Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Poklad medzi slnečnicami! Táto zarodí zemiaky, je vhodná pre diabetikov a pripravíte z nej liečivý čaj

Zdieľať 22. 04. 2023
Poklad medzi slnečnicami! Táto zarodí zemiaky, je vhodná pre diabetikov a pripravíte z nej liečivý čaj Zdroj: Shutterstock

Lány s "tradičnými" slnečnicami, ktoré sa pestujú pre ich semienka, sú každému známe. Ale existuje aj druh, ktorý si v našich končinách môžete pestovať ako zemiaky a samotná rastlina má aj liečivé účinky. Spoznajte jakon.

Nedávno som sa dopočula o zázračnej rastlinke menom jakon. Rada by som sa o nej dozvedela viac. O čo vlastne ide a ako sa pestuje? Hela, Senica

Odpovedala: Ing. Denisa Bajzíková, záhradná architektka

Jakon, yakon, yacon alebo peruánska slnečnica (Smallanthus sonchifolius) – je trváca bylina pochádzajúca z vysokohorských oblastí Južnej Ameriky, ktorá sa dá pestovať aj v našich podmienkach. U nás však nedokáže prezimovať, preto sa pestuje ako okopanina – ako zemiaky.

Do povedomia sa dostala vďaka svojím veľkým zásobným koreňom, pomocou ktorých dokáže prežiť aj dlhé obdobie sucha. Vďaka svojim obsahovým látkam sú vhodné pre diabetikov a ľudí s obezitou a rovnako pomáhajú aj predchádzať týmto chorobám. No nezberajú sa len korene.

Počas leta, keď sa nezberá pôdna úroda, si môžete dopriať výluh z listov, ktorý je tiež veľmi účinný proti civilizačným ochoreniam. Keďže rastlina dorastá v našich podmienkach do výšky dva metre, o zelenú nadzemnú časť nie je núdza. Listy si preto možno nasušiť aj do zásoby na zimné obdobie.

Jakon - zemiaky

Zdroj: Shutterstock

Jakon potrebuje dostatok priestoru. Saďte preto ďalšiu plodinu, ktorú chcete v záhrade pestovať, aspoň do vzdialenosti jeden meter. Najvhodnejšie na pestovanie je svetlé a teplé miesto, ktoré je chránené pred silným vetrom.

Úrodu z pôdy vyberajte začiatkom jesene, ešte pred prvými mrazmi. Rastlinu je dobré zoširoka podkopať, keďže korene dorastajú do úctyhodných rozmerov a sú veľmi krehké. Koreňový trs otraste od hliny a oddeľte jednotlivé korene.

V blízkosti stonky sa nachádzajú drobné guľaté korienky, ktoré slúžia ako sadba na ďalšiu sezónu, tie teda nekonzumujte; na konzum si odložte tie svetlohnedé, pozdĺžne, ktoré majú veľmi príjemnú sviežu chuť a chrumkavú konzistenciu.

Prečítajte si tiež

Prečo arašidy nepatria medzi orechy, a ako si dopestovať vlastnú úrodu?
Prečo arašidy nepatria medzi orechy, a ako si dopestovať vlastnú úrodu?

Na to, aby ste dosiahli čo najvyššiu úrodu, je dôležitá bohatá zálievka počas leta. Sadbu dávajte do záhrady po doznení posledných jarných mrazov, ideálne do dobre spracovanej pôdy s dostatkom humusu.

Liečivé korene

Obsahujú vysoký podiel inulínu a rozpustnej vlákniny, ako aj minerálov, ako sú draslík, vápnik, horčík, železo a iné.

Jedlé korene jakonu

Zdroj: Shutterstock

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 01/2023


Kategórie: Záhrada