živý plot. Využiť však môžete aj tis, tuju západnú alebo cypruštek hrachonosný.

Ďalšie riešenia

Ihličnany pre skalky

Využiť môžete rôzne druhy zakrpatených druhov a kultivarov. Dôležité je však poznať aj ich požiadavky na typ pôdy. V skalkách často prevažuje zásaditejšia pôda a tá je vhodná len pre obmedzenejší počet druhov. Nezostáva potom nič iné, len pôdne podmienky upraviť.

Skalka s ihličnanmi

Zdroj: Shutterstock

Ihličnany k jazierkam

Ideálne sú také druhy, ktoré obľubujú vyššiu pôdnu aj vzdušnú vlhkosť. K nim patrí napríklad jedľovec (Tsuga), ktorý má niekoľko kultivarov, alebo tisovec (Taxodium). Dôležité je sadiť ihličnany ďalej od vodnej plochy.

Exotické ihličnany

V našich záhradách nepôsobia prirodzene, preto to nepreháňajte s ich množstvom. Porastú na chránenejších stanovištiach a v prvých rokoch po výsadbe vyžadujú dôkladnú ochranu.

Uplatnia sa hlavne v moderných mestských záhradách. V našich podmienkach je osvedčený céder, kryptoméria, dáždnikovec, nohoplod alebo kultivary sekvojovca. Vyskúšať môžete aj pestovanie araukárie.

Ihličnany znášajúce znečistené ovzdušie

Môžeme k nim zaradiť napríklad borovicu čiernu, ale aj borovicu kosodrevinu, cypruštek, borievku, tuju, smrek pichľavý a čiastočne aj jedľu srienistú.

Ihličnany v nádobách

Tajomstvo pestovateľského úspechu spočíva v zálievke. Substrát, ideálne určený pre dreviny, nesmie na dlhú dobu preschnúť ani byť premáčaný, pretože dochádza k hnitiu koreňov. Na dne musí byť tiež drenážna vrstva. Potrebné sú aj priestrannejšie a mrazuvzdorné kvetináče.

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie V záhrade zima


Kategórie: Záhrada