Kaktusy zaujmú nielen svojím kvetom, ale i svojím habitom. Aby ich krása skutočne vynikla, mali by sme im vytvoriť podmienky podobné ako v ich domovine.
- Nie všetky kaktusy potrebujú k životu plné slnko. Niektoré vo svojej domovine rastú v polotieni, zvyčajne majú v latinskom názve slovo silvestrii.
Ako kaktusy pestovať
Takzvané púštne kaktusy potrebujú počas vegetácie aspoň zopár hodín plné slnko a umiestňujú sa na južné, východné alebo západné okno. Na slnečné miesto nepatria kaktusy vysadené samostatne len v malých kvetináčikoch, lebo slnko prehrieva substrát, a tým aj ich jemné korene. Lepšie je viaceré vysadené kvetináčiky umiestniť spolu do hrantíka s hrubou vrstvou drenáže (tá slúži proti premokreniu) a obsypať ich pieskom alebo keramzitom. Substrát musí byť dostatočne priepustný – na udržanie zdravia koreňov je vhodné pridať doň asi 5 % granulovaného dreveného uhlia.
Kaktusy možno pestovať aj v tzv. hydrokultúre (bez zeme). Zavlažujeme ich podmokom, keď sa dá, a to, až keď je vrch substrátu preschnutý. Substrát nikdy nesmie byť premokrený (to je záhuba kaktusov). Výdatná závlaha sa robí od apríla do augusta, v horúcich dňoch najlepšie večer. Od septembra redukujeme závlahu, aby sa rastliny pripravili na zimné obdobie pokoja; posledné slnečné lúče posilnia ich odolnosť a podporia násadu kvetov na budúci rok.
Zazimovanie kaktusov
Zazimovanie má výrazný vplyv na zdravotný stav a kvitnutie kaktusov – nestačí ich len preniesť zvonku dnu. Jednou z príčin, prečo nekvitnú, môže byť práve nesprávne zazimovanie.
Teplota
Pre mnohé kaktusy je ideálna teplota na zimovanie od 10 do 15 °C, niektoré druhy však potrebujú zimovanie pri 5 °C pre ich dobré kvitnutie v lete. Mráz pre väčšinu kaktusov znamená smrť.

Sedliacky kaktus (Echinopsis) sa pestuje veľmi ľahko. Nie je nápadný tŕňmi, ale nádhernými veľkými voňavými kvetmi (niekedy môžu mať dĺžku až 30 cm). Aby tento kaktus kvitol, musí byť v zime udržiavaný v chlade pri teplote 8 až 10 °C.
Na akom mieste kaktusy zazimujeme
Kaktusy zimujeme vo svetlej, suchej a chladnej (nevykurovanej) miestnosti, ideálne je schodisko, chodba, bezmrazová zimná záhrada, ale aj zasklený balkón či garáž. Do vykurovaného obytného priestoru umiestňujeme len druhy, ktoré obľubujú teplo aj v zimných mesiacoch, ako napríklad kaktusy rodu Cephalocereus, Cleistocactus, Echinocactus či Mammillaria.
Môže vás zaujímať: Rozmnožte si vianočný kaktus jednoducho a rýchlo
Pozor na prievan
Zastavenie rastu a slabé kvitnutie sú dôsledky prievanu. Takisto aj úplná stagnácia pohybu vzduchu je pre kaktusy škodlivá. Ideálne je pre ne miesto v závetrí.

Epifytné kaktusy, ako napríklad Rhipsalis, rastú v prírode na miestach s odkloneným slnkom v polotieni, prezimujú bez vegetačného pokoja, a preto potrebujú miernu závlahu i počas zimy. Mali by zimovať v mierne vlhkej zemine.
Zálievka
Ak chceme, aby kaktusy kvitli, prezimujme ich v chladnej a svetlej miestnosti, pri minimálnej zálievke. Podľa teploty prezimovania a vzdušnej vlhkosti ich treba rosiť približne v 3- až 4-týždňových intervaloch.
Prečítajte si tiež


Text: Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 11/2019