12 vydaní za cenu 9!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a tri vydania dostanete ZADARMO.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Dom a byt

Objednať

Ako sa starať o citrónovník, aby sme dopestovali plody?

Zdieľať 03. 02. 2022
Ako sa starať o citrónovník, aby sme dopestovali plody? Zdroj: Shutterstock

Citrusové stromčeky sa tešia pestovateľskej obľube aj v našich končinách. Nájdeme ich už snáď v každej domácnosti, či už ako okrasné dreviny alebo kvôli snahe vypestovať z nich jedlé plody. Čo treba dodržiavať, ak sa chcete na citrónovníku dočkať práve plodov, napovie záhradná architektka Denisa.

Keďže som pekárka a často používam citrónovú kôru do zákuskov, rozhodla som sa vypestovať si vlastné citróny, ktoré nie sú chemicky ošetrované. Zadovážila som si rastlinku a chcem vás poprosiť o radu, ako sa o ňu správne starať, aby som si úspešne dopestovala vlastné plody. Petra, Púchov

Odpovedala: Ing. Denisa Bajzíková – záhradná architektka

Vďaka veľmi jednoduchej dostupnosti sa citrusy pomaly dostávajú takmer do každej domácnosti. Aj keď z nich asi nikdy v našich podmienkach nevytvoríte citrusové sady, tých vlastných zopár plodov si môžete pomerne ľahko dopestovať i doma.

Aby ste si vypestovali niekoľko vlastných plodov, treba rastline vytvoriť podmienky podobné, aké má v krajine svojho pôvodu. Ide o vždyzelené kry až krovité stromy, ktoré kvitnú počas zimného a skorého jarného obdobia.

V tomto čase sú však rastlinky zazimované v interiéri pri teplote 10 °C. Preto prvou podmienkou na to, aby ste sa dočkali plodov, je zastúpiť úlohu opeľovača. Postačí vám na to jemný štetec s prírodným vlasom, ktorým poctivo pošúchate vnútro každého jedeného kvetu, aby došlo k opeleniu.

Prečítajte si tiež

Zemolez patrí medzi najmenej náročné ovocné druhy. No nezabudnite mu zohnať „partnera“, ak chcete bohatú úrodu
Zemolez patrí medzi najmenej náročné ovocné druhy. No nezabudnite mu zohnať „partnera“, ak chcete bohatú úrodu
Rebarbora: Ovocie chudobných je v skutočnosti zelenina
Rebarbora: Ovocie chudobných je v skutočnosti zelenina

Citrusy patria k rastlinám náročným na svetlo, preto je ideálne dopriať im počas letných dní čo najviac slnečného kúpeľa. Keďže sú to rastliny pestované v nádobách, sú náročnejšie aj na zálievku – počas horúcich dní nikdy nenechajte korene úplne preschnúť.

Rovnako nezabúdajte ani na hnojenie. Na to, aby rastliny prosperovali a v zime dokázali bohato kvitnúť, totiž potrebujú dostatok živín. Na jeseň dávkovanie hnojiva ukončite a začnite zmierňovať i zavlažovanie.

Prečítajte si aj 11 otázok a odpovedí o pestovaní citrusov

Pred prvými mrazmi rastlinky zostrihajte a umiestnite ich do interiéru. Tu sa postupne s novými konárikmi začnú objavovať aj kvety a miestnosť vám prevonia neodolateľná vôňa, ktorá je vysoko cenená aj u parfumérov.

Citrusové stromčeky v kvetináčoch

Zdroj: Shutterstock

Citrusy je dobré od mája do októbra letniť vonku, ideálne v polotieni. Nesústreďujte ich tam, kde sa v lete môže prehrievať dlažba.

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 01/2022


Kategórie: Záhrada