Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Štyri typy znečistenia bazénovej vody a ako si s nimi poradiť

Zdieľať 26. 07. 2022
Štyri typy znečistenia bazénovej vody a ako si s nimi poradiť Zdroj: Shutterstock

Čo robiť, keď sa voda zakalí a rozmnožia sa riasy? Taký bazén vôbec nevyzerá lákavo. Je to znak, že niečo sa pokazilo a treba to rýchlo napraviť a predísť tak vypusteniu bazéna a výmene vody.

Keď je voda hnedá

V takom prípade voda obsahuje veľa železa. To sa môže stať najmä vtedy, ak napúšťate bazén studňovou vodou. Tá má totiž vysokú koncentráciu kovov vrátane železa a iných prvkov. Skontrolujte pH a upravte jeho hodnotu. Potom pridajte vločkovač alebo rozjasňovať a filtrujte 24 hodín.

Keď je voda zakalená

Vždy, keď prestane byť voda v bazéne priezračná, odporúča sa použiť prípravky na prejasnenie, tzv. prejasňovače, a vločkovač. Po ich aplikácii treba vodu prefiltrovať, potom filtráciu vypnúť a nechať nečistoty usadiť. Práve vločkovač vytvára vločky z veľmi malých nečistôt, ktoré sa usadia na dne bazéna a možno ich odstrániť vysávačom. Použitím týchto prípravkov sa voda stáva priezračnou a iskrivou na slnku.

Keď je voda mliečna

Najmä po odzimovaní bazéna a napustení sa môže stať, že voda zbelie, vytvorí sa tzv. mliečny zákal. To môže viesť k jej zozeleneniu a následnému vzniku rias. Dôvodom môže byť vysoký obsah minerálov a vysoké pH. Možným riešením je zníženie pH (pomocou prípravku pH mínus).

Mliečna voda v bazéne

Zdroj: iStock

Treba upraviť pH vody, pridať šokový chlór a nepretržite filtrovať aspoň 24 hodín. Potom je vhodné pridať do vody stabilizátor tvrdosti a opäť nechať filtrovať. Následne možno použiť vločkovač a usadené nečistoty povysávať.

Keď je voda zelená

Medzi najčastejšie príčiny zelenej vody patria rôzne druhy rias. Na stenách a dne bazéna sa usadí slizký povlak. K zozeleneniu vody môže dôjsť veľmi rýchlo, aj počas jednej noci, ak sú denné teploty príliš vysoké a hladina chlóru v bazéne zasa príliš nízka. Jeho pokles totiž podporuje bujnenie rias.

Prečítajte si tiež

Záhradná architektka radí: Ktoré druhy rastlín sú vhodné do blízkosti bazéna
Záhradná architektka radí: Ktoré druhy rastlín sú vhodné do blízkosti bazéna
S ohrevom bazénovej vody si môžete kúpaciu sezónu predĺžiť od jari až do jesene
S ohrevom bazénovej vody si môžete kúpaciu sezónu predĺžiť od jari až do jesene

Do vody vtedy treba pridať algicídny prípravok (určený pre bazény) a šokový prípravok proti riasam (bežne sa označuje ako „chlór šok“). Počas toho musí byť zapnutý aj filtračný systém, minimálne 12 hodín. Po uplynutí 24 hodín pridajte do vody vločkovač. Kefou očistite steny aj dno od rias a nepretržite filtrujte.

Text: Martina Deríková
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 08/2021


Kategórie: Záhrada
Tagy: bazény