Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Plánujeme záhradnú terasu. Na týchto 10 vecí myslite už predom

Zdieľať 25. 07. 2022
Plánujeme záhradnú terasu. Na týchto 10 vecí myslite už predom Galéria (3) Zdroj: Shutterstock

Máte doma terasu, či je ešte len v procese výstavby? Čo pre vás tento kúsok miesta znamená? Oddych, pohodlie, relax... Priestranná a slnečná, otvorená, zakrytá či uzatvorená, akákoľvek terasa či teraska je neodmysliteľná súčasť rodinného domu, chaty a dnes už aj mnohých mestských bytov a apartmánov. Aby ste si ju naozaj užili, naplánujte si ju do detailu.

1 Orientácia

Polohu terasy určuje do značnej miery pozemok a jeho hranice.

Väčšina terás je orientovaných na juh alebo juhozápad, tu vzniká prirodzená potreba chrániť ju pred horúcimi slnečnými lúčmi, a to nielen cez deň, ale pri západnej orientácii aj večer, keď je slnko príliš ostré.

Zároveň sa tak čiastočne zabráni prehrievaniu interiéru v prípade, že terasa nadväzuje napríklad na obývaciu izbu s veľkým zasklením. Druh a spôsob tienenia treba prispôsobiť architektúre samotného domu.

Na druhej strane, ak je terasa orientovaná na sever či severovýchod, je na mieste zvážiť, či predsa len nebude lepšie chrániť ju napríklad posuvnými sklenými bočnými panelmi. Vytvoríte tak prívetivejšie prostredie, ktoré budete môcť využívať aj počas chladnejších mesiacov.

2 Aká veľká má terasa byť?

Ak vám to hranice pozemku umožnia, terasa by mala byť aspoň rovnako veľká ako miestnosť, z ktorej sa do tejto vonkajšej „obývačky“ vychádza.

Na umiestnenie záhradného nábytku – stola so šiestimi stoličkami (platí tak pre obdĺžnikový, ako aj okrúhly či oválny stôl ) – budete potrebovať minimálnu plochu 3 × 4 m.

Záhradný architekt Ferdinand Leffler však radí vybudovať terasu radšej o pol metra väčšiu, než vám pripadá dostatočné, aby sa na ňu všetko pohodlne vošlo.

„Myslite na to, že deväťdesiat percent času stráveného v záhrade prežijete práve na terase. Nebojte sa, že terasa bude nakoniec príliš veľká a neútulná, a počítajte nielen s priestorom na samotné sedenie, ale aj na manipulačnú plochu okolo neho,“ hovorí.

Menšia záhradná terasa s dlažbou a hojdačkou, pri terase je záhon s levanduľou a záhradná sprcha

Zdroj: Miro Pochyba

3 Moderné terasy majú úsporný charakter

To sa týka nielen tvarov a materiálov, ale aj farieb a zariaďovacích prvkov.
Pri ich výbere buďte skúpi, samozrejme, nie na úkor kvality.

V dobe minimalizmu sa preferuje jednoduchosť. Niekto by mohol namietať, že použitie rovnakých materiálov, geometrických tvarov a farieb môže pôsobiť nudne, opak je pravda: umne vyskladané vytvoria originálny efekt. Dobre zvolená podlaha alebo nábytok sú v takýchto priestoroch dokonalým dekoratívnym prvkom.

4 Jedna je fajn, dve ešte lepšie

Ak vám to váš pozemok dovoľuje a núka sa vám možnosť vytvoriť okrem hlavnej pobytovej terasy aj druhú, tzv. doplnkovú, urobte to. Prečo? Dôvod je celkom praktický, jeho výhody oceníte počas horúcich letných dní a večerov.

Prečítajte si tiež

Budujeme terasu: Ako na kladenie betónových platní do suchého lôžka
Budujeme terasu: Ako na kladenie betónových platní do suchého lôžka
Špeciál o terasách: Ukryte sa pred slnkom vhodným zatienením terasy
Špeciál o terasách: Ukryte sa pred slnkom vhodným zatienením terasy

Zatiaľ čo hlavná terasa bude orientovaná na juh či juhozápad, tá sekundárna môže byť situovaná na severnú či severovýchodnú stranu. Takúto terasku umiestnenú v tienistej časti pozemku, hoci pod košatým stromom alebo na priedomí, oceníte počas horúcich letných večerov.

Vďaka jej polohe, nebudete na jej zatienenie potrebovanie žiadne slnečníky, markízy či iné tieniace prostriedky, keďže tá pod stromom bude chránená zelenou a hustou masou koruny a tá pred domom vo večerných hodinách už bude v tieni hmoty domu.

5 Hra s geometriou

Pre moderné terasy sú príznačné jednoduché línie a geometrické tvary.

Veľké priestory dizajnéri a architekti zvyknú často deliť na niekoľko výškových úrovní a zón zväčša s obdĺžnikovým či štvorcovým pôdorysom. Zatiaľ čo jedna slúži napríklad na stolovanie, ďalšia zasa na cvičenie, meditáciu či bezbožne lenivý relax.

