Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Nepremrhajte príležitosť vypestovať si turecké klinčeky zo semienok. Ako na to?

Zdieľať 27. 05. 2023
Nepremrhajte príležitosť vypestovať si turecké klinčeky zo semienok. Ako na to? Zdroj: Shutterstock

Odborníčka radí, kedy a ako vysievať semienka klinčekov tureckých.

Kamarátka má v záhrade vysadené nádherné turecké klinčeky. Uprosila som ju, aby mi z nich dala semienka, aby som si mohla vypestovať doma aj ja také. Má to len jeden háčik. Neviem ako. Ona mi tvrdí, že jej rastú samy a tak mi s tým veľmi nepomohla. Vedeli by ste mi poradiť, ako si vypestujem vlastné? Mária, Stará Lehota

Odpovedala: Ing. Denisa Bajzíková – záhradná architektka

Turecké klinčeky, správne klinčeky bradaté (Dianthus barbatus) sa v slovenských záhradách tešili veľkej obľube a stala sa z nich už takmer zabudnutá rastlina. Pritom ide o veľmi atraktívny druh, nenáročný na pestovanie, s veľmi širokou škálou vyfarbenia kvetov.

A navyše, okrem skrášľovania našich záhrad má ešte jedno využitie – jeho kvety sú vhodné na rez a v kvetinových väzbách vydržia naozaj veľmi dlho. Na to, aby ste si aj vy, či už v záhrade, alebo kvetináči, dopriali takúto krásu, si však budete musieť počkať až do budúcej sezóny.

Rastlinky, ktoré vzídu z výsevu, musia ešte prejsť mrazom, aby boli schopné zakvitnúť. Stresové zimné obdobie ich totiž nabudí na tvorbu novej generácie, následkom čoho je potom kvitnutie a tvorba semien.

Výsev

Semienka vysejte čo najskôr, najlepšie ešte na začiatku leta. Čo je podstatné, výsevy nikdy nenechávajte na plnom slnku. Vyberte si preto miesto, ktoré je svetlé, ale nie je exponované na celodennom úpale. Semienka vysievajte len plytko a plochu, na ktorej sú vysiate, udržiavajte vlhkú.

Prečítajte si tiež

Ako si vypestovať zázvor v domácich podmienkach priamo z koreňa
Ako si vypestovať zázvor v domácich podmienkach priamo z koreňa

Sadenice

Počas leta by sa mali vytvoriť dostatočne silné sadenice. Tie potom už vysádzajte na určené miesto – ideálne slnečné, aby v budúcej sezóne rastlinky bohato zakvitli. I keď klinčeky nie sú náročné na pôdu, určite ich poteší zem bohatá na živiny, ktorá je dobre priepustná a úplne nepresychá. Rastlinky si takto udržia bohaté olistenie aj kvitnutie. Nezabudnite si vždy nejaké semienka každý rok vysiať.

Ako mať vždy krásne klinčeky

Turecké klinčeky po prvej sezóne kvitnutia veľmi chradnú, preto je lepšie každoročne ich dopĺňať, aby sa kvitnutie opakovalo každý rok. Klinčeky síce dokážu vyrásť svojpomocne samovýsevom, ten však nemusí byť vždy úspešný.

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 06/2023


Kategórie: Záhrada