Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Nechcete sa vzdať rozkvitnutej záhrady ani počas zimy? Zasaďte si čemericu

Zdieľať 07. 12. 2021
Nechcete sa vzdať rozkvitnutej záhrady ani počas zimy? Zasaďte si čemericu Galéria (4) Zdroj: Shutterstock

Patrí k najkrajším kvitnúcim trvalkám. Jej prekrásne kvety sa objavujú počas zimy a začiatkom jari. V posledných rokoch sa rozrástla ponuka týchto rastlín, pribudli nové druhy a množstvo zaujímavých kultivarov. Ako sa o čemericu správne postarať?

Charakteristika

Čemerica (Helleborus) je vždyzelená a dlhoveká trvalka. Jej najväčšou ozdobou sú kvety. Na prvý pohľad pôsobia krehko, sú však pevné, trváce a odolné proti nízkej teplote. Objavujú sa aj v období, kedy iné kvety v záhradách chýbajú.

Kvety čemeríc môžu byť biele, zelené, žlté, oranžové, ružové, purpurové, fialové či takmer čierne. Bývajú jedno- alebo viacfarebné. V závislosti od kultivaru sú jednoduché, poloplné alebo plné.

Čemerice mávajú aj zaujímavé listy, sú tmavozelené alebo so sivastým nádychom, lesklé a kožovité. Listy niektorých druhov sú mohutnejšie s jemnými zúbkami po okrajoch. Na ďalších listoch je zase nápadná striebristá kresba.

Čím sú čemerice staršie a dlhšie rastú na jednom mieste, tým bohatšie kvitnú.

Čemerica

Zdroj: Shutterstock

Využitie v záhrade

Túto trvalku si môžete vysadiť do voľnej pôdy alebo aj do vyvýšených záhonov. Čemerice sa hodia do moderných aj tradičných vidieckych záhrad. Dajú sa pestovať aj vo väčších kvetináčoch.

Keď sa rozhodnete pre pestovanie vo voľnej pôde, nezabudnite, že čemerice neznášajú časté presádzanie, preto im už hneď na začiatku vyberte definitívne miesto.

Vysadiť si môžete buď iba jeden druh, alebo si pre vašu záhradu zvoľte niekoľko druhov či kultivarov, najlepšie s rozdielnym obdobím kvitnutia.

Ak si kúpite rozkvitnutú čemericu okolo Vianoc, s jej výsadbou do voľnej pôdy počkajte. Dovtedy ju umiestnite na chránené miesto v exteriéri.

Kalendár výsadby a kvitnutia

Výsadba: marec, apríl, august, september
Kvitnutie: január – apríl, november, december
Rozmnožovanie delením: september

Stanovište

Čemericiam doprajte polotienisté miesto, ideálne pod vyššími listnatými krami, akými sú lieska či hamamel, alebo pod stromami, ktoré v zime a skoro na jar prepúšťajú dostatok svetla a v lete zase tienia.

Menej vhodná je blízkosť ihličnatých drevín, čemericiam prekáža kyslejšia pôda. Na príliš slnečnom stanovišti bývajú listy poškodzované silnými slnečnými lúčmi.

Bohatšie kvitnutie je podmienené pestovaním v mierne zásaditej alebo neutrálnej kyprej a mierne vlhkej pôde. Dobre zakorenené rastliny znesú aj sucho, čo pozitívne vplýva na tvorbu kvetov. Nevyhovuje im však zmáčaná pôda.

Hybridný druh čemerice

Hybridný druh čemerice Zdroj: iStock

Čemerice sú nádherné, ale jedovaté rastliny. Preto by ste ich nemali pestovať v záhradách, kde sa pohybujú menšie deti. S rastlinou pracujte vždy v rukaviciach.

Pestovanie

Čemerice patria k pestovateľsky menej náročným rastlinám. Nevyžadujú žiadne špeciálne pestovateľské zásahy, ocenia, ak ich nebudete rušiť (napríklad neustálym presádzaním).

Vhodným obdobím na výsadbu čemeríc s koreňovým balom je jar alebo koniec leta. Po vysadení je potrebná zálievka, a to najmä v období, keď je slnečno a suchšie.

