Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Čo tak váza s rezanými kvetmi z vlastnej záhrady? Naučte sa pestovať gladioly

Zdieľať 12. 04. 2022
Čo tak váza s rezanými kvetmi z vlastnej záhrady? Naučte sa pestovať gladioly Zdroj: Shutterstock

Pestovanie gladiol (alebo aj mečíkov) nie je zložité, len si treba osvojiť niekoľko dôležitých zásad. Ak sa vám podarí dopestovať si tieto atraktívne kvetiny, určite oceníte aj možnosť narezať si ich do vázy.

Svoje miesto si našli v mnohých kvetinových záhonoch. Ich reprezentatívne kvety majú vďaka intenzívnemu úsiliu šľachtiteľov rôznu farbu, podobu aj veľkosť. Zrejme aj preto sa mečíky stali predmetom zbierania.

Stanovište

Mečíkom vyhovuje slnečné, teplejšie a viac pred vetrom chránené miesto s bežnou záhradnou priepustnou pôdou. Ideálne je nepestovať tieto rastliny každoročne na rovnakom mieste.

Pôda by mala byť kvalitne pripravená, teda hlavne dôkladne skyprená. Najlepšie sú pre ne kvetinové záhony.

Gladiola, mečík na slnečnom mieste v záhrade

Zdroj: Shutterstock

Výsadba

Zdravé, pevné a najlepšie mierne napučané hľuzy (ponechať treba iba jeden puk) vysádzajte koncom apríla a začiatkom mája. Zaužívaná je výsadba do riadkov, ktoré by od seba mali byť vzdialené asi 40 cm, vhodná je však aj výsadba do menších či väčších skupiniek.

Vysádzajte do hĺbky asi 10 cm, v suchších pôdach ešte o niečo hlbšie. Medzi hľuzami by mali byť odstupy vo veľkosti ich priemeru.

Starostlivosť

O vysadené hľuzy sa netreba špeciálne starať. Dbajte na zavlažovanie, najmä ak je teplejšie a suchšie. Pôda má byť neustále mierne vlhká, nie však zmáčaná. Na zavlažovanie mečíkov sa osvedčila dažďová voda. Keď sa vytvoria prvé listy a povyrastú, treba ich prihnojiť.

Použiť môžete komplexné hnojivo na cibuľoviny alebo Cererit. Ďalšie prihnojenie je potrebné v období, keď sa objavia prvé náznaky kvetných pukov.

Hľuzy gladiol alebo aj mečíkov

Zdroj: Shutterstock

Opory

Pôdu okolo rastlín treba občas opatrne prekypriť a odstraňovať burinu. Keď sú mečíky vyrastenejšie, môžu sa klátiť, preto si pripravte opory. Ak ste však hľuzy vysadili tesnejšie k sebe, rastliny sa navzájom podoprú samy. Dobré je tiež pri kyprení nahŕňať k rastlinám pôdu, čím podporíte ich lepšiu stabilitu.

Ochrana

Počas sezóny mečíky pravidelne prehliadajte a kontrolujte, či nie sú napadnuté chorobami alebo škodcami. V prípade potreby čo najskôr zasiahnite vhodným prípravkom.

Škodcov pomôžu v poraste ekologicky zlikvidovať lepové doštičky, pri väčšom výskyte je vhodnejšie použiť ochranné prípravky.

Prečítajte si tiež

Kytice z vlastnej záhrady. Ktoré druhy kvetov si môžeme vysadiť na rezanie?
Kytice z vlastnej záhrady. Ktoré druhy kvetov si môžeme vysadiť na rezanie?
Hľadáte nenáročné trvalky na suché a slnečné stanovište? Nechajte si poradiť
Hľadáte nenáročné trvalky na suché a slnečné stanovište? Nechajte si poradiť

Kvety

Keď sú kvetné puky dobre vyfarbené a jeden či dva kvety rozvinuté, môžete si súkvetie odrezať alebo – ešte lepšie – opatrne vylomiť. Častou chybou je rezanie súkvetí aj s listami.

Keď však majú hľuzy mečíkov dobre vyzrieť a o rok opäť priniesť nádherné súkvetia, na rastlinách by ste mali ponechať čo najviac listov.

kvety gladiol, mečíkov

Zdroj: Shutterstock

Listy

Po zbere kvetov mečíky opäť prihnojte a rastliny zavlažujte. Určite neodstraňujte ešte zelené listy, tie sú totiž potrebné na vyzrievanie hľúz. Vo všeobecnosti platí, že po zbere kvetov musia byť hľuzy mečíkov ešte minimálne mesiac v pôde.

Ako na výsadbu mečíkov

  1. Hľuzy mečíkov, ktoré budete vysádzať, najskôr očistite od vrchných šupín. Hľuzy netreba očistiť úplne. Suché alebo poškodené hľuzy vyhoďte.
  2. Pôdu v mieste výsadby dôkladne skyprite aspoň do hĺbky 30 cm. Odstráňte burinu, korene a kamene. Vyhĺbte si jarok alebo širšiu výsadbovú jamku s hĺbkou asi 10 cm.
  3. Hľuzy vysádzajte do menších alebo väčších skupiniek 10 – 15 cm od seba. Vďaka tomu sa potom budú rastliny navzájom podopierať.
  4. Možná je aj výsadba do vyhĺbeného jarka, ktorý je hlboký minimálne 10 cm. Na miestach s ťažšou alebo vlhkou pôdou môžete na dno nasypať piesok.
  5. Hľuzy napokon zasypte zeminou, tú utlačte a miesto výsadby si označte, aby ste tu omylom nekopali pôdu. Nezabudnite na pravidelnejšie zavlažovanie.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie v záhrade jar 2022


Kategórie: Záhrada