Moderná terasa s bielou dlažbou sa strieda s vodnou plochou a s plochami so zeleňou

Zdroj: Atelier Flera

Aby nebolo tých ostrých a pravých uhlov priveľa, na zjemnenie efektu jednoduchých a strohých línií je vhodné použiť nábytok s jemne zaoblenými tvarmi.

Rovnako účelne bude pôsobiť aj výsadba „s krivkami“ v kvetináči či bezprostredne v blízkosti terasy, napríklad vždyzelené buxusové kry tvarované do gule. Pravouhlý pôdorys pôsobí harmonicky, usporiadane, naopak, kruhové terasy môžu vytvoriť zaujímavý kontrast s architektúrou domu.

6 Bez tieňa nie je relax

Terasa nechránená pred ostrými slnečnými lúčmi sa v lete mení na krematórium vhodné akurát tak pre studenokrvné jašterice. Pre príjemný pobyt je tienenie nevyhnutné.

Ak máte projekt, kde presah strechy prirodzene chráni aj terasu, máte o starosť menej. Pri nekrytej terase treba pri výbere tieniacich prvkov, ako sú markízy, pergoly, slnečné plachty a iné, prihliadať na architektúru domu.

Obľúbeným materiálom pri stavbe pergol je drevo, z konštrukčného hľadiska však k modernej architektúre pristane i matný kov. A čoraz viac majiteľov siaha práve po ňom.

Čo sa týka konštrukcie, voľte subtílnosť, štíhlosť. Jednoduchá jednofarebná rovnica platí aj pri výbere markíz a slnečných plachiet.

7 Hliník je v kurze

Popri klasických pergolách s textilnou strieškou sú čoraz obľúbenejšie tzv. bioklimatické hliníkové pergoly. Na rozdiel od dreva hliník nemá takmer nijaké nároky na údržbu, je ľahší, takže je vhodný na terasy na bytových domoch a v boji s poveternostnými vplyvmi obstojí na jednotku.

Moderná záhrada s bazénom a terasou s hliníkovou pergolou

Zdroj: Renson

Hornú tieniacu plochu tvoria naklápateľné hliníkové lamely – ich sklonom možno regulovať množstvo svetla pod pergolou a zároveň sa priestor vetrá (ohriaty vzduch prirodzene stúpa nahor). Tak sa vytvorí príjemná klíma nielen na terase, ale aj v miestnosti, ktorá na ňu nadväzuje. Zatvorené lamely zasa chránia pred dažďom.

8 Súkromie na počkanie

Praktickým doplnkom sú bočné clony a markízy, ktoré vám zaistia nielen súkromie, ale aj požadovaný tieň v priebehu niekoľkých sekúnd.

  1. Niektoré markízy môžete doplniť o kazetový volán, ktorý zaistí tieň aj počas nízkeho večerného slnka.
  2. Na zatienenie terasy môžete využiť aj bočnú clonu, ktorá sa kotví do fasády domu. Spoľahlivo ochráni pred vetrom.
  3. Posuvné panely sú ideálne na vytvorenie posuvných stien. Skladajú sa z hliníkových rámov, ktoré môžu byť vyplnené hliníkovými aj drevenými lamelami.

9 Po zotmení

Aby ste si užili terasu aj vo večerných a nočných hodinách, systém vonkajšieho osvetlenia je nutnosťou.

Dôležitý však nie je len dizajn svietidiel, ale aj intenzita osvetlenia – nemalo by byť príliš silné, aby ste ním neobťažovali susedov, svetlo by malo byť skôr teplejšie.

Voľte osvetlenie s nižšou intenzitou, rozptýlené, navodzujúce intímnu atmosféru. Svetlá na stenu umiestnite vyššie, ideálne tak, aby vás neoslňovali. Pri závesných lampách dbajte na správnu dĺžku.

Terasu môžete opticky ohraničiť svietidlami zapustenými do rohov v podlahe, tak opticky vymedzíte jej priestor. Niektoré modely LED svietidiel majú funkciu zmeny farby vyžarovaného svetla, čo ocenia najmä tí, ktorí z času na čas majú radi malú zmenu.

záhradný bar so slnečníkom s integrovaným LED osvetlením

Veľmi efektné je LED osvetlenie integrované do hliníkovej konštrukcie slnečníka. Potrebnú energiu batéria čerpá cez deň zo slnka. Zdroj: Butlers

Výrobcovia ponúkajú tzv. rodiny svetiel, teda nástenné, stropné lampy, zapustené LED osvetlenie aj klasické stĺpikové svetlá v jednotnom štýle, čo takisto prispeje k ucelenému dizajnu terasy.

10 Ak si mám voliť medzi väčším množstvom
menších kvetináčov alebo radšej jedným poriadnym, dám prednosť silnému solitéru. Terasa tak viac pôsobí ako záhrada.
– Ferdinand Leffler, záhradný architekt, flera.cz

Záhradná terasa s kvetináčom so stromom

Zdroj: Atelier Flera

Text: Martina Deríková
Foto: Atelier Flera, Miro Pochyba, archív firiem, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 07/2022


Kategórie: Záhrada
Tagy: terasa