Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Ako k vysnívanej záhrade alebo 26 rád, ktoré oceníte pri jej renovácii či zakladaní (1. časť)

Zdieľať 16. 02. 2022
Ako k vysnívanej záhrade alebo 26 rád, ktoré oceníte pri jej renovácii či zakladaní (1. časť) Zdroj: iStock

Ak zakladáte novú záhradu, rekonštruujete, respektíve renovujete staršiu alebo len potrebujete vdýchnuť nový vietor do plachiet tej svojej milovanej, ktorej do dokonalosti chýba už len krôčik, začítajte sa. Zozbierali sme pre vás praktické rady, ktoré by sa k vám mali dostať skôr, než do svojho vysnívaného záhona zasadíte prvú trvalku.

1 Architektúra

Pri stavbe domu zväčša dôverujeme odborníkom, ak sami nemáme odborné vedomosti či skúsenosti. Pri zakladaní záhrady sa, paradoxne, často spoliehame sami na seba, dávame na intuíciu.

Vysadíme si, čo sa nám páči, tam, kde sa nám to páči, a prípadne sa spýtame v záhradnom centre na správnu starostlivosť o rastlinu, ktorú máme v nákupnom košíku. Záhrada však môže byť, rovnako ako vysnívaný dom, na celý život.

No rovnako ako vysnívaný dom musí aj ona stáť na pevných a zdravých základoch. Ak si neviete rady a nemáte skúsenosti s dizajnovaním záhrad, oslovte odborníka. Nemusí vám hneď urobiť návrh, možno vám bude stačiť len drobná konzultácia.

Pestovateľské skúsenosti a zručnosti neznamenajú automaticky aj to, že dokážete z priestoru a pozemku vyťažiť maximum.

Terasa rodinného domu so záhradným nábytkom a okrasnými rastlinami

Zdroj: Shutterstock

2 Čas realizácie

Hovorí sa: postav dom, zasaď strom. Túto postupnosť zväčša aj dodržiavame. No následne sa z krásnej terasy novotou voňajúcej novostavby pol roka dívame na nevzhľadnú kopu navezenej zeminy.

So zakladaním záhrady či s rekonštrukciou tej starej nečakajte, kým dokončíte nehnuteľnosť. Ak vám to finančné možnosti dovolia, pustite sa do práce hneď, ako odíde z pozemku ťažká mechanika.

Nemusíte hneď vysádzať trvalky a pestovať papriku v skleníku, no začnite s terénnymi úpravami. Zistite si, akú pôdu máte na pozemku, prípadne oslovte architekta podľa prvého bodu.

Vhodný čas na zakladanie záhrady je zvyčajne jeseň (prípadne jar). Vtedy môžete vysádzať ovocné stromy. Vlhká pôda zaručí, že aj trvalky sa lepšie zabývajú.

Pred zimou môžete vysádzať cibuľoviny (narcisy) a pokojne si rozvrhnúť hriadky na nasledujúcu sezónu, venovať sa príprave pôdy. Rovnako postupujte v prípade, ak chcete mať na pozemku bazén či kúpacie jazierko.

Nečakajte na jar, to je už neskoro. Realizátora oslovte pokojne na jeseň či v zime. Sám vám povie, kedy je najvhodnejší termín začať s výkopovými prácam, aby ste si v lete mohli vychutnať kúpanie vo svojej záhrade s pohľadom na krásne zapojené záhony.

muž okopáva záhradu

Zdroj: Shutterstock

3 Harmónia

Nezabúdajte na tradície. Ak žijete vo vinohradníckej oblasti, viniču sa tam bude prirodzene dariť, tak prečo ho nepestovať? Porozhliadnite sa, čo pestujú susedia. Hľadajte inšpiráciu aj v starých rozbujnených záhradách.

Vytvoríte tak záhradu, ktorá kopíruje prirodzené prostredie a je tak harmonickým miestom, na ktorom sa rastlinám darí aj bez nutnosti špeciálnej starostlivosti. Záhrada je náš súkromný kúsok prírody. Mala by harmonizovať s okolitým prostredím a rešpektovať ho.

