Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Našli ste v komposte veľké biele larvy? Pozor, nemusí to byť škodca!

Zdieľať 30. 07. 2022
Našli ste v komposte veľké biele larvy? Pozor, nemusí to byť škodca! Zdroj: Shutterstock

Ak si pripravíte kvalitné kompostovisko, určite ním nepohrdne ani viacero druhov hmyzu. V mnohých prípadoch ide o neškodných a zároveň užitočných návštevníkov. Čo však robiť v prípade, ak natrafíte na veľké biele larvy?

Máme založený kompost a pri jeho rozoberaní sme v ňom našli veľké tučné biele červy. V živote som niečo také nevidela. Čo to je? Je to nejaký škodca? Viete mi poradiť, čo s nimi robiť? Alena, Gbely

Odpovedala: Ing. Denisa Bajzíková – záhradná architektka

Tento rok sa na mňa otázky podobného typu valia asi z každej strany. Preto súdim, že bol zrejme veľmi dobrý rok pre skupinu chrobákov rodu chrústovitých, ktorých larválnu etapu života teraz nachádzame skoro na všetkých možných a asi aj nemožných stanoviskách.

Takéto larvy chrobákov nazývame pandravy, no nerada ich tak nazývam, lebo pri tomto výraze si všetci vybavia hneď iba chrústa a v ľudskom ponímaní chrúst = škodná. Pravda môže byť niekde úplne inde.

roháče a larva

Roháč (Lucanus cervus) s obľubou prebýva aj v kompostoch. Patrí medzi ohrozené druhy v Európe. Zdroj: Shutterstock

Pandravy sú typické pre už spomínaných zástupcov rodu chrústovitých, do ktorého však nepatria iba chrústy, len je to tak „nešťastne“ nazvané. Tento rod zahŕňa okrem tak prenasledovaného škodcu, ktorý je, mimochodom, aj dôležitým opeľovačom a potravou pre obrovský zástup bežných i vzácnych živočíchov či mnoho vzácnych zástupcov tohto rodu, ako sú napríklad zákonom chránené roháče, nosorožteky a iné.

Rozlíšiť však jednotlivé pandravy a určiť, o ktorý konkrétny druh ide, je i pre mňa silná káva a chce to odborníka, preto s nimi robím nasledujúce: Osobne mám vždy dva komposty. Jeden hotový a druhý, na ktorý sa hádže.

Prečítajte si tiež

Ak vám zapácha kompostér, možno doň pridávate veľa pokosenej trávy. Ako ju v komposte správne využiť?
Ak vám zapácha kompostér, možno doň pridávate veľa pokosenej trávy. Ako ju v komposte správne využiť?
Vyskúšajte biohnojivo z pŕhľavy a už na ňu v okrasnej aj úžitkovej záhrade nedáte dopustiť!
Vyskúšajte biohnojivo z pŕhľavy a už na ňu v okrasnej aj úžitkovej záhrade nedáte dopustiť!

Keď rozoberám hotový kompost a natrafím na pandravu, zoberiem ju, hodím na zakladaný kompost a pokračujem ďalej. A tak isto, ak natrafím na pandravu v záhrade, odnesiem ju spolu so zeleným odpadom na kompost a tam ju nechám, nech si ide po svojom.

Chránený zákonom

Nosorožtek obyčajný

Zdroj: Shutterstock

Nosorožtek obyčajný (Oryctes nasicornis) má krátke tmavé telo dlhé 25 až 40 mm. Samce majú na hlave roh, podľa toho i názov nosorožtek. Lietajú najmä podvečer a v noci. Spolu s roháčmi patria medzi obry našej hmyzej ríše. Obľubujú najmä dubové lesy, komposty, staré spráchnivené pne a bútľavé stromy.

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 07/2022


Kategórie: Záhrada