Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Láska k prírode a snaha o ohľaduplnosť k prostrediu vyústila do záhrady s hygge filozofiou

Zdieľať 16. 06. 2020
Láska k prírode a snaha o ohľaduplnosť k prostrediu vyústila do záhrady s hygge filozofiou Galéria (15)

Toto pôvodom škandinávske slovo v zjednodušenom preklade znamená „cítiť sa dobre“. Pomenúva však aj životný štýl smerujúci k pohode a spokojnosti a to je i dôvod, prečo prekročilo hranice svojej krajiny a šíri sa svetom.

Životný štýl hygge sa zaoberá otázkou, ako byť šťastný a spokojný aj v „obyčajnej“ každodennosti. Ide o schopnosť radovať sa a vychutnávať si život v príjemnej atmosfére. Dá sa aplikovať na rôznorodé kontexty od bývania cez stolovanie až po trávenie času s rodinou a priateľmi. Čo sa týka kultúry bývania a záhradného umenia, sú s týmto pojmom spojené jednoduché a nadčasové prvky, kvalitné materiály a vo výsledku útulnosť, pohoda a neformálnosť.

Po výstavbe bytovky v širšom okolí Prahy vznikla vedľa nej hneď pri dubovom lese ruderálna plocha s množstvom burín a náletových rastlín. A práve toto miesto si vyhliadol mladý pár pre svoje bývanie. Manželia s dvomi deťmi, taká normálna rodinka, ktorá žije zdravo. Z ich rozumného životného štýlu a lásky k prírode pramení aj snaha o ohľaduplnosť k prostrediu, kde žijú. Dom, ktorý si dali postaviť, zapadá svojím charakterom do okolia. Ide o prízemnú drevostavbu s fasádou z neošetrovaných dubových lát a s extenzívnou zelenou strechou, v ktorej dominujú rozchodníky. Obytná zóna je orientovaná do záhrady, smerom k lesu. Vstup na pozemok s miestom na parkovanie „ukazuje chrbát domu“. Táto orientácia stavby vytvára rodine ozajstné súkromie úzko spojené so zeleňou.

„V bývaní sú s hygge spojené jednoduché, nadčasové veci, ktoré vedia starnúť a ich kvalita časom rastie. A takto sme poňali aj záhradu.“ – Jakub Finger, záhradný architekt

Extra tip: Skryté hranice chodníkov

Vysoké stromy okolitého lesa vrhajú tieň, ktorý počas dňa „putuje“ po záhrade. To, samozrejme, záhradní architekti zohľadnili v druhovej skladbe rastlinných zákutí a záhonov. Na oddelenie záhonov od mlatových chodníkov a od trávnika použili zapustené kovové pásy, ktoré takmer nevidieť. Rastliny ich však smú prerastať, vďaka čomu sa vytvára vizuálne mäkký okraj chodníčkov.

Drevostavba rodinného domu s prírodnou záhradou citlivo zasadenými medzi okolité lesy.

Dôvera

Záhradu začali majitelia riešiť po dostavbe domu. Priali si jednoduchú terasu, ohnisko a kus ozajstného trávnika, kde by sa mohli deti hrať. Nič sofistikované ani komplikované, presne v štýle hygge. Tiež chceli, aby rovnaká kvalita vyplývajúca z ohľaduplného prístupu k danému miestu pri stavbe domu definovala aj záhradu. Dali na odporúčanie kamarátov architektov a riešenie zverili do rúk tímu skúsených záhradných architektov zo záhradného ateliéru Partero, najmä Jakuba Fingera a Mirky Svorovej. Ateliér má za sebou rôznorodé projekty, niektoré ocenené v prestížnych českých súťažiach. Odporúčanie i referencie ateliéru sa stali pre majiteľov mostom dôvery k prizvaným odborníkom.

