Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Nadzemný alebo zapustený bazén? Aký je medzi nimi rozdiel?

Zdieľať 10. 08. 2020
Nadzemný alebo zapustený bazén? Aký je medzi nimi rozdiel?

Otázka: Rozhodli sme sa, že si zadovážime bazén, no s manželom sa nevieme rozhodnúť, či zvolíme nadzemný alebo zapustený. Ktorý z nich je vhodnejší?

Nadzemný bazén je lacnejší

Opomeňme nafukovací bazén, ktorý je riešením maximálne na pár sezón. Dlhodobejším riešením sú nadzemné bazény s rámovou konštrukciou. Sú cenovo dostupné a oproti nafukovacím bazénom odolnejšie. Napustená voda sa ohrieva rýchlejšie ako voda v zapustenom bazéne. I pri objemnejšom bazéne rátajte s menšími terénnymi úpravami. Je potrebné zhutniť podložie, prípadne ho vybetónovať. Nevýhodou je obmedzený výber aj zložitejší prístup do vody. Samotné zostavenie bazéna hravo zvládnete aj sami. Niektoré bazény postavíte už za 30 minút. Pred koncom sezóny sa odporúča takýto bazén rozložiť a odložiť na suché miesto bez mínusových teplôt. Výrazne sa tak predĺži životnosť použitého materiálu.

Nájdete i druhy, ktorých skladanie vám môže zabrať pokojne aj dve hodiny. Mnohé z nich sú však vyrobené z odolnejších materiálov, a tak ich možno nechať rozložené v záhrade i počas zimy. Oceľové steny rámu odolávajú korózii a galvanizovaná bazénová fólia zase mrazu. Nezabudnite však pred zimou odpojiť filtráciu, ošetriť vodu prípravkami na zazimovanie a dať do vody prázdne PET fľaše, aby mrznúca voda neroztrhla steny. Bazén môže mať priemer až 5 metrov a hĺbka je často nadštandardná – až 122 cm, kde si už trochu zapláva i dospelý. Bazén s rámovou konštrukciou nájdete v ponuke aj v príjemnom drevenom či modernom ratanovom dizajne, ktorý dotvorí ráz vašej záhrady a nebude pôsobiť rušivo.

Záhrada s nadzemným bazénom

Foto: Mi Casa

Zapustený bazén je náročnejší, no estetickejší

Takýto bazén býva drahší a aj zásahy do záhrady a samotná stavba sú náročnejšie – finančne aj časovo. Zapustený bazén vám vydrží desiatky rokov, neprekáža výhľadu a saltá doň môžete skákať až do súmraku. Tvar, materiál, veľkosť aj hĺbku si vyberajte podľa toho, kto, ako často a na aký účel bude bazén používať. Možností je veľa. Zvoliť si môžete rôzne tvary, rozmery aj rôznu hĺbku.

V jednej časti si navrhnete plytčinu a v druhej hlbšiu časť na plávanie či skákanie do vody. Na šantenie i plávanie vám úplne postačí hĺbka 1,2 m, ktorá je zároveň bezpečnejšia aj pre deti. Myslite na to, že pri hlbších bazénoch sa zbytočne ohrieva a udržiava vodná masa.

Na veľkosti a tvare záleží

Asi dve tretiny bazénov, ktoré sa v súčasnosti realizujú, majú menšie rozmery (do 8 × 4 m). Ak si chcete v bazéne aj zaplávať, doplňte ho protiprúdom alebo si dajte postaviť plavecký bazén s dĺžkou aspoň 12 m. Tvarové možnosti sa odvíjajú od materiálu. Ak sa rozhodnete napríklad pre železobetónový bazén, môže mať prakticky akýkoľvek tvar. Čoraz viac sa však uprednostňuje klasický obdĺžnik, ktorý využíva maximum priestoru a zároveň sa dá najlepšie prekryť či zastrešiť. Zapustený bazén je z hľadiska používania rozhodne najpohodlnejším a aj najestetickejším riešením.

Prečítajte si tiež

Ako vybrať správny bazén?
Ako vybrať správny bazén?
Moderná malá záhrada, v ktorej nechýba bazén ani ovocné stromy
Moderná malá záhrada, v ktorej nechýba bazén ani ovocné stromy

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock, archív firiem
Zdroj: časopis Pekné bývanie 08/2020


Kategórie: Záhrada
Tagy: bazény