Počas leta je vhodné čemerice prihnojiť kompostom alebo hnojivom s vyšším obsahom draslíka, čím podporíte tvorbu kvetov. Pôda v okolí rastlín sa nesmie kypriť, mohlo by dôjsť k poškodeniu koreňov. Vhodné je však pôdu namulčovať.

Prečítajte si tiež

Zimné aranžovanie: Akými rastlinami si môžete skrášliť okenné parapety
Zimné aranžovanie: Akými rastlinami si môžete skrášliť okenné parapety
Rozkvitnuté Vianoce: Ako pestovať vianočnú hviezdu, vianočný kaktus a cyklámeny
Rozkvitnuté Vianoce: Ako pestovať vianočnú hviezdu, vianočný kaktus a cyklámeny

Top kultivary

Helleborus niger ’Praecox‘

Patrí k najskoršie kvitnúcim čemericiam. Rozkvitá často už v období adventu a počas Vianoc. Hodí sa do sviatočných výsadieb.

Helleborus orientalis ’Double Red‘

Kvety má poloplné a bordové. Kvitne od februára do apríla. Je pôsobivá v spoločnosti drobných kvitnúcich cibuľovín.

Helleborus orientalis ’Double White Spotted‘

Táto čemerica má biele plné kvety. Okvetné lístky sú posiate purpurovými bodkami. Kvitne od februára do apríla.

Helleborus ’Angel Glow‘

Množstvo ružových kvetov sa u tejto čemerice objavuje už v mladom veku. Rastlina má tiež atraktívne pevné kožovité listy. Kvitne od konca roka do začiatku jari.

Helleborus orientalis ’Yellow Picotee‘

Netradičné žlté kvety s červeným melírovaním sa na tejto rastline objavujú od februára do apríla.

4 tipy na najkrajšie druhy čemeríc

Čemerica čierna (Helleborus niger)

Rastlina je nižšia, vytvára bohato olistený trs a čím je staršia, tým bohatšie kvitne. Rozkvitá koncom roka a kvety má jednoduché biele. Dajú sa použiť na aranžovanie. Uplatní sa na okraji záhonov, v skalke, predzáhradke a dá sa pestovať aj v kvetináčoch.
Rozmery (v × š): 40 × 45 cm.

Čemerica smradľavá (Helleborus foetidus)

Zaujímavý druh, ktorý sa od ostatných viditeľne líši. Vytvára husto olistené trsy užších listov. Kvety má zelenkasté, menšie, zvončekovité, často s jemným bordovým okrajom. Objavujú sa neskôr, na konci zimy a začiatkom jari. Vynikne v prírodných záhradách, záhonoch a ako podrast drevín.
Rozmery (v × š): 60 × 45 cm.

Čemerica korzická (Helleborus argutifolius)

Ide o druh so žltozelenými kvetmi, ktoré sa objavujú približne koncom zimy. Sú dekoratívne dlho po odkvitnutí. Má jemne zúbkaté delené a tuhšie listy. Táto čemerica je citlivá na zimné slnko, vyžaduje zimnú ochranu. Hodí sa do okrajov záhonov, skalky, predzáhradky, dvorov a kvetináčov.
Rozmery (v × š): 60 × 45 cm.

Čemerica východná (Helleborus orientalis)

Ide o neskôr kvitnúci a vyšší druh. Kvety sa objavujú zhruba v období od februára až do apríla. Vytvára vzdušné trsy a rýchlo sa rozrastá. Kvety sú stredne veľké až väčšie, jednoduché alebo plné, biele, ružové alebo fialové. Hodí sa do kvetinových záhonov, pred kry a do kvetináčov.
Rozmery (v × š): 50 × 45 cm.

Možnosti výsadby čemerice

V zimných kompozíciách

Záhrada môže byť atraktívna aj počas zimných mesiacov, a to napríklad farebnosťou a zaujímavou skladbou rastlín. Čemerica by mala byť súčasťou takýchto výsadieb.

Zaujímavé môže byť spojenie niekoľkých rozkvitnutých rastlín čemerice smradľavej a farebne výraznej kôry svíbu sibírskeho (Cornus alba ’Sibirica‘). Oplatí sa tiež vysadenie čemerice pod kry, ktoré majú v zime zelené listy.

