Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Bylinkový záhon: Aké druhy byliniek zvoliť a 6 inšpirácií, ako ich pestovať na menšom priestore

Zdieľať 19. 02. 2022
Bylinkový záhon: Aké druhy byliniek zvoliť a 6 inšpirácií, ako ich pestovať na menšom priestore Galéria (7) Zdroj: Shutterstock

Záhradná architektka poradila s výberom byliniek a priložila aj inšpiráciu na rôzne typy bylinkových záhonov, ktoré sa zmestia aj do menšej záhrady.

Chceli by sme si založiť malý koreninovo-bylinkový záhon. Rastlinky väčšinou poznáme iba zo supermarketov, a teda nemáme skúsenosti s ich pestovaním. Viete nám poradiť nejaké druhy korenín a liečivých byliniek? Monika, Báhoň

Odpovedala: Ing. Denisa Bajzíková – záhradná architektka

Jeden problém s pestovaním korenín a byliniek vám pomôžem vyriešiť už pri čítaní odpovede. Nech už pestujete jedno alebo druhé, vedzte, že prevažne všetky koreninové bylinky používané v kuchyni sú zároveň i liečivé rastlinky.

Pri ich pestovaní je dobré dopredu si rozmyslieť, aké druhy chcete pestovať, a následne si ich podľa veľkosti a trvácnosti vysadiť. Postupuje sa v podstate ako pri zakladaní klasického kvetinového záhona, len na výsadbu použijete aromatické rastlinky.

Najviac priestoru do výšky si pre svoje pestovanie budú vyžadovať druhy, ako sú napríklad rozmarín, kôpor, ligurček či fenikel. Tie by mali predstavovať najmenej početnú skupinu v záhone.

Naopak, najpočetnejšou skupinou by mali byť stredne vysoké druhy, ku ktorým patria šalvia, levanduľa, medovka, estragón, saturejka, yzop, ale aj pamajorán (v závislosti od odrody) a mäta.

Rôzne bylinky v záhone

Zdroj: Shutterstock

K tým najnižším druhom, ktoré by mali vypĺňať priestor medzi prvými dvoma skupinami, patria tymian, dúška materina a pažítka. Ak vám tu ešte chýbajú nejaké druhy byliniek, je to preto, že sme doteraz spomenuli trváce druhy rastliniek, z ktorých si môžete vytvoriť stálu základňu aromazáhradky.

Tú možno každoročne dopĺňať ešte o jednoročné, respektíve letničkové druhy, bez ktorých by asi zoznam druhov nebol kompletný. K tým patria napríklad bazalka, majorán, oregano, ale aj rasca, pažítka či kôpor. Týmito druhmi možno každoročne dopĺňať voľné priestory medzi trvácimi druhmi.

Prečítajte si tiež

4 otázky a odpovede o bylinkovej záhrade
4 otázky a odpovede o bylinkovej záhrade
Štiavec – šalátová bylinka, ktorú si obľúbite pre jej dekoratívny vzhľad aj sviežu chuť
Štiavec – šalátová bylinka, ktorú si obľúbite pre jej dekoratívny vzhľad aj sviežu chuť

Ak rastlinky pestujete vo voľnej pôde, vystačia si všetky s bežnou zálievkou – ani prehnanou, ani príliš nízkou. Každý druh si vyžaduje inú dávku vlahy a zlatou strednou cestou neuškodíte žiadnemu.

Kríčkové bylinky nezabúdajte pravidelne zrezávať cca o tretinu, aby ste si zabezpečili bohaté rozkonárenie a čo nespotrebujete hneď, usušte si na zimu. Určite vám dobre padnú počas obdobia chorôb ako prvá pomoc vo forme výluhu.

Rôzne spôsoby pestovania byliniek alebo Riešenia vhodné aj do malých priestorov

Okrem klasických či vyvýšených záhonov je obľúbené aj pestovanie byliniek v špirálach, vertikálne (výborne poslúžia drevené palety), v kvetináčoch a v rôznych nádobách. Väčšina byliniek potrebuje slnečné stanovište a drenážne podložie. Inšpirujte sa v galérii.

Galéria

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 01/2022


Kategórie: Záhrada