Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Aké rastliny zvoliť do vykurovanej zimnej záhrady, a z akých materiálov ju postaviť?

Zdieľať 27. 12. 2022
Aké rastliny zvoliť do vykurovanej zimnej záhrady, a z akých materiálov ju postaviť? Zdroj: Shutterstock

Jednou z možností, ako si rozšíriť interiér domu, je vybudovanie zimnej záhrady. Vďaka nej si môžete vychutnávať pohľad do záhrady alebo okolia kedykoľvek, aj počas nepriaznivého počasia.

Tento priestor je intenzívnejšie cenený počas zimy, keď sa môže stať aj miestom záhradníčenia a útočiskom pre rôzne druhy rastlín. Dajú sa tu umiestniť aj urastené jedince, pre ktoré inde v dome nie je dostatok miesta.

Radí: Daniel Košťál

Na budúci rok by sme sa radi pustili do budovania zimnej záhrady. Plánujeme ju využívať na oddych, drobnú umeleckú činnosť a zároveň na pestovanie väčších rastlín v kvetináčoch. Ako by sme mali tento priestor orientovať, aby sa v ňom darilo rastlinám a my sme sa v ňom cítili príjemne?

Vhodná je orientácia na východ, no zvoliť môžete aj orientáciu na juhovýchod či západ. Na východnej strane si budete môcť uprostred zelene vychutnať atmosféru východu slnka, na tej západnej si zasa užijete príjemné podvečery.

Severná strana je ­ideálna, pokiaľ by ste tento priestor využívali ako domáce pracovisko (alebo na umelecké tvorenie), lenže v takomto prípade narastajú požiadavky na tepelnoizolačné vlastnosti skla, zároveň treba myslieť na kvalitný vykurovací systém.

Pre rastliny je v zime ideálna aj južná strana, zeleň tu máva dostatok svetla i tepla. V horúcom lete je tu však neraz na nevydržanie, nevyhnutné je tienenie a vetranie. Zlá realizácia môže spôsobiť prehrievanie priestoru aj na západnej strane. Rastlinám sa bude výborne dariť taktiež v zimnej záhrade orientovanej na východ.

Zimná záhrada v dome s kreslami a škrabadlom

Zdroj: Shutterstock

Aké druhy rastlín sú najvhodnejšie na pestovanie vo vykurovaných zimných záhradách? Zatiaľ máme tento priestor prázdny, no chceli by sme si ho na zimu doplniť peknou väčšou zeleňou.

Ak ide o vykurovaný priestor, možností je veľa. Prospievať tu budú najmä statnejšie druhy zelene pôvodom z trópov, tie vám sem odporúčam aj zadovážiť. Radšej sa rozhodnite pre tri či štyri väčšie rastliny než pre množstvo menších rastliniek v maličkých kvetináčoch.

Vybrať si môžete zo sortimentu paliem, figovníkov (fikus), ale aj dracény, kordylínky, šeflery, monstery, cykasy, pachiru alebo banánovník. Najlepšie je zvoliť si také druhy, ktorým bude dané prostredie vyhovovať, pričom treba prihliadať na požiadavky vyberaných rastlín na svetlo, teplotu i vlhkosť vzduchu. Nezabudnite na dekoratívne kvetináče, ktoré podčiarknu atraktivitu zelene v nich.

Dobrá rada: Obývateľná zimná záhrada by nemala byť menšia ako 15 m2.

Prečítajte si tiež

Plánujeme zimnú záhradu. 5 bodov, ktoré prehodnoťte, než sa pustíte do jej výstavby
Plánujeme zimnú záhradu. 5 bodov, ktoré prehodnoťte, než sa pustíte do jej výstavby

Páčia sa nám rôzne typy zimných záhrad, radi by sme si takýto priestor vybudovali aj pri našom dome. Aké materiály sa dnes používajú na stavbu zimných záhrad? Páči sa nám drevo, predpokladáme, že k nášmu domu by sa hodilo najviac, no nevieme, či ide o správnu voľbu.

Drevo je prirodzený a tradičný materiál, príjemný na pohľad i dotyk, no náročnejší na údržbu a citlivý na zmeny vlhkosti i výkyvy teplôt. Uplatní sa najmä v obytných zimných záhradách so stabilnou vnútornou mikroklímou.

Ďalšou možnosťou sú plastové konštrukcie, ktoré majú výborné tepelnoizolačné vlastnosti, sú nenáročné na údržbu a cenovo dostupnejšie. Majú však menšiu rozmerovú stálosť a obmedzené statické možnosti.

Najpevnejší materiál je hliník, ktorý umožňuje vytvárať elegantné subtílne konštrukcie a veľké nedelené zasklené plochy. Možná je aj kombinácia dreva a hliníka.

pohľad na rodinný dom so zimnou záhradou zariadenou ako obývačkou

Zimnú záhradu je vhodné navrhnúť a vybudovať súčasne s domom. Zdroj: Shutterstock

Tvar zimnej záhrady

Na optimálny príjem slnečnej energie je najvhodnejšia sklenená plocha kolmá na zimné slnečné lúče. Tie dopadajú v našich zemepisných šírkach pod uhlom asi 20°, letné lúče pod uhlom asi 60° (uhol sa, samozrejme, mení každý deň a každú hodinu).

Na zimné „prikurovanie slnkom“ je teda optimálny sklon sklenenej steny asi 80° – lúče voľne prechádzajú sklom a záhrada prijíma dostatok tepla.

Prečítajte si tiež

4 palmy, ktoré prinesú do vašej záhrady atmosféru trópov. Ako ich pestovať?
4 palmy, ktoré prinesú do vašej záhrady atmosféru trópov. Ako ich pestovať?

Spôsoby vetrania

Ideálne je udržať v zimnej záhrade príjemnú teplotu (od 18 do 26 °C) a optimálnu vlhkosť vzduchu (od 40 do 65 %). Vo všeobecnosti sa odporúča, aby sa 25 až 35 % zasklených plôch dalo otvárať – dajú sa využiť otváravé alebo vyklápacie okná, dvere i posuvné systémy, možnosťou sú aj výklopné strešné okná ovládané ručne, prípadne automaticky. Prirodzené vetranie sa môže kombinovať s riadenou ventiláciou.

Ako tieniť

Možnosti siahajú od rôznych druhov roliet, „screenov“ či žalúzií ovládaných mechanicky až po plno­automatické systémy reagujúce na teplotu vnútri zimnej záhrady. Vnútorné vertikálne či horizontálne žalúzie a rolety sú lacnejšie, nemajú však taký výrazný efekt ako pred­okenné systémy, ktoré zabránia dopadu slnečných lúčov na sklo.

Vonkajšie tienenie má svoje výhody aj v zimných záhradách s množstvom zelene, kde je komplikovaný prístup k stenám, počas chladných zimných nocí môže poslúžiť ako dodatočná tepelná izolácia. Vnútorné tienenie je, naopak, viac chránené pred znečistením.

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie v záhrade zima 2022


Kategórie: Záhrada