Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Pestujeme bobkový list. Poznáte jeho symboliku a liečivé účinky?

Zdieľať 16. 07. 2021
Pestujeme bobkový list. Poznáte jeho symboliku a liečivé účinky? Zdroj: Shutterstock

Bobkový list - vavrín je aj dekoratívny ker, ktorým si počas leta môžeme ozdobiť exteriér. V našich podmienkach ho pestujeme v nádobách.

Táto aj u nás obľúbená vždyzelená drevina pochádza z Ázie. V staroveku boli jej konáriky symbolom víťazstva a slávy. Listy obsahujú množstvo aromatických látok a po vysušení sa používajú v kuchyni na ochucovanie jedál. Známejšie je u nás pomenovanie „bobkový list“. Čerstvé listy zasa ošetria popáleniny a pomliaždeniny.

Kedy vavrín sadiť a zbierať

Výsadba: apríl, máj, jún, júl
Zber: celoročne
Výška a šírka: 400 × 200 cm v prirodzených podmienkach, v kvetináčoch je rastlina menšia

Vavrínový strom

Zdroj: Shutterstock

Umiestnenie a starostlivosť

  • Vavrín lekársky (Laurus nobilis) pestujeme v priestranných kvetináčoch. Do exteriéru ho umiestňujeme, až keď pominie nebezpečie neskorých jarných mrazov. Vhodné je slnko alebo v polotieň na chránenom mieste. Vyhovuje mu stredne ťažký a humózny substrát. Na pestovanie vavrínu sa hodia len nádoby, ktoré majú na dne otvor na odtok prebytočnej zálievkovej vody.
  • Substrát nesmie byť zmáčaný ani dlhodobo suchý. Počas vegetačného obdobia potrebuje vavrín intenzívnejšiu zálievku, v horúcich dňoch môžeme skoro ráno jemne ovlažiť aj listy. V zime zavlažujeme málo. Počas letných mesiacov drevinu aspoň raz do mesiaca prihnojíme.
  • V stredomorských krajinách vavrín rastie vo voľnej pôde, u nás to možné nie je. Rastlinu s nádobou neskoro na jeseň premiestňujeme do studených a chladnejších priestorov, kde neklesne teplota pod nulu. Napríklad do nevykurovanej zimnej záhrady. Vonku zostať nemôže, pokles teploty pod nulu znesie len krátkodobo.
  • Skorá jar je ideálna na presádzanie vavrínov. Mladšie rastliny presádzame každoročne, staršie raz za tri roky. Použiť môžeme substrát, ktorý je určený na pestovanie stredomorských rastlín. Pri presádzaní zastrihnime aj výhony, aby sme rastlinu prinútili rozkonáriť sa.
  • Po kúpe rastlinu vždy presadíme do väčších kvetináčov. V menších nádobách totiž substrát rýchlo presychá a rastlina by nám v horúcich letných dňoch mohla uhynúť. Vavrín pestujeme samostatne, nekombinujeme ho v jednej nádobe s inými bylinkami.
Vavrínový mladý stromček v kvetináči

Zdroj: Shutterstock

Rez a rozmnožovanie

Na rez reaguje vavrín veľmi dobre, husto olistené jedince môžeme upravovať rezom a tvarovať do zaujímavých tvarov kedykoľvek počas vegetačného obdobia. Tvarované vavríny sú hodnotnou súčasťou exteriérových priestorov. Vyniknú pred vchodovými dverami, na terasách a dvoroch.

Pri tvarovaní vavrínu nám najlepšie poslúžia záhradnícke nožnice, praktickou pomôckou sú rôzne šablóny alebo natiahnutý špagát. Vyhnime sa použitiu elektrických nožníc na živé ploty, pretože tie by poškodili listy. Pri reze odstrihávame jednotlivé vetvičky, nerežeme listy. Poškodené listy hnednú a pôsobia nepekne. Vavrín si ľahko rozmnožíme pomocou polovyzretých odrezkov počas leta.

Prečítajte si tiež

Ako si vypestovať ukážkové hortenzie
Ako si vypestovať ukážkové hortenzie
Popínavé jahody – marketingový trik alebo skutočná odroda?
Popínavé jahody – marketingový trik alebo skutočná odroda?

Zber a skladovanie

Listy vavrínu zbierame celoročne podľa potreby. Využime zber v letnom období, keď majú listy vyšší obsah hodnotných látok. Nastrihané vetvičky pevne zviažeme a zavesené sušíme na tienistom a vzdušnom mieste. Sušiť môžeme aj jednotlivé listy. Vysušené listy uchovávame v papierových vreckách na tmavom a suchom mieste.

Zväzok bobkových listov

Zdroj: Shutterstock

Choroby a škodce

Drevina rastie stredne rýchlo, nebýva v našich podmienkach napádaná chorobami ani škodcami.

Odrody

Latifolia

Listy tohto kultivaru sú lesklé, širšie, kopijovité, po okrajoch jemne zvlnené.

Salicifolia

Kultivar vavrínu, ktorý upúta netradičnými užšími listami.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie V záhrade 02/2021


Kategórie: Záhrada