Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Obľúbenú prísadu cukroviniek si môžete zasadiť aj do malej záhrady. Ako pestovať mandľu?

Zdieľať 07. 09. 2021
Obľúbenú prísadu cukroviniek si môžete zasadiť aj do malej záhrady. Ako pestovať mandľu? Zdroj: Shutterstock

Mandle sú mimoriadne obľúbené najmä v kuchyni – často sa využívajú ako súčasť najrôznejších cukroviniek. Vďaka moderným odrodám, ktoré môžete pestovať aj ako polokmene, získate bohatú úrodu mandlí aj v malej záhrade. Ako podporiť rodivosť?

Stanovište

Mandli obyčajnej (Prunus dulcis) sa najlepšie darí v najteplejších oblastiach, oddávna bývala súčasťou viníc. V tunajších podmienkach jej vyhovujú oblasti s priemernou ročnou teplotou 9 – 10 °C, celoročný úhrn zrážok by nemal byť nižší ako 400 mm a optimálna nadmorská výška pre pestovanie mandle je do 350 – 400 m n. m. Ide o pekné stromy, ktoré na jar zaujmú bohatým kvitnutím. Kvety sú zväčša cudzoopelivé, iba málo odrôd je samoopelivých.

Mandliam vyhovuje slnečné a chránené miesto, suchšie a teplejšie podnebie. Tieto podmienky spĺňajú len naše najjužnejšie pestovateľské lokality. V žiadnom prípade ich nesaďte do mrazových dolín či do zamokrených ťažkých pôd. Obľubujú suchšie, dokonca aj kamenisté pôdy. Viac im vyhovujú zásaditejšie pôdy, preto by sa pôdne pH malo pohybovať nad úrovňou 7. Podľa kvality starostlivosti je životnosť mandlí 25 – 40 rokov.

Mandľový sad

Zdroj: Shutterstock

Kedy mandľu sadiť a kedy zbierať úrodu

Výsadba: september
Kvitnutie: marec, apríl
Zber plodov: september, október
Výška rastu: do 7 m

Pestovanie

Aj napriek tomu, že ako najvhodnejší termín výsadby mandlí sa javí skorá jar, uprednostnite skorší jesenný termín, keďže mandle veľmi skoro pučia. V závislosti od veľkosti vašej záhrady si vyberte z ponuky novších odrôd – tie najmä v kombinácii s vhodnými podpníkmi totiž dorastajú do menších rozmerov.

Mladý kmienok treba na zimu zabaliť do papiera, aby stromček počas obdobia mrazov, trvajúcich aj počas jari, nevyschol. Rez po výsadbe uskutočnite až na jar. Korunu zapestujte na voľnejší, presvetlenejší tvar a vždy sa snažte o periodické presvetľovanie koruny. Po desiatom až pätnástom roku je vhodné mandle zmladiť.

Prečítajte si tiež

Veľký špeciál: Všetko, čo potrebujete vedieť o jesennom vysádzaní drevín
Veľký špeciál: Všetko, čo potrebujete vedieť o jesennom vysádzaní drevín
Máte chuť na niečo naše a pritom netradičné? 20 originálnych receptov z orechov (1. časť)
Máte chuť na niečo naše a pritom netradičné? 20 originálnych receptov z orechov (1. časť)

Vo vlhkých podmienkach a už počas skorej jari zvykne mandle napádať moníliová spála – huba Monilia laxa. Proti tejto hube pomáha preventívny postrek vhodným fungicídom. Inak táto drevina nebýva príliš napádaná chorobami ani škodcami.

Mandli najviac vyhovujú mierne južné a juhovýchodné svahy chránené od severnej strany.

Mandľové konáre s plodmi

Zdroj: iStock

Zber

Najskorší termín dozrievania mandlí je koniec septembra a začiatok októbra, neskoré mandle dozrievajú až koncom októbra. Dôležité je neponáhľať sa so zberom – mandle zberajte až vtedy, keď praskne rubina (zelené oplodie), jej odstránenie je totiž veľmi náročné.

U niektorých odrôd rubina po prasknutí zosychá a mandle z nej vypadávajú na zem, no pri tzv. praskavých mandliach zostávajú mandle aj po prasknutí rubiny na strome a treba ich poodtŕhať. Dôležité je dôkladné usušenie mandlí po ich zbere (najlepšie na slnku) a následné uskladnenie v suchu a v chlade.

Využitie

Jadrá mandlí sú zdrojom mangánu, horčíka, vápnika, selénu, železa a draslíka. Obsahujú antioxidanty, vlákninu a bielkoviny. Môžete ich konzumovať spolu s müsli, použiť pri výrobe cukroviniek, sú vhodné aj na prípravu mandľového mlieka alebo múky.

Ovsená kaša s mandľami a čučoriedkami

Zdroj: Shutterstock

Tip: Prečítajte si, ako si vyrobiť domáci marcipán

Odrody

Ferragnes

Ide o veľkoplodú úrodnú odrodu. Plodí každoročne, plody sa zberajú v septembri. Podiel jadra z celkovej hmotnosti plodu je 33 %, chuť je príjemná a sladkastá. Keďže ide o cudzoopelivú odrodu, opelia ju iba iné odrody mandlí.

Hana

Prináša veľké plody s plným jadrom, podiel jadra je asi 47 %. Plodí spoľahlivo, v horších polohách miera plodnosti klesá. Je odolná proti chorobám.

Supernova

Je to neskorá odroda, dozrieva začiatkom októbra. Charakterizujú ju väčšie plody. Odroda je stredne odolná proti mrazom, vhodná do južnejších a stredných polôh. Označuje sa ako samoopelivá, v prípade mandlí je však pre stabilitu úrody vhodné vysádzať vždy aspoň dve rôzne odrody.

Zora

Česká odroda, ktorá sa vyznačuje čiastočnou samoopelivosťou. Rastie stredne silným umierneným rastom, má dobrý zdravotný stav a vyznačuje sa odolnosťou proti chorobám. Do obdobia plodnosti vstupuje neskoro a s priemernými, ale uspokojivými výsledkami. Plody sú stredne veľké, jadro má sladkú chuť.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroje: časopis Pekné bývanie V záhrade jeseň; redakcia, informácie z odborných firiem a záhradníctiev


Kategórie: Záhrada