Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Praktické tipy, ako mať peknú trávnatú plochu aj na miestach, kde vládne tieň

Zdieľať 08. 03. 2022
Praktické tipy, ako mať peknú trávnatú plochu aj na miestach, kde vládne tieň Galéria (5) Zdroj: Shutterstock

Udržiavanie trávnika býva na zatienených plochách náročné. Snahu o reprezentatívnu trávnatú plochu komplikuje nielen nedostatok svetla, ale aj príliš vlhká alebo, naopak, suchšia pôda a aj často sa vyskytujúci mach. Využite niekoľko praktických tipov a čoskoro spozorujete zlepšenie.

Podporte prísun vzduchu

Každoročne na jar a počas jesene trávnik prevzdušnite. Efektívne je využitie mechanizácie, na menších plochách to urobíte aj jednoduchým zatlačením vidiel do pôdy pod trávnikom.

Dôležité je pritom krútiť hrotmi vidiel zo strany na stranu. Cez vzniknuté otvory potom prenikne do pôdy vzduch a zabezpečí jej dôkladné prevzdušnenie.

Týmto úkonom zároveň zmiernite zhutnenie a zlepšíte odvádzanie prebytočnej vlahy. Trávnik bude po tomto zákroku lepšie prosperovať a nadobudne reprezentatívnejší vzhľad.

Aplikujte posilňujúcu kúru

Ak sa váš trávnik rozprestiera v tzv. suchom tieni, po jesennom kosení mu každoročne doprajte ozdravujúcu procedúru. Zásobíte ho živinami a zároveň prispejete k tomu, aby pôda lepšie zadržiavala vlahu.

Zmiešajte štyri diely zeminy s jedným dielom piesku a jedným dielom kvalitného preosiateho záhradného kompostu, potom túto zmes rovnomerne a v tenkej vrstve rozsypte po trávnatej ploche a podľa potreby ju jemne prehrabte či pozametajte.

Okrasná záhrada s trávnikom a fúrikom s hnojivom na trávnik

Zdroj: Shutterstock

Odstráňte pribúdajúci mach

Mach prosperuje na stanovištiach s nedostatkom svetla. Keďže bráni rozrastaniu tráv, treba ho pravidelne odstraňovať – či už vertikutačnými hrabľami, alebo špeciálnymi zariadeniami.

Docielite tým nielen jeho zlikvidovanie, ale aj obmedzenie plsti, ktorá sa v trávniku často hromadí. Súčasne skontrolujte aj dreviny v okolí, pretože tým, že príliš tienia, môžu podporovať rozširovanie machu.

Konáre stromov, ktoré najviac tienia, odstráňte rezom. Trávnik získa viac svetla a rozširovanie machu sa zastaví. Vhodné je však zvážiť aj odstránenie iných tieniacich prvkov, napríklad rôznych prístreškov.

Uprednostnite zmes do tieňa

Chystáte sa zakladať nový trávnik na tienistom mieste? Využite trávne zmesi určené na stanovištia s nedostatkom svetla. Vybrať si môžete z niekoľkých druhov.

Tieto zmesi oceníte, keď zakladáte úplne nový trávnik, ako aj vtedy, keď pristupujete k regenerácii či oprave staršieho trávnika. Ideálne je, samozrejme, trávnik zakladať v rámci tienistých plôch tam, kde je najsvetlejšie.

Vysievanie trávnika

Zdroj: Shutterstock

Na miestach, kde je hlboký tieň, sa tráve dariť nebude. Na takýchto plochách zvoľte inú možnosť, napríklad využite prednosti pôdopokryvnej zelene alebo sem umiestnite drevenú palubovku, či rozložte štrk.

Tam, kde je aspoň počas niektorej časti dňa dostatok svetla, sa trávnik pekne rozrastie.

Prečítajte si tiež

6 byliniek, ktoré dopestujete aj v tienistej záhrade
6 byliniek, ktoré dopestujete aj v tienistej záhrade
Čo vysadiť do okien orientovaných na sever
Čo vysadiť do okien orientovaných na sever

Vyskúšajte alternatívy trávnika

Trávnaté plochy, ktoré sú celodenne zatienené stromami a kríkmi, majú tendenciu živoriť. Je to aj preto, že vyššie dreviny odoberajú trávam vlahu a živiny.

Ak nemáte možnosť uskutočniť nápravu, upriamte pozornosť na výsadbu pôdopokryvnej zelene. Sortiment týchto tieňomilných rastlín je plný zaujímavých druhov.

Sú príťažlivé kvetmi, ale aj listami, pričom oceníte, že za krátky čas vytvoria súvislejší a husto olistený porast. Takáto plocha prinesie jemnú, nie výraznú farebnosť a osviežujúci pocit.

Možností výberu je veľa, lenže nie všetky rastliny dobre znášajú aj občasné zašliapnutie. Ponúkame vám štyri druhy, ktorým to neublíži.

Galéria

Čiernohlávok

Túto odolnú trvalku nájdete rásť aj voľne v prírode. Čiernohlávok obyčajný (Prunella vulgaris) je rýchlorastúca, husto olistená a pekne kvitnúca pôdopokryvná rastlina.

Mäta

Drobnolistá mäta Requienova (Mentha requienii), nazývaná aj korzická, tvorí súvislý zelený koberec. Po rozdrvení lístky príjemne voňajú. Rýchlo sa rozrastá.

Kotula

Vytvára koberec nezvyčajných tmavohnedých až čiernych papraďových listov so zelenými špičkami. Kotula (Leptinella squalida) žiada dostatok vlahy.

Veronika

Tento druh nenáročnej veroniky (Veronica umbrosa) pokryje pôdu množstvom malých lístkov a v lete prekvapí menšími modrými kvetmi.

Netradičné využitie ďateliny

Rýchlorastúca ďatelina biela (Trifolium repens) vytvára atraktívny, odolný a pestovateľsky nenáročný pôdny pokryv. Vypestujete si ju zo semien, ktoré sa dajú kúpiť. Dorastá do výšky 8 – 10 cm a zostáva zelená aj v suchšom období. Jej kvety sú navyše magnetom pre včely.

trávnik s ďatelinou bielou

Zdroj: Shutterstock

Stavte na vždyzelené druhy

Vždyzelené pôdopokryvné rastliny vnesú do tienistej záhrady zaujímavé farby a textúry.

Osvedčenou voľbou je farebne pútavý zbehovec plazivý (Ajuga reptans) alebo sýtozelená pachysandra vrcholová (Pachysandra terminalis).

Porasty jednotlivých rastlín striedajte, docielite zaujímavý kontrast a väčšiu dramatickosť výsadby.

Položte štýlovú dlažbu

Inštalovanie dlažby je jednou z najlepších možností, ako vyriešiť miesta, kadiaľ pravidelne prechádzate.

Urobte však z dlažby zaujímavý a nápadný dizajnový prvok, zvoľte prírodne pôsobiace riešenia a jednotlivé časti vyskladajte do atraktívnych vzorov. Skúste vytvoriť iné tvary, napríklad kruhy, upravený priestor sa vám potom bude zdať väčší.

Tienistý pozemok rozjasníte pomocou svetlejšie sfarbených dlažobných kociek. Ide o pomerne jednoduché riešenie najmä pre menšie záhrady a časovo nenáročnú alternatívu k trávniku na tienistom mieste.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie v záhrade jar 2022


Kategórie: Záhrada