Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Nenechajte si ujsť jesennú výsadbu trvaliek! Ako na to?

Zdieľať 15. 10. 2021
Nenechajte si ujsť jesennú výsadbu trvaliek! Ako na to? Zdroj: Shutterstock

Trvalky sú byliny, čiže nevytvárajú nadzemnú drevitú časť. Ich bylinná časť na jeseň odumiera až k pôde, korene prezimujú a rast listov a stoniek sa obnoví na jar. Ak ich vysadíme teraz, stihnú sa dobre zakoreniť v ešte relatívne teplej pôde do začiatku zimy.

September a október sú výborné obdobie na presádzanie trvaliek a na delenie i rozsadenie starších trsov, na ktorých sa prejavuje únava – majú menej kvetov, menšie listy, niektoré sú v strede prázdne či dokonca odumreté.

Takúto rastlinu podryjeme, vyberieme, hrubé okrajové časti rozdelíme a vysadíme na nové miesta v záhrade, prípadne sa o ne podelíme s priateľmi. Je to i skvelá možnosť, ako získať zdarma nové rastliny. Viac rastlín získame i pri kúpe väčších, dobre prekorenených sadeníc, ktoré hneď pri výsadbe rozdelíme na viac kusov.

Keď chceme rozdeliť príliš veľký trs trvalky, ktorá sa nedá celá naraz podkopať a vybrať, odkopávame z nej iba menšie okrajové časti.

Pridávanie tekutého hnojiva do krhly s vodou

Zdroj: Shutterstock

Nezabudnite na hnojivo

  • Po jesennej výsadbe aplikujeme hnojivo s vyššou dávkou fosforu, ktorý podporuje rozvoj koreňového systému. Môžeme použiť napríklad kostnú múčku, ktorá je jeho prirodzeným zdrojom.
  • Vhodnejšie ako aplikácia hnojiva iba do výsadbovej jamky je jeho zamiešanie do pôdy. Podporíme tak rast koreňov aj smerom von z jamky, čiže lepšie zakorenenie.
  • Na jar aplikujeme vyvážené hnojivo s obsahom fosforu, dusíka a draslíka, ktoré sú potrebné na dobrý rast listov a kvetov.
  • Pri výsadbe môžeme jednorazovo pridať dávku mykoríznych húb. Vďaka nim rastliny lepšie získavajú z pôdy vodu aj živiny a uľahčí sa ich zakorenenie. Práškom s obsahom mykoríznych húb posypeme výsadbovú jamku aj korene. Pozor, mykorízne huby nepoužívame súčasne s hnojivom, pretože vyššie dávky hnojív môžu potlačiť rast prospešných húb.

Bylinné trvalky. 4 kroky jesennej výsadby

Vkladanie hosty do vykopanej jamy

Zdroj: Shutterstock

1 Záhon odburiníme, pričom dbáme aj na odstránenie koreňov vytrvalých burín. Vykopeme o niečo väčšiu jamu, ako je objem kvetináča s trvalkou alebo presádzaný, či rozdelený trs. Pri delení sa snažíme rozdeliť ich rovnomerne a tak, aby každá časť mala dostatok silných koreňov a očiek, z ktorých na budúci rok vyrastú nové výhony.

2 Rastlinu vložíme do vykopanej jamy do rovnakej hĺbky, v akej rástla predtým. Ak trvalku po výsadbe nevidno, pretože je celkom zatiahnutá, miesto výsadby označíme štítkom. Tak budeme vedieť, kde sa nachádza, a pri odburiňovaní alebo dosádzaní cibuľovín ju omylom nezničíme. Skvelo funguje spoločná výsadba trvaliek a cibuľovín. Skoré jarné cibuľoviny pôsobia v záhrade efektne skôr, ako sa rozrastú trvalky, a rozrastajúce sa trvalky neskôr zakryjú odumierajúce listy cibuľovín.

Prečítajte si tiež

Aké miesto je vhodné na výsadbu japonského javora?
Aké miesto je vhodné na výsadbu japonského javora?
Tipy od záhradného architekta na výsadbu vidieckej záhrady
Tipy od záhradného architekta na výsadbu vidieckej záhrady

3 Okolo koreňov vysádzanej trvalky nasypeme pôdu, prstami ju zatlačíme na dno jamy či medzi korene. Tento krok je dôležitý, aby sa okolo koreňov nevytvorila vzduchová bublina, ktorá by mohla spôsobiť ich odumretie. Výdatne zalejeme a klesnutú pôdu doplníme. Pri výsadbe rôznych druhov trvaliek si zistíme ich konečnú veľkosť, aby záhon nebol prehustený alebo, naopak, poloprázdny. Rastliny by zároveň nemali obmedzovať chôdzu po chodníčku ani ničiť trávnik.

4 Okolo novovysadených trvaliek rozprestrieme vrstvu kompostu alebo dobre vyzretého hnoja, čo pomôže zadržiavať vlhkosť okolo koreňov a obmedzí klíčenie burín. Počas zimy ich sem-tam skontrolujeme a uistíme sa, že ich nevyvrátil vietor, prípadne nevyhrabalo zviera. V prvých rokoch po výsadbe im počas suchého obdobia dožičíme občasnú zálievku.

Text: Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 09/2021


Kategórie: Záhrada