Majitelia sa pri tvorbe svojej záhrady inšpirovali anglickým vidiekom

Takto precízne vystavaná záhrada, navyše v anglickom štýle a vytvorená „laikom“, je v našich končinách niečo naozaj výnimočné.
Táto záhrada v anglickom štýle, ktorý síce nepatrí do našej zemepisnej šírky, sa z hľadiska zladenia jednotlivých prvkov majiteľom jednoznačne vydarila. Záhradné stavby sú v dokonalej harmónii s architektúrou domu, čo celý priestor zjednocuje. Rastliny sú dobre udržiavané, čo výrazne prispieva k celkovému dojmu z priestoru.
Prečo je záhrada inšpirovaná Anglickom a ako sa udržiava? Spýtali sme sa pani majiteľky.
Koľko rokov má záhrada?
Dá sa povedať, že šestnásť. Začali sme ju tvoriť už pred osemnástimi rokmi, keď sa dokončoval dom. Aj jeho fasádu sme vlastne prispôsobovali záhrade, aby s ňou ladila.

Vstupný priestor do domu má reprezentatívny charakter. Vystihujú ho dôsledne tvarované línie a tvary z nízkych drevín, ako inak, opäť v tvare kruhu a gule. Zdroj: Miro Pochyba
Mňa záhrady nesmierne bavia. Mám sedavé zamestnanie a tak práca v záhrade je pre mňa pohyb aj relax zároveň. Trávim v nej veľa času každý deň, aj víkendy.
Prečo práve anglický štýl?
Milujem knihy a časopisy o záhradách a už dlho si ich kupujem a študujem. Mám ich doma ozaj veľa. Aj keď sme boli v zahraničí na výlete či na dovolenke, zvyčajne som si vždy priviezla krásnu knihu o záhrade. I keď som nerozumela textu, vnímala som krásu, ktorá na mňa pôsobila z fotiek.
Anglické záhradné umenie má dlhú tradíciu i „meno“ a mne sa zapáčilo. Na začiatku som si podľa kníh vytvorila plán záhrady na štvorčekový papier, v mierke, aj s výsadbovým plánom.

Trvalkové záhony sú inšpirované anglickými záhradami. Na pozadí strihaného živého plota v nich dominujú ružové odtiene, pričom túto farbu okrem kvetov nájdete napríklad i na mladých listoch javora jaseňolistého kultivaru ‘Flamingo’. Zdroj: Miro Pochyba
Záhony som vytvárala tak, aby boli vyššie rastliny v pozadí a nízke až skalničkové v popredí. Asi tretina rastlín sú stálozelené druhy, aby aj v zimnom období bola záhrada zaujímavá. Mám veľmi rada ibišteky sýrske, ruže, hortenzie, ktoré tu nechýbajú.
Ako zvládate údržbu?
Manžel záhradu pravidelne kosí, v prípade potreby robí postreky alebo mi pomáha s ťažšími prácami, ako je strihanie. Trochu ma posledné roky hnevajú krušpány, pretože sa u nás rozšírila vijačka krušpánová a musím striehnuť, kedy ich postriekať.
Prečítajte si tiež

V lete je náročné polievanie. Síce máme celú záhradu pod závlahou, no niektoré rastliny, napríklad hortenzie, hoci sú v polotieni, vyžadujú v horúčavách zálievku aj dvakrát denne. Veľa času zaberie aj jesenné strihanie trvaliek a hrabanie lístia.
Ale ako som už spomínala, mne to neprekáža, rada trávim čas v záhrade aj cez víkend. Snažím sa rýchlo porobiť veci v dome, aby ostalo čo najviac času na moju záľubu.
Galéria
- Rodinný dom so záhradou v anglickom štýle
- Vstupný priestor do domu má reprezentatívny charakter. Vystihujú ho dôsledne tvarované línie a tvary z nízkych drevín, ako inak, opäť v tvare kruhu a gule.
- Trvalkové záhony sú inšpirované anglickými záhradami. Na pozadí strihaného živého plota v nich dominujú ružové odtiene, pričom túto farbu okrem kvetov nájdete napríklad i na mladých listoch javora jaseňolistého kultivaru ‘Flamingo’.
- Bylinkové záhony
- Záhradné zákutie
- Terasa s posedením
- Stenu domu pokrýva treláž, po ktorej sa rozrastajú popínavé druhy rastlín
- Kontrast strihaných drevín v kombinácii s rozvoľnenosťou trvaliek je ďalším typickým znakom záhrady, ktorý sem navyše vnáša istú dynamiku.
- Nosný kruhový motív možno nájsť aj v bylinkovej časti na zrkadle. Farba a materiál z fasády domu sú zasa zopakované na vonkajšom murovanom plote.
- Okrasná záhrada má rôzne miesta na sedenie, ktoré si domáci môžu zvoliť podľa nálady aj počasia.
- Zjednocujúcim prvkom záhrady je motív gule a kruhu, ktorý sa nachádza v každej jej časti, či už na neživých, alebo na živých prvkoch, napríklad na strihaných krušpánoch.
- Pergola aj drevené prvky a dekorácie pod ňou sa nesú v bielej farbe, aby bol dodržaný koncept čierno-bielej kombinácie na neživých prvkoch. Sedenie z boku lemujú primerane vysoké strihané kry, na pergole sa popína vistéria. Všimnite si stálozelené panašované bršleny, opierajúce sa o fasádu, ktoré lemujú rámy okien.
Text: Monika Felixová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Pekné bývanie 04/2023