12 vydaní za cenu 9!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a tri vydania dostanete ZADARMO.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Dom a byt

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Odborníčka radí: Kedy a akým spôsobom rezať hortenzie?

Zdieľať 14. 01. 2023
Odborníčka radí: Kedy a akým spôsobom rezať hortenzie? Zdroj: Shutterstock

Viete, kedy je ten správny čas na rezanie hortenzií? Niektorí tvrdia, že ešte pred zimou, iní zas, že môžeme počkať do jari. Tak ako to nakoniec je? Spýtali sme sa záhradnej architektky.

Na jar sme si vysadili mladé kry hortenzie metlinatej. Niekde som
sa dočítala, že súkvetia treba ostrihať ešte pred zimou, inde zasa, že ich možno ponechať na rastline a ostrihať ich až na jar. Aký postup je správny? Ingrid, Kuchyňa

Odpovedala: Ing. Denisa Bajzíková, záhradná architektka

Hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata) postupne z našich záhrad vytláča v minulosti preferovaný druh hortenzie kalinolistej (Hydrangea macrophylla). Dôvodom je zrejme to, že ide o podstatne nenáročnejší druh hortenzie, ktorý lepšie znáša naše zimy a nevyžaduje si takú náročnú úpravu pôdy, aby sa jej darilo a aby prosperovala po dlhé roky.

Jedno však majú spoločné: režú sa až v skorú jar, keď rastliny začínajú vyvíjať svoje listové puky. Podľa nich potom ľahko rozoznať, kde konáriky odstrihnúť.

Odkvitnutá hortenzia zakrytá snehom

Súkvetia hortenzií aj po odkvitnutí pôsobia v zimnej záhrade dekoratívne. Ak ste ich však už odstrihli, nič sa nedeje a rastlinkám to nijako neublíži. Zdroj: Shutterstock

Režte presne nad najsilnejšie pôsobiacimi púčikmi. Do tých rastlinky vedia presunúť najviac živín, vďaka čomu potom krásne zakvitnú a neskôr z nich vyženú i dostatočne pevné nové výhonky ako zo slabších pukov.

Odstraňujte aj slabé výhonky, ktoré ker zbytočne zahusťujú, a tiež konáriky, ktoré už nedokážu vytvoriť silné puky, lebo sú už veľmi staré. Odstrániť môžete i tie, ktoré ležia na zemi a všetky poškodené konáre.

Nech už pestujete akúkoľvek hortenziu, na jar si treba dať pozor na jedno: teplotné výkyvy a neskoré mrazy dokážu poškodiť aj tie najsilnejšie rastliny, preto v prípade, že je v predpovedi mráz, prikryte rastliny netkanou textíliou – pomôže rastlinkám zachovať rozbehnutú zeleň a hortenzie budú môcť krásne zakvitnúť.

Prečítajte si tiež

Návod, ako sa stať úspešným pestovateľom hortenzií
Návod, ako sa stať úspešným pestovateľom hortenzií

V zime a na jar

Rez hortenzie

Zdroj: Shutterstock

Mladé rastliny je dobré na zimu obaliť bielou netkanou textíliou
a ku koreňom nahrnúť preosiaty kompost, prípadne i lístie. Na jar potom zrežte poškodené časti (výhony a púčiky) hortenzií kúsok nad zdravými púčikmi, aby ste ich nepoškodili.

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 12/2022


Kategórie: Záhrada