4 Slnko a poveternostné podmienky

Vezmite si papier a ceruzku. Nakreslite si pôdorys svojej záhrady. Zaznačte svetové strany a to, ako a odkiaľ svieti slnko. Ceruzkou vyfarbite miesta, na ktoré nedopadá slnko (môžete urobiť dve verzie – zimnú a letnú).

Nakreslite si aj smer vetra. Na našom území prúdi vietor najčastejšie od západu. To vám pomôže ľahšie sa zorientovať v základnom rozmiestnení veľkých prvkov v záhrade – záhradného domčeka, altánku s posedením či zvýšených záhonov, ktoré sa bez slnka jednoducho nezaobídu.

Záhradný nábytok či lavičku umiestnite do závetria. Záhon s levanduľami na slnečný svah, hortenzie do polotieňa, ktorý vrhá starší strom. Nezabúdajte ani na nadmorskú výšku.

Ruky držiace plán budúcej záhrady

Zdroj: Shutterstock

Ak zbožňujete marhule, ale bývate pod Tatrami, ťažko sa vám splní sen o hojnej úrode tohto sladučkého ovocia. Ak aj áno, bude vás to stáť veľa síl a nervov. Prispôsobte sa prírode, nebojujte s ňou. Čím skôr si to vezmete k srdcu, tým skôr sa dostanete k svojej vysnívanej záhrade.

5 Starostlivosť

Ďalším aspektom, ktorý treba zohľadniť pri zakladaní či rekonštrukcii záhrady, je váš čas – teda objem času, ktorý chcete či môžete venovať starostlivosti o záhradu. Buďte realisti.

Trávnik je náročný na starostlivosť. Na druhom protipóle stojí permakultúrny záhon, ten vám výrazne uľahčí prácu. Keďže rastliny pestované v súlade s permakultúrnymi postupmi si navzájom pomáhajú v raste, nepotrebujete sa v ňom zbavovať buriny. Práve naopak, bujný porast je žiadaný.

Chcete v záhrade skôr oddychovať alebo aktívne relaxovať? Ak je synonymom dokonalého oddychu mať vyložené nohy a čítať si časopis, voľte záhony s nenáročnými trvalkami, v ktorých nechýbajú pôdopokryvné druhy a lúčne výsadby. Ak si, naopak, potrebujete zašpiniť ruky, pestujte zeleninu, založte si trávnik…

Prečítajte si tiež

Altánky a záhradné domčeky – dôvody, prečo ich nenechať zastrčené v kúte záhrady
Altánky a záhradné domčeky – dôvody, prečo ich nenechať zastrčené v kúte záhrady
Zakladáme trávnik: 6 rád ako dosiahnuť dokonalý zelený koberec
Zakladáme trávnik: 6 rád ako dosiahnuť dokonalý zelený koberec

6 Výhľad

Postavte sa do stredu pozemku a porozhliadnite sa. Kde je podľa vás najkrajší výhľad? Kam by ste si chceli sadnúť a v pokoji oddychovať? Chceli by ste sa dívať na svoj dom? Či na kopec, ktorý sa týči nad pozemkom?

Postavte si na to miesto lavičku. Pokojne už teraz, hoci v záhrade ešte nič nerastie ani nestojí. Takáto malá drobnosť vás poteší, keď budete mať ťažší deň a chuť vykašľať sa na celú tú náročnú prácu na ceste za dokonalou záhradou.

7 Trávnik

Mnohí si mylne myslia, že trávnik je nenáročný záhradný prvok. Že ho stačí sem-tam pokosiť, prípadne pohnojiť a bude vás tešiť po celý rok. Opak je však pravda. Na to, aby ste si vypestovali nádherný zelený koberec, potrebujete veľa času, financií aj vedomostí.

mačka na trávniku

Zdroj: Shutterstock

Pravidelné kosenie je len jedna časť. Trávnik treba tiež prevzdušňovať, zbavovať ho buriny, starať sa o jeho výživu, riešiť ochorenia a iné pliagy (napríklad stopy po moči domácich zvierat). Treba mu dodať pravidelnú výživu, a keď to už máte všetko vychytané, zrazu sa k vám nasťahuje krt.

