Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Starostlivosť o okrasnú záhradu nekončí ani v decembri. Na toto nezabudnite

Zdieľať 30. 11. 2021
Starostlivosť o okrasnú záhradu nekončí ani v decembri. Na toto nezabudnite Zdroj: Shutterstock

Decembrom sa práce v okrasnej záhrade nekončia. Je už toho síce pomenej, avšak netreba zabúdať na ochranu rastlín pre mrazmi, či ich zalievanie počas suchej zimy.

Posledné dolaďovanie

V decembri by už mala byť záhrada zazimovaná, aj keď je tu ešte zopár drobností. Vyššie okrasné trávy musia byť pevne zviazané, najmä kortadéria. Teraz ich nestriháme ani nepresádzame. Zviazané by mali byť aj stĺpovité ihličnany. Novovysadené trvalky treba ochrániť čečinou, rovnako aj skalku (predtým z nej však treba dôkladne povyberať lístie). Kmene okrasných stromov ochránia slamené rohože, prípadne aj náter. Ešte pred príchodom mrazov zalejeme novovysadené ihličnany.

Plánovanie výsadby ihličnanov

V zimnom období sú ihličnany nápadnejšie ako inokedy. Môžeme si všimnúť ich zaujímavý tvar či farebnosť. Chybou je preplniť záhradu jedným druhom, napríklad tujami alebo cypruštekmi. Lepšie je vytvárať z nich skupiny, v rámci ktorých sú zastúpené rôzne tvary, farby aj veľkosti. Objavme však aj niečo iné. Zima je ideálna na plánovanie, preto si teraz môžeme vybrať druhy, ktorými by sme výsadbu doplnili. Tie si potom môžeme vysadiť, ale až v jarných mesiacoch. Teraz už nevysádzame.

Kórejská jedlička vynikne vo väčších záhradách

V posledných rokoch patrí k obľúbeným ihličnanom, ktoré sa pestujú v našich záhradách. Veľakrát sa stáva exteriérovým vianočným stromčekom. Kórejská jedľa (Abies koreana) má atraktívny kompaktný tvar a hustý rast. Skutočnou ozdobou tejto dreviny sú fialové šišky. Kórejské jedle sa hodia len do stredne veľkých až veľkých záhrad. Vybrané kultivary, napríklad ’Silberlocke‘, však dorastú do výšky maximálne 2 m a sú teda vhodné aj do menších záhrad. Jedľa porastie na slnečnom mieste.

Voňavé kry

V zime, aj keď sa to nezdá, kvitne viacero okrasných krov. Ich kvety sú nápadné, často farebné a niekedy aj voňavé. Konkrétne ide o kalinu (Viburnum fragrans) či menej známy zimovec (Chimonanthus praecox). Za priaznivého slnečného počasia rozkvitá tento ker už v decembri. Jeho žltkasté kvety prevoňajú aj interiér vanilkovou arómou. Voňavá je aj kôra tejto dreviny a listy. Ker dorastá do výšky 2 m, žiada si slnečné a chránené miesto (ideálne pri múre). Zimovec je mrazuvzdorný, nenáročný, znesie široké spektrum pôd. Dostať ho kúpiť počas zimy, no lepšie je sadiť ho na jar, keď sa oteplí.

žlto kvitnúci zimovec

Zimovec Zdroj: Shutterstock

Kry s farebnou kôrou či plodmi

Do záhrady vnesú viac farebnosti kry s farebnou kôrou alebo plodmi. Väčšinou vyniknú pred pozadím zo vždyzelených drevín, prípadne z tmavších ihličnanov. Teraz si môžeme naplánovať ich výsadbu, vyhliadnuť miesto a na jar ju zrealizovať. Z drevín, ktoré vynikajú farebnou kôrou, je najvďačnejší svíb (Cornus alba ’Sibirica‘). Krvavočervené konáre tejto dreviny vysokej najviac 2 m krásne kontrastujú s okolitou zeleňou, ale aj so snehom. Svíb treba vysadiť na slnečné miesto do výživnej pôdy.