Výsadba čemerice s vresom

Zdroj: Shutterstock

V záhonoch

Čemerice si môžete vysadiť na okraje zmiešaných kvetinových záhonov, pred skupiny ihličnanov alebo opadavých krov, ktoré kvitnú v zime a skoro na jar. Keďže nezaberú veľa miesta, môžete si ich vysadiť aj do užších záhonov.

Uplatnia sa aj pod vyššími stromami, ktoré ich v lete zatieňujú a počas zimy k nim zase prepúšťajú dostatok svetla. Ak máte v záhonoch dostatok miesta, vytvorte si menšie skupinky, ktoré pozostávajú z niekoľkých kusov jedného druhu alebo kultivaru čemeríc.

V kombináciách s cibuľovinami

Vzrastovo vyššie čemerice, ktoré kvitnú koncom zimy a začiatkom jari, sú nádherné spolu s prvými jarnými cibuľovinami a hľuznatými rastlinami, napríklad so scilami, krókusmi, puškíniami, snežienkami, bledavkami alebo veternicami.

Čemerice postupne zmohutnejú, zatiaľ čo cibuľoviny a hľuznaté rastliny splanejú. Časom tak vznikne pôvabný a prirodzene pôsobiaci porast. Takúto výsadbu si môžete vytvoriť v modernej aj vidieckej záhrade. Čemerice vysádzajte na jar, cibule a hľuzy zase počas jesene.

V kvetináčoch

Väčšina druhov a kultivarov čemeríc výborne prosperuje aj v kvetináčoch. Využiť na to môžete čemericu čiernu, ale najmä čemericu korzickú, purpurovú či východnú. Doprajte im priestrannejšie a dekoratívne mrazuvzdorné kvetináče s otvorom na odtok prebytočnej zálievkovej vody na dne.

Čemerice sa aj v črepníkoch rýchlo rozrastajú do šírky a aj keď nekvitnú, tak pútajú vždyzelenými listami. Pestovať ich môžete samostatne (podľa veľkosti kvetináča však odporúčame aspoň tri kusy) alebo v kombinácii s inými rastlinami. Môžu byť tiež podsadbou pre vždyzelené dreviny s korunkami.

Čemerica čierna v kvetináči

Čemerica čierna Zdroj: Shutterstock

Substrát pre čemerice nesmie byť kyslý, ale mal by byť skôr zásaditejší. Dôležité je tiež vytvoriť na dne kvetináča drenážnu vrstvu z keramzitu, pretože všetky čemerice neznášajú dlhodobo premokrený a studený substrát.

Kvetináč s čemericami umiestnite na chránené a svetlé miesto, ktoré však nie je príliš slnečné. Rastliny občas zalejte a v lete im doprajte hnojivo. Priebežne odstraňujte choré alebo poškodené listy.

5 pravidiel pestovania čemeríc

  • Čemerice vysádzajte na dobre viditeľné miesta kvôli ich krásnym kvetom. Môžu rásť v úrovni pohľadu z okien domu alebo tam, kde zaujmú pri každej prechádzke. Hodia sa aj do predzáhradky.
  • Mladším aj starším rastlinám prospieva padajúce lístie. Z tohto dôvodu je dôležité ponechať ho v okolí rastlín hlavne na jeseň. Dajte však pozor, aby rastliny neboli lístím úplne zakryté. Na jar potom staré lístie včas odstráňte.
  • Novovysadené jedince by ste mali pred prvou zimou ochrániť. Platí to najmä pre citlivejšie druhy, napríklad čemericu korzickú. Na zakrytie môžete použiť netkanú textíliu alebo ihličnaté chvojky.
  • Čemerice si rozmnožíte delením starších trsov po odkvitnutí. Vhodné sú na to staršie, bohato rozrastené a zdravé jedince. Pri rozdeľovaní dajte pozor, aby ste nepoškodili veľmi krehké korene.
  • Vypestovanie nových čemeríc zo semien je ďalší spôsob, ako získať nové rastliny. Ak však použijete semená z vlastnej záhrady, nebudete mať istotu, že nové rastliny budú totožné s tou materskou. Semená vysejte čo najskôr po zbere. Klíčia veľmi dlho, preto sa vyzbrojte trpezlivosťou.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Pekné bývanie V záhrade (zima)


Kategórie: Záhrada