Prečítajte si tiež

Prírodná záhrada pri dome na kopci je rajom na zemi
Prírodná záhrada pri dome na kopci je rajom na zemi
Nestabilný svah upravili na prírodnú záhradu, ktorá je v súlade s okolím domu
Nestabilný svah upravili na prírodnú záhradu, ktorá je v súlade s okolím domu

Záhradný architekt Jakub Finger spomína, ako ich veľmi oslovil spomínaný ohľaduplný prístup domácich k všetkému naokolo: „Jednoznačnou voľbou tu bola prírodná záhrada, čo sme zohľadnili na celkovom tvarosloví, pri výbere materiálov a rastlinných druhov.“ Mirka dopĺňa: „Túto záhradu sme si pracovne nazvali ‚Záhrada škriatkov a víl‛. Neslúži iba na relaxáciu a potešenie oka, ale predovšetkým ako kulisa hier. Jej bohatosť podnecuje detskú predstavivosť a chuť objavovať nové svety. Ktovie, kto sa objaví v záhrade tak blízko lesa? Bavila nás predstava, že nepriletí iba čmeliak, sojka či iný lesný tvor, ale večer, keď deti zalezú do postelí, záhrada precitne novým nadprirodzeným životom.“

„Hoci prírodná záhrada vyzerá na prvý pohľad prirodzene a nenútene, nevznikne sama od seba tým, že plochu necháme samovývoju. Naopak, rovnako ako iné záhrady musí byť precízne vymyslená a vyprojektovaná až do najmenších detailov.“ Atelier Partero, www.partero.cz

Drevostavba rodinného domu so zelenou strechou a s prírodnou záhradou navrhnutou vo filozofii hygge, v ktorej je otvorené ohnisko, mlatové plochy, trvalkové záhony a okolie tvoria lesy.

  • Základným materiálom realizácie sa stalo drevo. Cestičky sa vinú v organických krivkách a veľká časť zvolených rastlín sú pôvodné druhy. Jedinú výnimku predstavuje prísne formovaný trávnik. Takzvané mlatové plochy s výbornou vsakovacou schopnosťou sú prírodným riešením chodníčkov a odstavných plôch. Dôležité je ich odborné vyhotovenie. V tomto prípade, keď prechádzajú celou záhradou a na niektorých miestach, napríklad okolo ohniska, sa rozširujú na väčšiu plochu, pôsobia ako silne zjednocujúci prvok. Drevená terasa i dubové hranoly na sedenie okolo ohniska korešpondujú s drevenou fasádou.

Intenzívny kontakt s prírodou

Hneď prvý predložený koncept záhrady si majitelia zamilovali, a tak ho záhradní architekti rozpracovali do podrobného projektu. „Často sa stretávame s názorom laikov,“ vysvetľuje Jakub, „že prírodná záhrada je jednoduchá na založenie. Opak je pravda. Aby výsledok pôsobil prirodzene a nenútene, skrýva sa za ním dobre vymyslený koncept a podrobný projekt.“

Domáci majú veľmi intenzívny kontakt s okolitým lesom aj vďaka jednoduchému plotu z lesníckeho pletiva s veľkými okami, ktorý na prvý pohľad ani nevidieť. Záhradný architekt dodáva: „Záhrada je druhovo bohatá a pestrá, ale nie pompézna či krikľavá. V každom ročnom období sa v nej objaví nejaká výrazná zmena. Čisto lúčne druhy bylín sa tu miešajú s prešľachtenými druhmi, no vždy v nenásilnej harmónii.“ Vysadené stromy, kry aj trvalky, väčšina vo svojej prirodzenej forme, majú podčiarknuť prírodnú a nenútenú vizáž celého miesta. Jakub pokračuje: „Sú tu vítané i všetky prichádzajúce živé tvory, čakajú na nich skrýše, ako sú čmelie a hmyzie hotely, mačacie domčeky a hromady s vetvami a lístím pre ježkov. Raz za čas záhradu navštívime a teší nás, že je tu o všetko s láskou a citom postarané. Isté je jedno, divoká a neformálna nálada miesta sa bude časom ešte prehlbovať a zosilňovať.“

Nápad do záhrady

Drevená terasa v úrovni terénu prechádza do „mlatovej“ plochy a nadväzujúceho záhona s trvalkami a trávami. Kvety lupín a pakostov ladia tón v tóne. Záhradné sedenie tu aj dva roky po založení zámerne absentuje. Deťom na hranie totiž najlepšie vyhovuje deka a niekoľko vankúšikov.

Detail na drevenú terasu v úrovni terénu s vankúšmi namiesto klasického sedenia.

Text: Monika Králová
Foto: Atelier Partero
Zdroj: časopis Pekné bývanie 04/2020


Kategórie: Záhrada