Kvitnúce Vianoce

Počas adventného obdobia môžeme doplniť interiér či zimnú záhradu kvitnúcimi izbovkami. Pestovateľsky nenáročné sú bromélie, z nich predovšetkým guzmánie, bohato kvitnú azalky, cyklámeny, niektoré druhy orchideí, kalanchoe či amarylky. Väčšina týchto rastlín potrebuje svetlý a nie príliš prekúrený priestor, inak im zasychajú puky aj kvety. Pestovateľský substrát by mal byť stále mierne vlhký. Kvitnúce rastliny je dobré raz mesačne prihnojiť hnojivom na kvitnúce izbovky.

ružové azalky v plechovom vedierku

Azalka Zdroj: Shutterstock

Ardízia

V ponuke kvetinárstiev sa najmä v zimnom období objavuje ardízia – rastlina s nápadnými krvavočervenými plodmi. Okrasné sú aj jej vždyzelené listy. Môže byť súčasťou vianočne naladeného bytu, hodí sa do zimných záhrad, vstupných hál a na okenné parapety. Dariť sa jej bude na svetlom a chladnejšom mieste.

Krásny cyklamén počas celého adventu

Často sa stáva, že cyklámen zakrátko po prinesení do interiéru začne vädnúť, žltnúť a zasychajú mu kvetné puky. Problém je v tom, že rastlinu zväčša umiestnime do vykúreného priestoru alebo nad radiátory na okenné parapety. Aby bol cyklámen nádhernou ozdobou počas celého adventného obdobia, treba ho umiestniť na svetlé a chladnejšie miesto s teplotou od 13 do 18 °C. Takisto v tmavších priestoroch rastlina živorí a málo kvitne.

Prečítajte si tiež

Nezabúdajme sa v zime poďakovať zvieracím pomocníkom
Nezabúdajme sa v zime poďakovať zvieracím pomocníkom
Viete, ktoré dreviny vám skrášlia záhradu aj v zime?
Viete, ktoré dreviny vám skrášlia záhradu aj v zime?

Netradičná cezmína

Narezané konáriky cezmíny praslenitej (Ilex verticillata) sa bežne predávajú počas zimy v kvetinárstvach a zdobia ich svietivo červené plody. V čase predaja však nemajú listy. Tie na jeseň opadávajú. Ešte predtým sa však vyfarbia do krásnych žltých až karmínových odtieňov. V našich končinách je táto drevina málo pestovaná. Dorastá do výšky asi 2 m a rovnakej šírky. Potrebuje miesto na slnku alebo v polotieni, nevyhnutná je kyslejšia a vlhká pôda. Drevina vyniká práve plodmi, ktoré vydržia na konárikoch až do jari.

Cezmína praslenitá vo váze

Zdroj: Shutterstock

Ďalšie pestovateľské práce

Barborky

Začiatkom mesiaca si nezabudnite odrezať čerešňové halúzky na rýchlenie. Rozkvitnúť by mali v období Vianoc.

Zálievka čemerice

Teraz sa dajú kúpiť kvitnúce rastliny, ktorými možno dekorovať okolie domu, balkón alebo terasu. Ak pestujeme čemericu v nádobe, zvýšime jej zálievku. Substrát však nesmie byť premáčaný. Rastliny zakúpené v zime vysadíme do pôdy až na jar.

Ochrana skalky

Južne orientované skalky zakryjeme ihličnatými chvojkami. Skalničky sú tu vystavené kolísaniu teplôt.

Dreviny

Novovysadené ihličnany a vždyzelené listnáče nezabudnime v dňoch, keď je slnečno a nemrzne, zaliať.

Údržba trávnika

Na zamrznuté plochy už nevstupujeme. Ak nemrzne, trávnik čistíme od napadaného lístia.

zamrznutý trávnik s napadaným lístím

Zdroj: Shutterstock

Ruže

Odstráňte plody ruží. Koncom novembra je najvyšší čas nakopcovať ruže na záhonoch. Korunky stromčekových ruží treba obaliť jutovinou.

Živé ploty

Ak napadne sneh, sústreďte ho pod živé ploty, ku koreňom je dobré nahrnúť aj suché lístie.

Kŕmidlá

Nezabudnite ich včas rozvešať. Ak začína mrznúť, treba doplniť krmivo.

Izbové rastliny

Druhy s pestrými listami treba umiestniť na čo najsvetlejšie miesto.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie


Kategórie: Záhrada