Preto je tento bod aj tak vysoko. Ak má u vás trávnik prioritu, zvážte jeho funkciu – keď na ňom chcete piknikovať, voľte parkovú zmes. Ak máte radšej jednoliate trávniky a chcete si na ňom s deťmi zahrať futbal, voľte ihriskový trávnik.

Keď sa chcete len tak radovať z pohľadu naň, nezabudnite ho doplniť chodníčkom, aby ste vo svojom trpezlivo vypestovanom skvoste nevychodili cestičku.

8 Terén a výhľady

Odložte na chvíľu náčrt a choďte sa prejsť do záhrady. Vyberte si slnečný aj daždivý deň. Porozhliadnite sa a dotýkajte sa zeme. Sledujte, kde sa zdržiava voda, kde nájdete veľa slimákov…

Hľadajte miesta, na ktorých pôda najrýchlejšie vyschne, ktorý kopček je najrýchlejšie suchý a hneď príjemne vyhriaty od slnka. Tam sa bude napríklad dariť skalke a suchomilným bylinkám.

Premeňte nerovnosti terénu na pozitíva – vytvorte si dych vyrážajúce výhľady z terasy na pestrofarebné kvetinové záhony. Zakryte nepekný výhľad do okolia bujnou výsadbou malín, ktoré veľmi rýchlo a husto rastú a všetko zamaskujú.

Nezabúdajte ani na vertikálny rozmer – popínavky, pavinič či brečtan dokážu perfektne zakryť napríklad nevzhľadnú stenu na garáži alebo oživiť prístrešok na smetné nádoby.

Okrasný záhon

Zdroj: Shutterstock

9 Pôda

Ak to zjednodušíme, existujú tri základné typy pôdy: piesočnatá – suchá, hlinitá a mazľavá ílovitá. Piesočnatá je síce vzdušná, no rýchlo vyschne a je chudobná na živiny.

Bude ju preto treba doplniť hnojivom, organickým materiálom, ktoré dodá rastlinám potrebné výživné látky a zároveň zaručí, že pôda tak rýchlo nevyschne a zlepší sa jej hospodárenie s vlahou.

Ak máte v záhrade hlinitú pôdu, nebudete potrebovať nič špeciálne meniť. Dobre vyzretým kompostom, samozrejme, nič nepokazíte, no stačí ho vrstviť na hriadky, kde sa chystáte pestovať zeleninu či ovocie.

Ťažká, hutná a mazľavá pôda, ktorá sa lepí na prsty, dlho schne a keď už konečne vyschne, stvrdne na kameň, je ílovitá. V tomto type pôdy sa ťažko pestuje koreňová zelenina.

Ak jej nedoprajete odľahčenie v podobe primiešaného piesku a organického materiálu, napríklad už spomínaného dobre vyzretého kompostu, ťažko v tomto type pôdy dopestujete koreňovú zeleninu.

Nemáte istotu, aký typ pôdy máte v záhrade?

Skúste si urobiť jednoduchý domáci test. Vezmite zaváraninovú fľašu a do polovice ju naplňte vzorkou pôdy zo záhrady. Prilejte odstátu vodu, fľašu zatvorte a dôkladne ňou zatraste tak, aby sa pôda vo vode rozpustila a vzniklo tekuté blato.

Fľašu nechajte v pokoji stáť 12 hodín. Zemina sa rozloží na jednotlivé vrstvy – ako prvý pôjde ku dnu piesok. Ak tejto vrstvy budete mať v pohári najviac, pravdepodobne máte na pozemku piesočnatú pôdu.

Na piesok sa začnú usádzať hlinené čiastočky a nad hlinou sa bude zdržiavať mazľavý íl. Ak budete mať najviac vrchného „blatka“, máte v záhrade ílovitú pôdu

10 Závlaha

Ak budete mať jasno v tom, akú pôdu v záhrade máte, budete vedieť viac aj o jej nárokoch na závlahu. Keď máte suchú piesočnatú pôdu, tak predpokladáte, že závlaha bude potrebná. Koľko chcete investovať?

Zorientujte sa v ponuke profesionálov a nechajte si vypracovať pokojne aj viaceré cenové ponuky. Vyhľadajte si referencie od zákazníkov a vyberajte overenú firmu, ktorá zohľadní individuálny profil vašej záhrady a navrhne riešenie, ktoré bude čo najekonomickejšie a najekologickejšie.

11 Vstup, parkovanie a oplotenie

Záhrada s okrasnou výsadbou a bazénom

Zdroj: iStock

Vstup do záhrady a prípadné príležitostné parkovanie si zaznačte do plánika červenou farbou. V týchto miestach buďte opatrní s vysádzaním stromov a krov, ktoré sa časom môžu rozrásť a skomplikovať vám situáciu.

Stromy a kríky tiež nevysádzajte v bezprostrednej blízkosti domu či inej stavby, aj keď si žiadate tieň. Korene rastlín môžu postupne poškodiť múry a nadvihnúť plot. Odporúčaná hranica na výsadbu stromov je minimálne 2,5 – 3 metre od hranice pozemku.

Ak si želáte súkromie od susedov, dohodnite sa napríklad na výsadbe živého plota, ktorý postupne nahradí bežný plot. Rátajte však s tým, že si týmto spôsobom odkrojíte z pozemku.

12 Smetné nádoby

Nezabúdajte tiež na smetné nádoby. Ak ich chcete nevtieravo zakomponovať do predzáhradky či záhrady, existuje celý rad možností. Od DIY domčekov z paliet až po oplotenie s vyčleneným priestorom na smetné nádoby so samostatnými dvierkami.

13 Bazén, altánok, vonkajšie ohnisko

Nasledujú ďalšie zásadné a veľké prvky, ktoré v záhrade chcete alebo plánujete mať. Nezabúdajte, že pozemok nie je nafukovací a na to, aby ste sa cítili dobre, potrebujete mať dostatok miesta na život.

Bazén zvyčajne zaberá veľkú časť záhrady a ak nie je vyhrievaný, využívate ho iba pár mesiacov v roku. A čo vonkajšie ohnisko? Hodí sa k dynamike vašej rodiny? Skutočne by ste pri ňom trávili čas alebo ho „len“ chcete.

Záhradný kútik s lavičkami a prenosným ohniskom

Zdroj: Shutterstock

Potrebujete aj samostatný altánok alebo si vystačíte s terasou, ktorá prepája dom so záhradou? Chceli by ste vo veľkom zavárať vlastnú úrodu či chovať domáce zvieratá? A zmestí sa vám to všetko na pozemok?

Letná kuchyňa je snom mnohých, no tiež je zväčša iba sezónnou záležitosťou. Siahnite po nej len v prípade, ak vám miesto v záhrade nebude chýbať na niečo užitočnejšie a prístup do kuchyne v dome máte zo záhrady od ruky. Eventuálne zvoľte kompromis – malé umývadlo a gril
s odkladacím/pracovným priestorom.

14 Káble, septik, studňa, kompost

Na svoj náčrt si doplňte prvky, ktoré sa nedajú preložiť, alebo ich nechcete preložiť a treba s nimi rátať – káble, septik, studňu, čerpadlo, technické zázemie závlahy, plynomer, ale aj kompostér. Ceruzkou okolo nich zaznačte kruh, ktorý by mal z bezpečnostného hľadiska zostať voľný.

Prečítajte si aj druhý diel článku o plánovaní záhrady

Text: Zuzana Tureková
Foto: iStock, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 02/2022


Kategórie: Záhrada